Yaşar - Şehir Yalnızlığı (Seyhan Müzik – 2017)

Yaşar -  Şehir Yalnızlığı (Seyhan Müzik – 2017)

Müzik dünyasının özel yorumcusu, kendine has bir tarzı olan müzisyenlerinden biri olan Yaşar uzun bir aradan sonra “Şehir Yalnızlığı” adını verdiği bu albümü ile “ben kendi kaliteli yolumda yürümeye ısrarla devam edeceğim” dercesine kalite kokan bir albüm hazırladı.

Albümün en kaliteli ve en iyi aynı zamanda en hüzünlü şarkısı albüme adını veren ve aynı zamanda albümün açılış şarkısı olan “Şehir Yalnızlığı”.  Senfonik bir balat formunda düzenlenen şarkı çok ama çok iyi. Açık söylemek gerekirse albümün aranjörü Mehmet Dişbudak bu şarkıda muazzam iş çıkartmış. Çok iyi bir düzenleme çıkmış.  Son yıllarda dinlediğim tüm pop albümlerinde yer alan en kaliteli şarkı.


Albümün en ticari şarkısı aynı zamanda ilk klip ve çıkış şarkısı “Nara”, hafif Orient özellikleri ile albümün en ortalamaya hitap eden şarkısı.

“Aşk Bozumu” albümün dikkat çeken diğer romantik şarkılardan. Albümün dördüncü şarkısı “Anca” ritmik yapısı brassları ile farklı bir havada. Hüzünlü klarnet solo ile başlayan “Nevizade Sokağı” alaturka tınılar sunarken, “Markiz”de senfonik hava tekrar karşımıza çıkıyor.

Bu albümü ikiye ayırdım ben. Bir hafif ticari şarkılar,  birde inanılmaz kaliteli düzenlemelerle hazırlanmış içinde dramatik duygular içiren şarkılar. “Şehir Yalnızlığı”, “Markiz” bunlara örnek. Özellikle “Markiz” müthiş bir şarkı. Ben “Markiz”i dinlerken çok etkilendim. Albümün finalinde şarkının Flamenko versiyonu da var, ama ben ilk versiyonu çok daha sevdim, çok duygulandırdı beni o versiyon.

Albümde Yaşar ilk kez bir şey yaptı ve Murat Güneş’in bestelerine emanet etti kendisini. Murt Güneş ile Yaşar çok uyumlu bir çalışma çıkartmış ortaya. Albümün aranjörü  Mehmethan Dişbudak’ta çok iyi iş çıkartmış, kaliteli naif , akustik ve zengin düzenlemeler var.

Volero tadında “Son Göz Ağrım” nostaljik bir tını sunuyor.

Albümün en güzel şarkılarından biri “Seni Sevmeyi Sevmiyorum” müthiş bir şarkı olmuş.  Bu şarkı da gizli bir hit. Yaşar albümünde daha önce iki binli yılların başında Nilüfer’e verdiği “Ölmek Var Dönmek Yok” adlı bestesini de coverlamış. Kendi bestesini daha soft bir biçimde seslendiren Yaşar bu şarkıya ayrı bir lezzet vermiş. 

Sonuç olarak kaliteli ve içinde duyguların yer aldığı bir albüm yapmış Yaşar, kolay anlaşılmayacak dinlendikçe sevilecek bir albüm. Özellikle “ Şehir Yalnızlığı” – “Markiz” ve “Seni Sevmeyi Sevmiyorum” çok iyi besteler ve bu besteler standart Türk popunun çok üstünde besteler. İyi bir albüm dinlemek ve her dinleyişte farklı diyarlara gönlünü götürmek isteyenlerin dinlemesi gereken bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Şehir Yalnızlığı 

2. Nara

3. Aşk Bozumu 

4. Anca 

5. Nevizade Sokağı 

6. Markiz

7. Şerbet

8. Son Göz Ağrım 

9. Seni Sevmeyi Sevmiyorum

10. Ölmek Var Dönmek Yok 

11. Şakası yok 

12. Markiz Flamenco 

17.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM