Ferhat Köse 2017 ile “Pınar Misali” ve Radyoculuk Üzerine

Ferhat Köse 2017 ile “Pınar Misali” ve Radyoculuk Üzerine

Ferhat Köse önce, sözü müziği Soner Arıca‘ya, düzenlemesi Sezgin Gezgin‘e ait olan "Çaresiz"(Aralık 2014), daha sonra söz ve müziği Cihan Konuk‘a ait olan "Buraya Kadar" (Mart 2015) isimli şarkının akustik ve Selami Bilgiç versiyonuyla 3 şarkılık maxi single'ını yayınladı. 2015 Ağustos’un da sözü Sezen Aksu ve Aşkın Nur Yengi'ye müziği ise Aşkın Nur Yengi'ye, düzenlemesi Serkan Balkan’a ait "Nazlanma" isimli şarkıyı müzikseverlerin beğenisine sundu. Şimdi kendi kariyeri için heyecan verici, sonbaharın romantik duygusunu yoğun bir şekilde taşıyan “Pınar Misali” adlı şarkısı ile müzik dünyasına geri döndü.


Ferhat Köse 2017 ile “Pınar Misali” ve Radyoculuk Üzerine


Ferhat Köse’yi tanıyabirmiyiz ?

24.07.1977 tarihinde İstanbul’da doğdum. Eğitim öğretim hayatına Beşiktaş ilköğretim okulunda başladım, Kabataş Erkek lisesinde devam ettim. Profesyonel müzik yaşamına bu yaşlarda adım attım. Ağabeyimin hediye etmiş olduğu gitarla o yıllarda Volkan Konak’ın sahibi olduğu Ada müzik merkezinde gitar ve şan eğitimi aldım. Daha sonra çeşitli bar ve gece klüplerinde sahne aldım. Ardından konservatuar sınavlarına hazırlanarak İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarını kazandım. Eğitimime devam ederken TRT ‘nin açmış olduğu çok sesli gençlik korosu sınavına girerek Gökçen Kortay ‘ın şefliğinde müzik çalışmalarına devam ettim. Bugüne kadar sahne ve stüdyo çalışmalarında bir çok ünlü isme vokal yaptım aynı zamanda High School Musical 3 filminin Türkçe şarkılarından 3 tanesini seslendirdim.

Kocaeli üniversitesi'nde müzik öğretmenliği  yüksek lisansını tamamladıktan sonra müzik öğretmenliği yapmaya başlamışdım,Halen zihinsel engelliler okulunda müzik öğretmenliği görevine de devam etmekteyim.

Kendimi kısaca tanımlamam gerekirse müziğin olduğu her yerde hiçbir kaygı gütmeden canla başla çalışan bir emekçiyim…

Uzun yıllardır birçok sanatçıya sahnede sesiniz ve gitarınızla eşlik ettiniz. Ruh olarak şarkı söylemek mi yoksa müzisyenlik mi size daha yakın...

Aslında çok fazla ayrım yapamıyorum çünkü her ikisi de beni mutlu ediyor, fakat şarkı söylemek, sizi dinleyenlerle iletişim halinde olmak,duygu alışverişinde bulunmak benim yapıma daha uygun.

Ferhat Köse 2017 ile “Pınar Misali” ve Radyoculuk Üzerine


Yeni single ‘’Pınar Misali’’ nasıl oluştu ? Kimlerle çalıştınız ?

Pınar Misali,Cihan Konuk tarafından çok uzun zaman önce bir sevgiliye yazılmış gerçek bir aşk hikayesidir.Bundan yıllar sonra Cihan’la birlikte sandığımızı açtık ve bu şarkı karşımıza çıktı,naifliğini kaybetmemesi için tamamen  akustik enstrümanlar kullanarak aranjesini ben yaptım. Kayıtların Stüdyo Voice’da alındığı bu çalışmada bana gitarda Serhan Yastığman, bas gitarda Hakan Yelbiz, perküsyonda Abbas Karacan ve vokalde Hande Ünsal gibi değerli müzisyen dostlarım eşlik etti. Şarkının Mix ve Mastering’i Özgür Yurtoğlu’na ait. Pınar Misali’nin klibini,diğer çalışmalarımın da yönetmeni olan Gökhan Özdemir çekti.

Video klip yayınlandı.Çekimler nasıl geçti ?Klipten bahsedermisiniz? 

Klibimiz 4 günde ve Kerpe,Safranbolu,Yedi göller olmak üzere 3 ayrı yerde çekildi.Yönetmenimiz Gökhan Özdemir ile birlikte şarkının ruhuna uygun  güzel bir klip çektiğimize inanıyorum.Bütün gün stüdyoda kapalı alanda stresli bir çalışma ortamında çalışmaktansa hem farklı yerler görüp,hem de hayatın içinde çalışmayı tercih ediyorum, bu çalışmada bana, değerli oyuncu arkadaşım Ayşe Taşyar eşlik etti tüm ekibimizle beraber eğlenceli,keyifli ve bir o kadar yorucu 4 gün geçirdik…

Sahne aldığınız bir mekan var mı ? Yakın zamanda konser var mı?

Her cumartesi saat 21:30-24:00 saatleri arasında Anadolu yakasında Nispet isimli mekanda sahne alıyorum, konser çalışmaları için görüşmelerimiz devam ediyor, yaz aylarında bir dizi konser programımızla beni takip eden dostlarımla görüşme fırsatım olacak…

Ferhat Köse 2017 ile “Pınar Misali” ve Radyoculuk Üzerine


Sahnede ne tarz bir repertuvar  dinleyici ile buluşuyor?

Sahnede 80’ler 90’lar Türkçe Pop şarkılarıyla birlikte,yeni şarkıları harmanlayarak çok keyifli bir repertuarla dinleyenlerin karşısına çıkıyorum.


Müzik kariyerinizdeki hedefler neler?

Müzikle ilgili çok fazla hayallerim var ama istekler imkanlarla sınırlı,müziğe başladığım ilk yıllarda Harbiye açık havada bir konsere gitmiştim, içimden bu sahnede olmak ve herkesle birlikte şarkılarımı seslendirmek istediğimi söylemiştim en kısa zamanda bu hayalimi geçekleştirmek istiyorum. Örnek aldığım müzisyen büyüklerim gibi beni seven, anlayan kemik bir kitlem olsun hep beraber şarkılar söyleyelim benim için yeterli.  

Ferhat Köse 2017 ile “Pınar Misali” ve Radyoculuk Üzerine

TRT  FM'de  ayrıca hafta da bir gün  program yapıyorsunuz ? Program yapma fikri nasıl oluştu ?Programınızın formatı nasıl ? Bahsedermisniz?

Soner Arıca’nın TRT fm de "içimizden geldiği gibi’’isimli bir programı var ve her ayın son haftası kendisine ben de eşlik ediyor ve beraber canlı şarkılar söylüyorduk bu zaman içerisinde TRT FM yöneticileri programı dinlemiş ve oldukça keyif almışlar, sonuçta bu sene yeni yayın döneminde akustik kuşağında her Cuma 21-23 saatleri arasında böyle bir program yapmamı istediler ben de severek kabul ettim, TRT fm büyük bir aile ben de bu ailede olmaktan onur ve gurur duyuyorum.

Zaman zaman stüdyo konuklarıyla, telefon bağlantılarıyla, geçmişten günümüze hatıralarımızda yer tutan şarkıları canlı canlı söylüyoruz, dinleyenleri işin stresinden ,haftanın yorgunluğundan uzaklaştıracak ,evlerinin salonunda hep beraber şarkı söylüyormuş gibi hissettirecek samimi içten bir program hazırlamaya çalıştık ve bunun sonucunda  gelen tepkiler beni oldukça mutlu ediyor

Müzik yaşamının yanı sıra Ferhat Köse, bir müzik öğretmeni ve halen zihinsel engelliler okulunda müzik öğretmenliği görevine devam etmekte. Nasıl bir tecrübe kazanmanızı sağladı.

Öğretmenlik zor bir meslek eğer bir mobilyacıysanız yaptığınız hatalı bir sandalyeyi atıp yeni bir sandalye yapabilirsiniz ama öğretmenlikte yaptığınız hataları kolay kolay telafi edemezsiniz ve sonuçları çok ağır olur, eğer bu bilinçle mesleğinizi yapıyorsanız gece çok rahat uyuyabilirsiniz. Benim görev yaptığım okulda öğrencilerimizin tamamı orta ve ağır seviyede zihinsel engelli öğrenciler onların kendilerini müzikle ifade edebildiklerini görmek, yaptığımız çalışmalarda sosyalleştiklerini görmek, sahnede alkışlandıklarında yüzlerindeki mutluluğu izlemek dünyadaki her şeye bedel. Ülkemizde engellilere bakış açısı sadece acımaktan öteye gidemiyor fakat onların acınmaya değil yardım ve desteğe ihtiyaçları var. Okulda görev yaptığım süre içerisinde daha fazla şükretmeyi ve gereksiz şeyler için kendimi üzmemeyi öğrendim.  Sevginin aşamayacağı hiçbir engel yoktur…


Sosyal medyadan nereden nasıl size ulaşabilirler?

Twiter : ferhatkoseeee 

İnstagram :ferhatkoseofficial

Facebook :Ferhat kose


Röportaj:  Funda Alkan

05.03.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM