Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

 “Evet Evet” albümüyle hem Bodrumluları hem de müzik dünyasını mest eden bu kıpır kıpır, cıvıl cıvıl, çıtı pıtı genç kız, çok ama çok iddialı. Bodrum Kızılağaç’ta düzenlenen TR-Extreme Offroad Racing Festivali’nde sahne aldı. Şimdiden bir hayran ordusu biriktirmiş kendine... Özellikle çocuklar O'na bayılıyor!.. Bodruma Geldik Haber Portalı Gülsen Karatoprak’ın hikayesini Anlattı.


Bodrumlusun biliyoruz, ama neresinden, hangi köyünden, hangi mahallesinden?

Bodrum’un yerlisiyim. Turgutreisli’yim. Zaten Turgutreis’in ilk ismi Karatoprak’tır biliyorsunuz. Annemin ailesi Yalıkavaklı, babamınki Turgutreisli. 

Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

Sahnede hem sesinle, hem de dansınla bomba gibisin. Dans konusunda eğitimli olduğunu biliyoruz. Hikayesi nedir?

Ben aslında Latin dansları antrenörüyüm. Latin danslarında Türkiye şampiyonu oldum. Partnerim Volkan Akkaya ile birlikte Bodrum’a üç kez altın kupa getirdik. Aslında hep Latin dansları ön plana çıkıyor ama ben 5 yaşından bu yana dans ediyorum. Üstelik halk oyunlarıyla başladım. Akın Hoca’nın yetiştirdiği ekip olarak,  Türkiye şampiyonluğunu ilk kez Bodrum’a halk oyunlarıyla getirdik. Bodrum Folklor Araştırma Derneği’ndeydim. Daha sonra Latin danslarına geçiş yaptım. Latin dansları ve Arjantin Tango antrenörlüğü yaptım. Bir ara da Dokuz Eylül üniversitesinde ders verdim.

Eğitim nedir?

İzmir Yaşar Üniversitesi Turizm İşletme bölümü mezunuyum. 

O işi yaptın mı hiç?

Tabii ki. Bodrum’da kendi işletmem vardı. Gülsen Büfe. Otogar içinde. Bodrum’un yöresel yemekleri ve Milas köftesi satıyordum. Üç sene yaptım o işi. Gülsen Büfe 16 yıllık bir mekandı. Daha sonra kapandı. 

Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

Şarkıcılık nasıl düştü aklına?

Oasis’te Ayazlar’ın bir kafesi vardı Hippo adında... Orada Tango gecemiz vardı. Çok yağmurlu bir geceydi. İptal oldu. Mekana müzik yapmak için gelen müzisyen arkadaş, “Gülsen sen de bir tane söyle” dedi. O gün orada bir Şebnem Ferah şarkısı söyledim. “Sil Baştan”… Ve öyle başladı. “Burada söyler misin?” dediler. “Benim repertuarım yok” dedim. “Hazırlarsın” dediler. Hippo’da önce haftada bir akşam söylemeye başladım, sonra üç, dört akşam derken haftanın her günü sahneye çıkar oldum. Canlı müzik yaptık.

Şebnem Ferah’ın bundan haberi oldu mu?

Kendisiyle de daha sonra Kenan Doğulu konserinde tanıştım. Harbiye’de. Anlattım.

Ailen destek oldu mu bu yolculukta sana?

Ailem şarkı söylememi, gece sahne almamı çok istemiyordu aslıda. Ama Hippo, Bodrum’un yerlileri olan Ayazlar’a ait bir mekandı. Onayladılar. Bir de kafe’ydi tabii… 

Hangi yıldan söz ediyoruz?

Sene 2014. O dönemde bazı otellerde de grup olarak sahne almaya başladık. Marina Yacht Club, Bianca ve ByJack gibi kulüplerde sahneye çıktık. 

Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

Profesyonelliğe geçiş nasıl oldu? 

Bu işi daha profesyonel yapma kararı aldığımda, para biriktirmeye başladım. O zamanlar büfemi işletiyordum. Bir senelik plan yaptım ve İstanbul’a single yapmak için gittim. 

Öylece, bir başına mı?

Yapımcım çok destek oldu bana. İlk şarkımda çok değerli isimlerle birlikte çalıştım. DMC gibi köklü ve güçlü bir firma da bana inandı. Çok çalıştık. Klibimizi Muhteşem Yüzyıl dizisinin görüntü yönetmeni çekti. Ünlülerin yönetmeni olarak bilinen Murat Küçük çekti klibi. 34 kişilik bir set ekibiyle Bodrum’a geldiler. “Evet Evet” böyle çıktı ortaya. Sözleri Alper Narman ve Onur Özdemir’e, düzenlemesi Ersin Özel’e aitti. Onlar da piyasadaki HİT’lerin sahibi. Hande Yener, Demet Akalın ve Murat Boz gibi şarkıcıların çalıştığı isimler… Açıkçası marka isimlerle çalıştık. O kapıları bana açan kişi de yapımcımdı. Ama bazı şanssızlıklarımız oldu.

Ne gibi?

Klibi çektik yayınlamak üzereydik, 15 Temmuz darbesi oldu. PR yapamadık. İçimize sindiremedik açıkçası. Ülkemizin o kadar sıkıntılı günlerinde biraz da içimizden gelmedi. Durdurduk. Şimdi ikinci projemize hazırlanıyoruz. 

Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

Yeni bir single mı geliyor yoksa?

Bir single ya da maxi single olabilir. Soner Sarıkabadayı ile görüşüyoruz. Ondan bir tane şarkımız olacak. Bir tane Sıla’dan düşünüyoruz. 

Ne zaman çıkacak?

Bu yaz için düşünüyorduk. Araya yine olaylar girdi. Aralık gibi çıkaracaktık aslında. Stadyumda patlama oldu. Ocak’ta dedik Reina saldırısı oldu… Çok zor bir dönemden geçiyordu ülkemiz. Şimdi de araya referandum giriyor. Ama bir acelemiz yok. Doğru zamanda olsun. İnsanların daha mutlu, ülkenin daha huzurlu olduğu bir dönemde çıkaralım single’ı… 

Şarkıcılık konusunda eğitim alıyor musun?

Eğitim almadım hiç. Ama Kenan Doğulu’nun ekibiyle çalışıyorum. Onlar bana çok şey katıyorlar. Onların herhangi bir kayıtlarına girmem bile çok şey öğretiyor bana. Benim için çok değerli… Repertuarım gelişiyor, sesim zamanla oturuyor. Şarkı söyleme tarzım değişiyor. İlk stüdyoya girdiğimde söylediğim tarzla şimdiki çok farklı. Bu güzel bir şey.

Bodrum’lu Gülsen Karatoprak Müzik Dünyasını Sallayacak

Hayalin hep bu muydu? Şarkıcı olmak mı istiyordun?

Çok küçükken hayalim haber spikeri olmaktı. Bodrum’daki yerel bir tv kanalına gittim. “Ben geldim, haber spikeri olmak istiyorum” dedim. Yaşım 16! “Çok küçüksün” dediler bana. Klip programı sunabileceğimi söylediler. Böylece 1.5 sene boyunca canlı olarak klip programı yaptım o kanalda. Ama hayallerim başkaydı. Tabii hayat sizi bambaşka bir yere götürüyor. Şimdi bu alanda ilerleyeceğim artık. Zaten müzikle 5 yaşımdayken tanıştım. Okul müsamerelerinde yıl sonu partilerinde piyesler yapardık. Ben hep Hülya Avşar’ı canlandırırdım. İçimde varmış demek ki…

Örnek aldığın ya da “idolüm” dediğin biri var mı?

İsmimiz hep karıştırılıyor ama ben kendisini çok seviyorum. Gülşen’le isim benzerliğimizden dolayı sık sık karıştırılıyorum. Ama benim çok saygı duyduğum bir isim. Çok beğeniyorum. Türkiye’de sözünü yazan, müziğini yapan, besteleyen ve aynı zamanda sahnede dans edebilen çok az insan var. Aslında sadece Gülşen var diyebilirim… Çok önemli bir isim bence. Hit şarkılar üretiyor. Benim idolüm o.

Sen de söz yazıp, beste yapıyor musun?

Söz yazıyorum. Müzik de yapıyorum. Ama 80 milyona sunabileceğim tatta değil henüz. Biraz daha geliştirmem lazım kendimi. 

Bir hedef koydun mu önüne?

80 milyonun diline pelesenk olacak bir şarkım olsun istiyorum. Bunun için çalışıyorum. Kulvarım çok farklı. Türkiye’de genellikle dikkat ederseniz, kadın görselliğini ön plana çıkaran klipler çekiliyor. Benim tarzım çok değişik... Ben çocuklarla bir şeyler yapmak istiyorum. Yonca Evcimik yaptı zamanında. Sanırım aynı yoldayım. İlk klibimde de iki minik arkadaşım eşlik etti bana. Çocukları çok seviyorum. Onlarla çalışmaya bayılıyorum. 

Biraz da özel hayata girelim mi? Evlilik, aşk, ne alemde? Bunca işin koşturmacanın arasında fırsat bulabiliyor musun?

Evliliği hiç düşünmüyorum şu sıralar. Kariyerim çok önemli. İşim oturmalı önce. Sürekli iş var şu an hayatımda. Ama tabii ki ileride güzel bir ailem olsun, çocuklarım olsun istiyorum.

Peki ya Bodrum? Gurbetteyken memleket hasreti çekmiyor musun?

Ben Bodrum’u asla bırakmam. Benim memleketim burası. Herkes İstanbul’dan buraya kaçarken, ben niye tersini yapayım? Ama çok sık İstanbul’a gidiyorum. Üç gün orada, üç gün Bodrum’dayım. Ama asla bırakmam burayı. Bodrum beni besliyor zaten. Bizim esnafımız, insanımız, komşumuz çok başka. 

Nasıl başka?

Geçenlerde Nejat İşler’in bir röportajını okudum. Rahatsızlığından sonra dostlarına “Beni köye götürün” dediğini anlatıyordu. Köyü Gümüşlük, Bodrum... “ Avrupa’da tedavi ol” demişler, ama o “Hayır ben köyüme, Gümüşlük’e gitmek istiyorum” demiş. “İstanbul’da olsam kimse benim yüzüme bakmaz. Ama köyde insanlar benim kapıma keçi peynirimi, sütümü, yumurtamı, mandalinamı getirir. Ben ancak öyle iyileşirim” demiş. Öyle hoşuma gitti ki bu sözleri… Doğru çünkü… Büyükşehirlerde ne yazık ki komşuluk, sıcak ilişkiler yok. İnsanlar işine gücüne bakıyor, zamanla yarışıyor, bir hayat mücadelesi içindeler. Ama Bodrum bambaşka. Biz burada birbirimize tutunuyoruz, sarılıyoruz. Memleketim candır benim. 

Bu yaz neler yapacaksın? Konserler, turneler var mı?

Turne yapmıyorum. Festivallere, şenliklere, belediye organizasyonlarına çıkıyorum. Daha kurumsal işlere yöneliyorum. Büyük otellerde bazen sahne alıyorum. Bodrum’da da aynı şekilde. 

Gülsen Karatoprak’ı birkaç cümleyle anlat desem…

Aslında çok sıcak kanlıyım. Samimi olmayı seviyorum insanlarla. Yaşı büyük insanlarla sohbet etmeyi çok seviyorum. Bodrumspor gecesinde Nezihe Hanım’la tanıştım, arkadaş olduk. Arkadaş olduk, iki gün sonra Yalıkavak’a ziyarete gideceğim. Bir de insanları gözlemlemeyi seviyorum. 

Boş vakit kalırsa, neler yapıyorsun peki?

Dans olmazsa olmaz! Bir de motosiklet kullanıyorum ve ata biniyorum. 

Motosiklet yarışlarına katılacak kadar iyi misin peki?

Kros kullandım üç dört sene. Yarışmak çok farklı ama burada arkadaşlarım kanıma girdi. Gelecek sene Bodrum’da yarışlara katılacağım. Parkura çıkacağım. 

Kaynak: BordumaGeldik.com 

30.04.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM