Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Biraz kendinden bahseder misin? Kimdir Tansel Karaduman? 


Zonguldak’da maden işçisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk, orta ve lise eğitimimi Zonguldak’da tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulumu kazanarak üniversite hayatıma başlamış oldum. 

Hayatımın büyük bir bölümünü oluşturan sporun yanısıra müzik de küçük yaşlardan beri ilgimi çekiyordu. Bu ilgi zamanla hobi, daha sonrada mesleğim haline geldi. Bodrum'da başlayan profesyonel müzik hayatım  gelen tekliflerle İstanbul'a taşınmış oldu. İstanbul'a geldikten sonra geçen süreç beni bu noktalara getirdi.

Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Uzun bir aranın ardından ”Hesap Ver”  ile çıkış yaptın. Birçok şarkının içerisinden neden “Hesap Ver”, bir hikayesi var mı ? 

"Hesap Ver" sevgili Şehrazat'ın Türk pop müziğine kazandırdığı çok özel bir şarkıdır. Ayrıca Aşkın Nur Yengi gibi iyi bir şarkıcının yorumu ile tanınmıştır. Ben de bu özel şarkıyı sahne aldığım yerlerde severek ve hissederek okuyordum. Hissi kablel vuku diyelim:)) Bu şarkının sesime ve kendi yorumuma yakışacağına inandım ve herzaman zoru başarma isteğim bu şarkıyı alıp yeniden sizlere sunmama vesile oldu.

Yeni single çalışmanızın çıkışı nerdeyse 1 ay oldu. Nasıl tepkiler aldınız? 

Şarkımız ilk önce  Show Tv de yayınlanan "Kış Güneşi" adlı dizide yayınlandı. Buradan gelen dönüşler gayet olumluydu. Çok kısa sürede büyük bir  izlenme oranı yakalandı. Ardından şarkımızı digital platformlarda yayınladık.

Bundan bir hafta öncede klibimizi paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşımını sağladık. Özellikle klibimizin içinde kullandığımız işaret dili, ülkemizde yaşayan altı milyon işitme engelliye ses oldu. Bu sosyal sorumluluk projesine verdiğimiz destekten dolayı mutlu ve gururluyuz.

Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Şarkı ilk kez “Kış Güneşi” dizisinde yayınlandı. Bu zamana kadar da 100.000  tıklanmaya ulaşmış. Diziye çıkışı nasıl oldu? 

Şarkımızı Türkiye’deki önemli dizilere yapımcılık yapan Endemol şirketine sevgili basın danışmanım Batuhan Zümrüt dinletmek üzere götürdü. Şirketin müzik işlerinden sorumlu sevgili Hepgül Özdemiroğlu şarkıyı beğenip dizilerde kullanabileceklerini söyledi ve şarkı böylece sevgili Şehrazat'ın da izniyle dizide kullanıldı.

25 yılın ardından ilk kez yorumlandı “Hesap Ver”. Üstelik bir erkek yorumcu olarak. Senin açından yorum süreci nasıldı?  

"Hesap Ver" Aşkın Nur Yengi'den sonra gerçekten yorumlanması riskli bir şarkı. 25 yıl boyunca beğenerek onun sesinden dinledik. Kadın şarkıcı olsaydım eğer, bu şarkıyı okumak için elli defa düşünürdüm. Ama erkek şarkıcı ve başka bir yorumla okuduğum için ve aranje yapısı farklı olduğu için taklit gibi olduğunu düşünmüyorum. Bu başka bir "Hesap Ver". Stüdyo aşamasında çok keyifli çalışarak içime sinen sonucu elde ettim.

Şarkının müzikal süreci nasıl geçti? Kimler var müzisyenler arasında? 

Şarkıyı yapmaya karar verdikten sonra aranjörüm ve sahne arkadaşım Yusuf Sağlamlar'a bu fikirden bahsettim. Kendisi de bu fikre değer verip "ben aranje etmek istiyorum bu şarkıyı" dedi ve altı aylık süreç başlamış oldu. Yıllardır sahneyi paylaştığım ve çok sevdiğim ağabeyim değerli müzisyen Hami Barutçu'ya "Hesap Ver" i okumak istiyorum dediğimde kendisi de tüm desteğini bana sundu ve kayıtlarımız başladı. Erdem Sökmen(gitar),Aydın Karabulut(davul),Hami Barutçu(bas gitar)ile beraber, kayıtlarımızı Stüdyo Bahçekatta yaptık. İstanbul Strings (yaylı grubu)kayıtlarını Stüdyo Can da yaptık.Gökay Semercioğlu(elektrik gitar)kayıtlarını kendi stüdyosunda yaptı. Şarkının okumalarını ise sevgili Altan Turan'ın stüdyosunda tamamladım. Mix ve mastering i, işine gösterdiği özene saygı duyduğum Tarık Ceran ile tamamladım.Tüm dostlarıma teşekkürler.

Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Geçtiğimiz hafta da klibin yayınlandı. Çekimler nasıl geçti? Klipden bahseder misin biraz? 

Klibimiz 21 saat süren hummalı bir çalışmadan sonra tamamlandı.Çekimler gayet keyifliydi. Sevgili yönetmenimiz Mehmet Köse'nin samimi tavrı ve şarkıyı özümseyip çok  değer vermesi, işin daha iyi çıkmasına sebep oldu.

Zekeriyaköy’de çektiğimiz klibimizde üç ayrı performans sergilendi. Benim performansım, dansçı arkadaşlarımızın performansı ve işaret dili kullanan Aynur Karademir'in performansı ile klip bütünleşti.

Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Klipde işaret dili yer alıyor. Bu çok önemli bir konu. Bu farkındalıktan da bahseder misin? 

Klip yönetmenimiz sevgili Mehmet Köse işaret dili ile teklifini söylediğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Şarkılarda anlattığımız seslendirdiğimiz yaşanmışlıkları işitme engelli arkadaşlarımızın da anlamasını, hissetmesini istedim . Türkiye’deki tüm işitme dili kullananlara ses olmak ve bu sosyal sorumluluk projesini uygulamaktı amacımız. Klibi çektiğimiz gün setimize iki işitme engelli arkadaşımız geldi. Onların gözlerindeki mutluluk herşeye bedeldi. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bundan sonrada birçok sosyal sorumluluk projesinde de yer almak istiyoruz. 

Tansel Karaduman “Hesap Ver”in Hikayesini Anlatıyor

Gelecekteki projelerin neler? 

Şarkımızın remix versiyonu Ağustos ayının Ağustos’un 12’sinde tüm dijital platformlarda yerini aldı. Şarkının Club Remix’ini çok değerli müzisyen Mustafa Haybat hazırladı. Eylül ayı gibi de sürpriz bir düetimiz olabilir. Sosyal sorumluluk projelerine de elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz.

Röportaj: Funda Alkan

19.08.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM