Levent Yüksel - Hayatıma Dokunan Şarkılar (Poll Production – 2017)

Levent Yüksel -  Hayatıma Dokunan Şarkılar (Poll Production – 2017)

 Levent Yüksel’in bu yayınlanan albümü çok renkli bir proje albümü olarak arşivlere geçecek. Ama benim anlamadığım bir şey var. Levent Yüksel böylesine güzel bir albüme neden sahip çıkmadı ve neden albümün tanıtımına bir nebze olsun katkıda bulunmadı? Bu doksanların yorumcularında maalesef bu tembellik var, şarkıların ve albümlerin doksanlardaki gibi kendi kendilerine yürüyeceğini sanıyor ve yanılıyorlar. Artık devir değişti, bir albümü yürütmek için iyi tanıtmak lazım, böylece albüm iyiyse yürür. Aksi halde albümün çıktığını bile bilmez millet.


İşte böyle bir şaşkınlıkla dinledim ben bu albümü. Albüme gelince: Albümde Levent Yüksel Arabesk tarihinin en önemli on klasiğini seslendirdi. Daha önce “Kadın Şarkıları” adlı albümünde olduğu gibi çok ciddi bir repertuvara sahip özel bir proje albümü olmuş. Albümün müzik yönetmenliğini  Arabesk müziğinin efsanevi müzik adamı Burhan Bahar yapmış. Şarkıların düzenlemeleri kaliteli ve nezih olmuş. Arabesk müziğinin bu özel klasikleri gayet temiz ve özel bir şekilde düzenlenmiş, çoğu şarkı orijinal düzenlemelerine sadık kalınarak düzenlenmiş.  Şarkılarda dikkatimi çeken en önemli şey yaylıların güçlü sesi oldu, bir de mixte öne getirilmiş ki muhteşem olmuş.  İstanbul Strings’in yaylı partisyonlarını ben çok severim, daha bir akademik çalıyorlar yaylıları ve en önemlisi tarz ne ise onun hakkını veriyorlar asla format dışına çıkmıyorlar. İşte bu albümde de öyle olmuş. Yaylıların ön planda olduğu bir albüm olmuş ki bence çok güzel olmuş. 

Levent Yüksel bu on Arabesk klasiğini kentli Türkçesi ve başarılı gırtlak yorumu ile çok iyi seslendirmiş, bir popçudan Arabesk dinledik. Öyle ağlamaklı bir albüm değil, levent son derece nötr okumuş şarkıları.  Belki bu biraz duygu eksiltti şarkılarda ama şarkıları farklı bir yere de götürmüş diyebiliriz. 

Albümün repertuvarı ise efsane şarkılardan oluşuyor. Orhan Gencebay klasiği “Kaderimin Oyunu”  , İbrahim Tatlıses ile klasikleşen “Yalnızım”  - “Yalan” – “Mutlu Ol Yeter” – “Bir Kulunu Çok Sevdim” -gibi şarkıların yanı sıra Müslüm Gürses ve Bülent Ersoy ile bütünleşen “İtirazım Var” bu albümün en büyük bombaları.

Levent Yüksel albüme “Hayatıma Dokunan Şarkılar” adını vermiş, bence çok güzel bir isim. Bu şarkılar hemen hemen herkesin hayatına dokunmuştur. Bunlar Arabesk müziğinin en önemli klasikleri ve tüm zamanların en sevilen Arabesk hitleri. Radyolar bu albümü önemsemez, bu albümdeki şarkıları yayınlamaz , bu belki albümün duyulmasında handikap olabilir ama dijital başta olmak üzere pek çok mecradan duyulabilir bu albüm. Ama ben Levent Yüksel’in bu albüme neden asılmadığını anlamadım. İçine mi sinmedi, kendisine mi yakıştırmadı , angarya mı yaptı yoksa tembellik mi yaptı anlamadım.

Sonuç olarak kentli Türkçe kullanan bir pop müziği vokalinden Arabesk dinlemek, bir döneme damgasını vuran ve hala klasikleşen Arabesk şarkılarından oluşan bu albümü müzikte değişik bir lezzet arayanların dinlemesi ve bu lezzeti tatmasını dilerim. Bu bir dönemlik bir albüm değil, tüm zamanlarda dikkat çekebilecek bir albüm. Ayrıca yeni nesillere Arabesk müziğini daha modern bir yorum ve güncel alt yapılarla tanıtabilecek misyona sahip bir albüm. 

Popun cirit attığı bir pazarda belki hafif bir risk taşıyor bu albüm ama iyi işlenirse, iyi tanıtılırsa iyi se getirebilir. Hiç boş geçmeyin bence bir dinleyin.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Kaderimin Oyunu 

Söz ve Müzik: Orhan Gencebay 

2. Yalnızım  

Söz: Mehmet Tahir Paker - Müzik: Burhan Bayar

3. İtirazım Var 

Söz: Behlül Bektaş - Müzik: Rıfat Şallıel

4. Yalan 

Söz: Mehmet Tahir Paker - Müzik: Burhan Bayar

5. Mutlu Ol Yeter 

Söz: Mehmet Tahir Paker - Müzik: Burhan Bayar

6. Hor Görme  

Söz ve Müzik: Orhan Gencebay 

7. Bir Kulunu Çok Sevdim 

Söz: Fethi Demir - Müzik: Burhan Bayar

8. Sus 

Söz: Mehmet Tahir Paker - Müzik: Burhan Bayar

9. Beni Böyle Sev 

Söz ve Müzik: Orhan Gencebay 

10. Yorgun Gözler

Söz ve Müzik: Orhan Gencebay

24.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM