Bülent Ortaçgil - Senfonik Ortaçgil (Ada Müzik – 2017)

Bülent Ortaçgil -  Senfonik Ortaçgil  (Ada Müzik – 2017)

Bülent Ortaçgil’in Ada müzik tarafından yayınlanan “Senfonik Ortaçgil” albümü Ortaçgil’in 2012 yılında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen “Senfonik Ortaçgil” adlı konserin kayıtları ile yaylılar için bestelenmiş “Sen” adlı albümünün tamamından oluşuyor. İki CD lik albümde toplam 22 şarkı var. Konser hem CD hem de DVD olarak yayınlandı. Albümde müzik sektöründe duymayı unuttuğumuz keman grupları, viyola, viyolonsel ve kontrbastan oluşan yaylı sazlar orkestrasının muhteşem senfonik lezzetlerini içeriyor. Şarkıların yaylı düzenlemelerini Baki Duyarlar yapmış, Erkan Uğur perdesiz gitarı ile eşlik etmiş. Bülent Ortaçgil klasiklerinden “Benimle Oynar mısın?” , “ Olmalı mı Olmamalı mı?”, “Bu İş Zor Yonca” , “ Bu Su Hiç Durmaz” ve “Sensiz Olmaz”ı bir arada akustik ve senfonik bir lezzetle dinleme imkanı sunan bu albümün en dikkat çeken yönü başarılı mixi. Bu tarz konserleri kanal kanal kaydetmek çok zordur, mixi yapmak ise daha da zordur. Adam gibi stereo bir mix yapmak hüner ister, bu albümde bu hüner var. Usta isim İhsan Apça ve Özkan Mete mükemmel bir kayıt ve mix yapmış. Şarkılarda stereofoniyi en geniş haliyle duyabiliyorsunuz. Albümü dinlerken 1970lerin muhteşem orkestraları ve eski Eurovision şarkı yarışmaları geldi aklıma. Kısaca çok sağlam bir iş dinlediğimi hissettim. Bu nedenle bu albümde çok ciddi bir işçilik var diyorum.  Bu ruhu “Benimle Oynar mısın?” adlı şarkının düzenlemesinde öylesine mükemmel bir şekilde hissediyorsunuz ki kendinizden geçiyorsunuz.


Bu albüm için yazacak çok şey var, bence hepsini boş verin ve hemen gidip bu albümü edinin. Türkiye’de can çekişen müziğin iyi yapıldığı zaman nasıl da canavarlaştığını görün. Dünyada bu tarz albümlerin sayısı çok fazla ama Türkiye’de ortalama on yılda bir öyle bir albüm yayınlanıyor. Onun için kaçırılmaması gereken bir fırsat derim. Albümün senfonik kalitesinin zirve yaptığı şarkı “Adalar” ı özellikle dinlemenizi tavsiye edeceğim. “Niçin” şarkısının yaylı partisyonları da yürek yakıyor.

Bu albüm Bülent Ortaçgil ‘in de kariyerinde önemli bir viraj bence, onun müziğinin farklı kitlelere gitmesine ve hatta küresel platformlara taşınmasına dahi vesile olabilir bu albüm. Yer yer monoton müzik yapmakla eleştirilen Ortaçgil bu senfonik albümde müthiş dinamik bir müzik sunmuş. Ortaçgil yine yaptı yapacağını ve zamansız bir albüm hazırladı. Zamansızdan kastım tüm zamanlarda raflarda kalacak ve tüm zamanlarda satılacak bir albüm. Nasıl ki yetmişlerde yayınlanan albümü hala satıyorsa, bu albüm de uzun soluklu satan bir albüm olacak. Bence hiç tereddüt etmeden bu albümü edinin ve arşivinize katın.

Ben bu tarz albümlerin sayısının artmasını istiyorum, Ajda Pekkan, Nilüfer gibi isimlerin yanı sıra doksanlı yıllarda şöhret olan Kenan Doğulu, Tarkan gibi isimlerden de bu tarz albümler bekliyorum.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

CD 1

1. Niçin 

2. Hiç Canım Yanmaz 

3. Denize Doğru 

4. Benimle oynar mısın? 

5. Olmalı mı olmamalı mı? 

6. Bu İş Çok Zor Yonca 

7. Gece Yalanları 

8. Dalyan Deltası 

9. Telefon 

10. Adalar 

11. Oyuna Devam 

CD 2 

1. Değirmen 

2. Bu Su Hiç Durmaz 

3. İstediğini Yap 

4. Ayrıntılar 

5. Mum 

6. Acıtır 

7. Çoktular Ama Hiç Yoktular 

8. Sen Sorumlusun 

9. Sensiz Olmaz 

10. Kimseye Anlatmadım 

11. Çığlık Çığlığa 

 

13.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM