Aziz Kiraz Müziğe Girişini Anlattı

Aziz Kiraz Müziğe Girişini Anlattı

O Ses Türkiye’den sonra değil, yarışmadaki ilk performansımla birlikte değişim başlamıştı; seyircinin olumlu enerjisi de artmaya ve bana, aileme yansımaya başlamıştı. Büyük bir motivasyon, size geçen o sevgi enerjisi sorumluluğa dönüşüyor, daha iyisini yapma isteği doğuyor. Bunun sonucu olarak da farklı profesyonellerle çalışmaya başladım. O süreci doğru yönetmem, kendi hakkımdaki farkındalığımı artması ve sorumluluğu dengeli biçimde taşımama bunların büyük katkısı oldu. 


O Ses Türkiye’de şampiyon olamadın fakat bizim şampiyon olup da şu an adını duymadığımız bir çok isim var. O Ses Türkiye senin kariyerine, müzik hayatına neler kattı?

“Mutlaka kazanmak ve ezici üstünlük sağlamak” kaygısını hiç taşımadım, ben müzik insanıyım, bu toprakların ve bu kültürün nefesiyim. Kazanmaya değil başarıya inanıyorum. İsteğim ve planlarım nefesimin ve şarkılarımın dinleyicilerle buluşması. Bana göre istediğim noktadayım. Henüz 19 yaşındayım, 1 single albümüm var, yüzbinlerce sevenim var, milyonlara karşı duruş, terbiye ve müzikalite olarak sorumluluk hissim var. Kazanan ya da şampiyon olan ve olacak olan tüm arkadaşlarıma dileğim ve desteğim tamdır; tüm yarışmacılar gönülden gelen benzer isteklerle giriyor o yarışmalara. Sadece kazanmak isteğiyle o yarışmaya katılanlar kazandığı noktada bırakıyor, halbuki seyirci ve dinleyici onu o saatten sonra daha çok görmek ve dinlemek istiyor; ona kulak vermek lazım, dinleyiciye karşı sorumluluğun tanımı benim için bu. 

Benim yaklaşımım ve isteğim başarılı olmak, son nefesimden bir önceki dahi dinleyiciye geçsin istiyorum, bunun adına da tutku diyorum. Tutkulu insan kalpten isteyen insandır, Allah sesini duyar ve dualarını kabul eder, o enerjiye inanıyorum.

Aziz Kiraz Müziğe Girişini Anlattı

Hadise için bir O Ses Türkiye şampiyonluk hayali vardı ve oldu. Sende oradaydın final gecesi. Neler düşünüyorsun?

Hadise ve Dodan bu sene şampiyon oldu, orada olmak ve o anları paylaşmak gurur vericiydi. Hadise’nin jüri koltuğu dışında, mesleğine ve dinleyicilerine olan saygısını, tutkusunu ve profesyonel yaklaşımını biliyorum, o geceye de yansıdı tüm bunlar. Her ikisi için ve onları destekleyen tüm dinleyiciler için mutlu oldum. Bu yarışmada sadece jüri ve yarışan değil, yarışmacıya oy verenler de kazanıyor, mutlu oluyorlar. Dodan’ın bundan sonraki yaşamında o geceki başarı ve mutluluğunun kalıcı olmasını dilerim.

Aziz Kiraz'ın patlama noktası O Ses Türkiye midir?

Keskin bir soru bu, belki farklı bir çıkış noktası da olabilirdi hayatımda. Çünkü 24 saat müzikle iç içeyim, başka bir platformda başka bir başarı ile buluşabilirdim ama yarışmayı ve sonrasını değerlendirdiğimizde, “evet” O Ses Türkiye yarışmasının bir sıçrama tahtası olduğunu söyleyebiliriz. 

Efso isimli şarkın ile çıkış yaptın. Şarkının oluşum sürecinden bahseder misin?

O Ses Türkiye yarışması sonrasında EMI Universal şirketi ile anlaştık, çeşitli bestecilerle ve söz yazarlarıyla bir araya geldik. Yaşıma uygun, ruhuma uygun ve aynı zamanda seyircinin de beklentisine uygun bir müzik projesi gerçekleştirmek istedik. Seçim kriterlerimiz bu yönde olunca buna uygun şarkıları haftalarca ve defalarca dinledik. Efso’yu çok beğenerek söyledim, içimi saran bir şarkıydı. İç sesim Efso’yu seçti. Belki geleceğe dair bir mesaj vermek istiyorum :)

Alper Narman-Onur Özdemir imzalı Efso senin istediğin ve hayal ettiğin başarı çizgisine ulaştı mı? 

Benim için ulaştı, başarılı bir müzik projesiydi. Başarıyı tek projelik yükselmeye bağlamak güvenli durum değil bana göre de değil. Projenin her adımına çok emek verdik, başarı kavramı sürekli ve kalıcı olmakla ilgili bir durum. Projenin parçası olanlar ve ben, kalıcı olmama büyük bir katkı sağladığını düşünüyoruz. Efso ve Aziz sözcükleri yan yana güzel durdu, sevenlerim sevdi, ben de sevdim. Sevenlerimin, arkadaşlarımın, müzik profesyonellerinin gece kulüplerinde Efso çalınırken paylaştıkları kareleri görmek gurur verici. Her şey olması gerektiği gibi oluyor, sakin ve kararlı ilerliyorum. Başarı yaptığın işin içine, dışına, üstüne başına sinmesiyse fazlasıyla sindi.

Hadisenin desteğini hepimiz görüyoruz. Hadise dışında şarkı çıktıktan sonra kimler destek oldu?

Hadise yarışma boyunca motivasyonu, dostluğu ve profesyonel paylaşımı ile hep yanımdaydı, kendisine her zaman sonsuz kere teşekkür duygum var. Yarışmadaki vokal koçumuz Banu Kunt Işık'ın da büyük katkısı var. Bilgi seviyesi yüksek bir koç. 

Bunun dışında yarışmadaki ilk performansım sonrası bir yetenek, kariyer ve başarı koçu Seçil Sökmen birlikte çalışmaya başladım. Hala devam ediyorum, duygularımı, geçiş süreçlerini, projelerin yönetilmesi aşamasındaki stres dengesini, kendime dair farkındalıkları profesyonel yollarla yönetebiliyorum. Kolay değil, çok gencim ve sorumluluğum fazla.

Aziz Kiraz Müziğe Girişini Anlattı

Hit yaptım hit yaptım diye atlayıp daha sonra şarkısını hiç bir yerde duymadığımız isimler çok var. Sence hit nedir? Senin şarkın hit oldu mu?

Az önce bahsettiğim gibi tek nefeslik projelere inanmıyorum, bunlarla değerlendirilmeyi de istemem. Hit kelimesi İngilizce “hit the point” kavramından, yani hedefi vurmaktan geliyor. Evet, ben hedefimi gerçekleştirdim. Ama bitmedi, hep daha iyileri var, iyi ki yeni hedefler var. Gelecek yılların dinleyici trendlerini öngörmek, benden sanatçı olarak beklentilerinin üzerine çıkabilmek önemli, benim hedefim bunlar. Yeni bir “hit the point” olacak mı göreceğiz. Tüm bunların hepsine her zaman sadece seyirci ve zaman karar verir.

Artık tamamen piyasadasın. Piyasada kalıcı olmak diye bir şey var. Kalıcı olmak için neler yapacaksın?

Ben bu kültürün sesi ve nefesiyim. Ancak müziğin toprağı yok bana göre, kâinata salınan bir ilaç gibi müzik ve sanat. Klişe olmayacaksa kendi ruhumu ve tarzımı en güçlü biçimde seyirciyle buluşturacak, içime sinen işlerde olacağım. Bu konuda kararlıyım. 

Türk geleneklerine bağlı, sevgiye, yardımlaşmaya, hoşgörüye son derece değer veren bir ailem var, böyle bir ortamda büyüdüm. Beni dinleyenlerle bağımızın hep güçlü olacağına, birbirimizi hep iyi anlayacağımıza eminim. Kalıcılık sadece iyi bir sese sahip olmaktan değil, aynı zamanda bu ruhu beraber ve aynı anda yakalamaktan geçiyor. 

Şu anda yeni isimler arasında sıkı bir bağ var. Aleyna ile dostluğunu da görüyoruz. İleride bu dostlukları işe taşıyacak mısınız?

Tabii. Aleyna ya da diğer müzik tutkunları ile her zaman bir şeyler yapacağım. Aynı projede olmaktan mutlu olacağım, seyirciye de olumlu yansıyacağına inandığım her projede olurum. Tüm sanatçı arkadaşlarım ve ustalarım ile uygun bir projede yer alabilirim, burada önemli olan kriter seyirci için doğru bir proje olduğuna inanmam. Kendi aramızda şarkı söylemek ile proje yapmak bambaşka şeyler.

Şarkıdaki Aziz ile O Ses Türkiye’deki Aziz arasında bence büyük bir fark var. Bence Efso senin üzerine çok yakıştı ama klasik tarzda şarkılar bekleyen bir kitlede var.

Neden Efso gibi bir şarkıyla daha pop bir tarza geçiş yaptın?

Bu soru gurur verici, aynı zamanda cevabının sorumluluğu büyük. Bir yere geçiş yapmadım, sadece başlangıç olarak böyle bir projeye karar verdik. Bir başka projede Türk Sanat Müziği, bir diğerinde Opera söyleyebilirim. Ruhumda hepsinin repertuvarı ve yeri geniş. 

Isabel ve Caruso ile beni sevenler var, Araftayım ile sevenler var, Giderim ile sevenler ve farkedenler var. Tüm bu farklı tarzların hepsini başarılı biçimde yorumluyor olmak farklı kitlelerin ruhuna dokunmak oldu. Nefesim yettikçe hepsini söyleyeceğim. 

Efso’yu seçtim çünkü ben pop da söylüyorum. Türkiye’de pop müzik dinleyen geniş bir kesim var. Efso pek çok kriterle değerlendirilmiş bir şarkı, başarılı bir proje oldu. Müzik şirketim EMI Universal’ın de deneyimlerinden yararlandık bu seçme işleminde.

Türkiye’de çok önemli müzik insanları var. Sen kimlerle çalışmak istersin?

Kendi jenerasyonumdaki yeni seslerle yeni projelere can vermek isterim, çok keyifli olur. Ancak ustalarla çalışmanın keyfi, büyüsü, heyecanı, büyüklüğü bambaşka. Mustafa Ceceli, Sezen Aksu, Tarkan ve tabii ki her zaman Hadise var.

Eurovision istekleri sende de olmak üzere bir çok kişide var. Uzun zamandır katılmıyoruz bile. Bu karar hakkındaki düşüncelerin neler?

Yarışmalar sayesinde seyircinin ve yarışmacıların, güzel ve keyifli adrenalin anlarına tanıklık ediyoruz, heyecanlı anlar yaşıyoruz. Eurovision ile o heyecana tanıklık etmek hoş olabilir. Hırsla kazanmak gibi zorlayıcı ve yorucu hedeflerim olmadığından Eurovision’daki müzik çeşitliliğinin ve eğlencenin bir parçası olmamız hoş olabilir bence. İşin bu kısmıyla ilgiliyim.

Yeni şarkı hazırlıklarına başladın mı? Sürprizlerin var mı dinleyicilerine?

Var, ama sürpriz:) Şu günlerde yeni proje ile meşgulüz. Ancak her profesyonel müzik projesi gibi şekillenene, tamamlanana, her şey dinleyiciyle buluşacak hale geldikten sonra keyifle paylaşacağız. Heyecanlı ve yorucu günler bizi bekliyor. 

Türk müzik piyasasını nasıl buluyorsun Aziz? Kimleri beğenir kimleri dinlersin mesela?

Benim için sesin rengi ve büyüklüğü önemli, büyük seslere hayranlığım hep var. Bir de müziğe gerçekten emek verenleri dinlerim. Bunun dışında çok iyi yorumcular var. Onları da dinlerim. Ömrünü müziğe adamış sanatçılar dinlenmez mi?.

Genellikle gençlerin yoluna hep bir taş koymaya çalışanlar olur. Bunun örneğini de çok kez gördük. Sen böyle bir şeyle karşılaştın mı?

Bunlar olacaktır, hayat böyle bir şey. Kendisini tehdit altında gören ve yetersiz bulan, sadece para için müzik yapan herkes bunu yapacaktır. Beni sakin tutan fikir doğada her şeyin olması gerektiği gibi olduğudur. Ayağıma taş koymaya çalışanlar olursa, beni destekleyenler sayesinde doğru dengeyi buluruz. Ailemin sevgisi ve desteği en değerlim. Ben yorucu ve hırpalayıcı hırsa inanmıyorum, onun hastalıklı ve geçici bir şey olduğunu bildiğimden bu tip şeylerle uğraşmıyorum, işimi ve müziğimi yapıyorum. Ayağıma taş koyan olursa da şarkı söyleyerek o taşın üzerine basar geçeriz. O sükunetim, kararım ve gücüm hep vardır. Taş koyan ezilmeyi göze alandır. Unutmayalım ki hiç kimse bir başkasını yargılayacak kadar masum değildir. 

Çok gençsin. Piyasaya yepyeni renk, yepyeni bir isimsin. Bunlar seni şarkıya hazırlanırken hiç zorladı mı? Korkun var mıydı?

Şarkıya hazırlanırken zorlanmadım, ancak şarkının inceliklerini sindirerek okudum, o kısmı hep zaman alır zaten. İtiraf etmeliyim ki, beni dinleyenler yeni bir şarkıcıyı ya da yarışmacıyı değil de, yıllardır sahnede olan deneyimli bir sesi dinlediklerini söylüyorlar. Ben de kendimi böyle hissediyorum, yıllardır yaşadığımız ev, mezun olduğum Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi, çay içtiğim kafeler, arkadaş ortamlarım benim sahnem zaten. Beni hep endişelendiren seyirciye daha güzelini nasıl verebileceğim düşüncesi. Bunun stresi ve kaygısı hep var, olmalı da. 

Kariyer planlaman yapılmış. İnsanlar artık seni tanıyor. Bundan sonraki hedefin veya hedeflerin neler olacak?

Buna birlikte çalıştığım profesyonellerle birlikte karar vereceğiz. Potansiyelimi en doğru şekilde nasıl gerçekleştirebileceğim, dinleyicinin benden ne beklediği, benim neler yapmak istediği ve nasıl mutlu olduğum, gelecek trendlerinin gittiği noktaları oturup değerlendirerek en doğru kararı vermeye çalışacağız.

Farklı müzik türlerini dinlemeyi tercih eden dinleyicilerimin hepsi için onları mutlu edecek, keyifle dinleyecekleri müzik projelerinin içinde olacağım, gelecek vizyonumda bunların olduğunu söyleyebilirim.

Röportaj: Pop Dünyası @PopDunya 

 

06.04.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM