Cenk Taşdemir ile yeni şarkısı” Yeter” ve müzik üzerine konuştuk

Cenk Taşdemir ile yeni şarkısı” Yeter” ve müzik üzerine konuştuk

CENK TAŞDEMİR KİMDİR ?


24 yaşına gelmiş ama hala kendini tanımakta zorlanan biri işte. Kendimden 2. tekil şahıs olarak bahsetmeyi sevmesem de Cenk'i tanıdığımı çok söyleyemem. Her gün yeni şeyler öğreniyorum, her gün büyüyorum ve her yeni gün başıma gelen olaylarla bambaşka kişiler oluyorum. Özünde mutlu biriyim. Huzurluyum ve gülümsemeyi seviyorum. En sevdiğim şey ise söylemek. Hep şarkı söylemek. 

MÜZİK TUTKUSU NE ZAMAN BAŞLADI? NEDEN MÜZİK ?

Müzik tutkusu teyzemin rahmetli kızı Nesrin'in bana 4. yaş günümde aldığı bir minik piyano ile başladı. Küçük bir çocuktum, hayal meyal hatırlıyorum da, o parlak beyaz tuşlar beni öyle cezbetmişti ki orada bir aşk başladı işte. Önce piyano sonra keman. Önce enstrümanlara, sonra şarkılara, şarkı söylemeye aşık oldum. Sonra yavaş yavaş vaz geçilmezim oldu. 

HAYATINDA MÜZİK OLMASA NE OLURDU? MÜZİK HAYATININ TAM NERESİNDE ?

Müzik hayatımın merkezinde değil aslında. Herkes hayatımın merkezinin müzik olduğunu düşünüyordur sanırım. Oysa hayatımın merkezinde ben olmak var. Yani insan olmak. İyi bir insan olmak, hayatı sorgulamak, yaşamak, yaşadıklarımla büymek ve üretmek var. Müzik bunun üretme kısmında bir araç. Hayatıma, yaşamıma bir destek, beni besleyen bir aşk. O yüzden müzik hayatımın bir yerinde. Önemli bir yerinde.

Hayatımda müzik olmasa sanırım son ütücü olurdum. Mesleki açıdan bana çok havalı geliyor. Hani böyle son hava bükücü gibi. En son benim yani, benden sonra devam ettirecek yok. Şaka bir yana müzik olmasaydı hayatımda, ben olmazdım. 

BERKLEE COLLEGE GİTMEK SENİN İÇİN BİR HAYAL MİYDİ ? MACERAN NASIL BAŞLADI?

24 kişinin girdiği Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarını kazanan 23 kişinin içinde kazanamayan tek kişi olarak, Berklee Müzik Akedemisini kazandım. Havalı anlattığıma bakmayın, Uludağ Üniversitesinede yaramaz bir çocuktum diye seçilmedim. Birde malumunuz çok kurallara uyan uslu bir çocuk sayılmazdım. Hala da değilim. Almadılar tabii beni. Sonrasında Berklee'ye öğrenci olarak seçildim. 

Berklee yi önceden bilen, duyan araştıran bir çocuk değildim. Zira, bir hayal değildi. Benim için hayal sahnede olmaktı. O büyük bir hayaldi. Berklee ve sürecinde gelen macera bu hayalime adım atmamı sağlayan bir ödüldü bana. 

İleride anlatacak şeylerim kalsın diye çok detaya girmiyorum. Malum beni salsalar hayatımı baştan sona anlatırım. 

Cenk Taşdemir ile yeni şarkısı” Yeter” ve müzik üzerine konuştuk

İLK SİNGLE NIN “SÖNDÜR” DEN SONRA HAYATINDA NELER DEĞİŞTİ ?

Cümleme; çok şey değişti. Magazincilerden, hayranlarımdan ve bütün bu koşturmacadan yoruldum, uzak bir sahil kasabasına yerleşip yaşlanmayı planlıyorum diye başlamak her genç müzisyenin isteği olabilir tabii ama benim hayatımda hiç bir şey değişmedi. Yine, sabahları bütün suratım şişmiş, saçlarım birbirine girmiş bir şekilde sabahın köründe ekmek almaya gidiyorum, ve kimse beni tanımıyor. Anlayacağınız değişen bir şey yok. Sadece arada bir kendi şarkımı bir yerlerde duyunca heyecanlanıyorum, biraz da sosyal medyada popülerleştim. Zaten hayatımda değişsin istemem. Değişirmi bilmem ama ben şuan hayatın bana verdikleriyle çok mutluyum. Sadece yazdığım şarkılarla, sesimle daha çok insana dokunmaya hayır demem. 

GELELİM YENİ ŞARKINA “YETER”i ANLATIRMISIN ? BİR HİKAYESİ VAR MI?

“Yeter”in bir hikayesi var tabii. Hayatınızda bir çok kez yeter demiş, birilerne kızmış ve artık yapma demeye çalışmışızdır. İşte ben bu birikimin patladığı bir noktada yazdım bu şarkıyı. 3 sene önce bir 14 Şubat gecesi. Tabii o dönem yaşadıklarım, yaşattıklarımın bir birikiminden çıkan şarkı oldu. Sonra  sevgili İskender Paydaş'a koştum. Uzun sürdü bu şarkıyı yapmak. Nihayetinde benim mutsuz ve ağlayarak yazdığım bu şarkı bir anda kığır kıpır bir şarkı haline geldi. İskender abi sağ olsun bana istediğimi verdi. Tabii şarkıya, bana destek olan bir sürüde isim oldu. Herkesin emeğiyle oldu “Yeter”. 

RENKLİ BİR KLİBİN VAR VE AYNUR AYDIN DA EŞLİK ETMİŞ KİMLER ÇALIŞTIN ? NASIL GEÇTİ ÇEKİMLER ?

Dondum! Bilmem kaç derece soğukta, bir t-shirt ve kot pantolon ile Karaköy sokaklarında tek plan bir klip çektik, çekmez olaydık. Bir hafta kendime gelemedim. Ne öksürük geçti, ne ağrılarım. Neyse ki değdi buna. Klibi amcam Erdal Taşdemir çekti. Biraz aile arasında hallettik. Tabii baş kahramanım babam ve annem. Onların sayesinde. Eee tabii ben klip çekince Dostluğuna inandığım başta Aynur Aydın olmak üzere herkes elinden geldiğince klipte bana destek oldu. Sonuçta böyle tatlı bir klip oldu. 

İSKENDER PAYDAŞ İLE YOLLARIN NASIL KESİŞTİ ?

Uzun zaman önce bir İstanbul konserine gittiğimde tanışmıştık. İlk single çalışmamı yapmaya karar verdiğim zaman da kapısını çaldım. Çok bekletti beni ama beklediğime değdi. 

FATMA TURGUT ŞARKINDA VOKAL KOÇU OLMUŞ KİMİN FİKRİYDİ ?

Yeter'i kaydetmeye başladığımızda Türkçe şarkı söylerken kelimelerde hatalar yaptığımı fark ettik. İçimize sinmedi, Bodrumda kayıttaydık o sorada. Bende hemen Fatma Turgut'u aradım. Efsane kadın. Öyle güzel bir kalbi var ki hatun kişinin bana koçluk yapacağını söyleyince, benim ayaklar bir yerden kesildi tabii. Sonra bir de demez mi "ben vokalde yaparım sana" diye. İyice mutlu oldum ben. O bambaşka biri oldu benim içn. Hakkını asla ödeyemeyeceğim güzellikler kattı bana. 

SENCE 10 YIL SONRA CENK TAŞDEMİR NEREDE ?

Türkiyede müzik sektörü değişmezse 10 sene sonra Uruguay'da yaşayan, tarlasında meyve sebze üreten 35'li yaşlarda biri olmayı planlıyorum. Ama olurda benim gibi bir şeyleri değiştirmeye inanan, yeni gelen jenerasyon bunu başarırsa bu ülkenin tarihine adını yazmış biri olmak istiyorum. Türkiye’den bir Dünya starı çıkmalı diyip, mütevaziliğimi asla korumadan (yalnızca bu konuda) o da ben olsam fena olmaz diyorum. 

AYNI SAHNEYİ PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM İSİMLER VAR MI ?

Çok kişiyle yollarımız kesişti, çokça isimle sahneye çıktım. Ama hayalimde bir Christina Aguilera var, bir de Sertab Erener. Beni tanıyan herkes te Sertab'ın bendeki yerini iyi bilir. Ona da çok şey borçluyumdur esasen. 

SOSYAL MEDYA İLE ARAN NASIL ? SANA NEREDEN NASIL ULAŞABİLİRLER?

Dünyanın en kolay şeyi sanırım bana ulaşmak. 

Cenk Taşdemir yazdıklarında her yerde beni bulabilirler. Biraz daha zorlarsalar cep telefonumdan ev adresime kadar bulmaları gayet kolay. Zira telefonda saatlerce konuşan bir insanım, yakalamanız zor olacaktır. 

Röportaj:  Funda Alkan

05.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM