Mirkelam Şarkıları – Çeşitli Sanatçılar (DMC & RUNLTD– 2017)

Mirkelam Şarkıları – Çeşitli Sanatçılar (DMC & RUNLTD– 2017)

Ben bu albümden hiçbir şey anlamadım. Anlamadım derken projeyi değil, projenin neden bu kadar yalnız bırakıldığını anlamadım. Mirkelam’ın sevilen şarkılarının farklı yorumcular tarafından yapılan yorumlarının yer aldığı “Mirkelam Şarkıları” albümü hem proje fikri olarak hem de içerik olarak çok başarılı. Ama Mirkelam’ın bu albüme sahip çıkmaması, müzik şirketinin albümü sahipsiz bırakması ve nerdeyse sıfır promosyon yapılması albümün duyulmasını engellediği gibi yakalayabileceği olası tirajı da baltaladı. Tok satıcı gibi davrandılar bu proje sahipleri. Gelelim albüme:


Albümde on tane sevilen Mirkelam klasiği var. Mirkelam’ın ilk çıkış şarkısı “Her Gece”yi Gülşen seslendirmiş. Çok güzel bir yorum ve düzenleme oldu, zaten radyolarda da epey çaldı.  Teoman, Mirkelam’ın en romantik şarkılarından biri “Hatıralar”ı seslendirdi. Şarkıya az da olsa katılan hard rock tınılar şarkıya hoş bir hava katmış. Göksel kendisine has buğulu sesi ile Mirkelam’ın en önemli hiti “Unutulmaz”ı seslendirdi. Bu şarkı ve düzenleme de gayet güzel olmuş.  Albümde İskender Paydaş -  Ozan Çolakoğlu – Volga Tamöz gibi popüler aranjörler yer alıyor. Künye olarak dört dörtlük bir albüm diyebilirim.

Albümde yer alan beş şarkı popüler kültüre hitap eden ve Mirkelam’ın kitlelerle buluşan şarkıları iken diğer beş şarkı biraz daha alternatif tarzda ki şarkılardan oluşuyor.  “Asuman”  - “Laubali” – “Erenköy” bunlara örnek.

“Terle (Tereddüt)” adlı şarkıyı yorumlayan Bedük bu şarkıda kendisini de aştı. İlk kez böyle bir Bedük dinledim, şarkıya da kendisine de epey şey katmış bu buluşma. En renkli ve orijinaline en fazla şey katılarak hazırlanan düzenlenen şarkı “Ah Bir Joker” olmuş. İskender Paydaş şarkıyı ilk yapılan versiyondan daha güzel bir hale getirmiş, çok iyi bir düzenleme çıkmış ortaya. Buna Eser Yenenler’in de şarkıya yakışan yorumu eklenince zevkli bir şarkı dinledim.

Albümün kapanış şarkısı Mirkelam’ın daha çok son dönemlerine ait şarkısı “Yollar” , albümde bu şarkıyı Pinhani seslendirmiş. Şarkı biraz daha alternatif kokulu bir şarkı olmuş. 

Popüler şarkılar ile alternatif tatta ki şarkıların buluşmasından oluşan kaliteli bir proje albümü olmuş “Mirkelam Şarkıları” ama ben Mirkelam’ın bu albüme sahip çıkmayarak promosyonuna katkıda bulunmamasına bir anlam veremedim. Bu albüm raflarda unutulmamalı. Mutlaka dinlenmeli.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Gülşen – Her Gece

2. Teoman - Hatıralar

3. Göksel - Unutulmaz

4. Kenan Doğulu - Tavla

5. Nil Karaibrahimgil - Asuman

6. Mabel Matiz – Laubali

7. Bedük – Terle

8. Feridun Düzağaç – Erenköy

9. Eser Yenenler – Ah Bir Joker

10. Pinhani - Yollar

04.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM