Sinan Akçıl - Yüzyılın Aşkı ( DMC -2017)

Sinan Akçıl -  Yüzyılın Aşkı ( DMC -2017)

Müzik dünyasının altın çocuğu olmayı başaran ve hem mutfakta hem de vitrinde ön planda olan özellikle gençlerin büyük ilgisini kazanarak oluşturduğu taleple onun yorumcu kimliğini eleştirenlere “bu işte artık kesin varım” diyen Sinan Akçıl maxi single niteliğinde bu albümünde ilginç sürprizlerle çıktı karşımıza.

Albümde Serdar Ortaç ile düet yapan Sinan, “Yüzyılın Aşkı” adlı şarkı ile özellikle yaş grubu 12-18 olan gençlerde ciddi bir ilgi çekti, zaten bu onun yorumcu olarak birincil hedef kitlesi. Belki önceki hitleri kadar geniş bir yaş kitlesine seslenmedi bu şarkı ama hedef kitlede dikkatleri çekti. Şarkıya , Sinan Akçıl’a çamur atanların “bu şarkı çalıntı” demesine karşılık bu şarkıya 8 Bin Euro vererek Arnavutluk’tan satın aldığını söyleyen Sinan Akçıl hiçbir zaman bir müzisyen olarak çalıntı şarkılara meze olmayacağını da kanıtladı. 

Albümü dinlerken Sinan Akçıl yorumu kimliği için hazırladığı şarkılarda tarzını epey değiştirdiğini görüyoruz. Kendini albümü için daha ritmik , daha neşeli şarkılar seçen Sinan özellikle bu albümde seçtiği şarkılarda nakaratlarda kolay anlaşılan ve söz öbeklerinden oluşan bir tarz seçti. Bunu “El Ele” adlı şarkıda da görüyoruz, “le le le le le le elele “ şeklinde tekerleme şeklinde giden bir nakarata sahip şarkı,  “Eyyo Eyooo” nakaratına sahip “Yüzyılın Aşkı” bu tanıma bariz örnekler.

“İyi Değilim” adı şarkısında romantik tarzını bize bir kez daha sunan Sinan Akçıl’ın bu şarkısı biraz daha genele hitap ediyor. Gerek yaş olarak gerekse müzikal backround olarak daha geniş bir müzik dinleyicisine hitap etmeyi başarıyor.  Şarkının bir bölümünde Feray Zeydan ‘da eşlik ediyor.

Aynı zamanda Sinan Akçıl’ın kız arkadaşı olan Romanya’nın yükselen yıldızı Otilia ile beraber seslendirdiği “Aşkla” adlı şarkıda özellikle Otilia’nın yorumunun Türkçeye ne kadar yakıştığını görüyoruz. Bu şarkı ile beraber Sinan Akçıl’ın özellikle ritmik şarkılarda kullandığı soundla tarzını çok değiştirdiğini görüyoruz, düz pop yerine biraz daha batıda üretilen pop şarkıların kullandığı sound ve ritim anlayışına yönelmiş Sinan. Bu standart Türk popundan farklı bir tarz, aynı melodilerin yabancı sözlü versiyonlarını dinliyoruz ama Türkçesi biraz farklı geliyor.

Albümde Mustafa Ceceli ile İrem Derici’nin düeti “Kıymetlim” de yer alıyor. Sinan Akçıl bu albüme bu şarkıyı bestelerken ilk hazırladığı demoyu olduğu gibi koymuş. İlginç bir fantezi olmuş, şarkının ilk demo düzenlemesi de gayet güzelmiş, naif ve şarkının ruhunu gösteren bir düzenleme.

Albümde aslında on şarkı olmasına yarısı kadar yeni şarkı var, diğerleri versiyon ve Sinan Akçıl’ın kendi coverları.  Ben “İyi Değilim”in Tarık İster versiyonunu beğendim, daha bir ana akım pop gibi tınlıyor. Önceki teklisi “Şarttır”a da yer veren Sinan Akçıl’in albümün sonlarına gelirken dinlediğim “Başka Şansın Yok” benim biraz daha fazla ilgimi çekti. Daha sakin ve romantik bir şarkı olan “Başka Şansın Yok”ta Sinan’ın müzisyen kişiliğini de görüyoruz, diğer şarkılar biraz daha elektronik kokarken, bu şarkı da müzikalite de var, öyle ahım şahım bir düzenleme değil ama sakin, cool ve içinde ki yaylılarla biraz daha kaliteli kokan bir düzenleme olmuş. 

“Aşkla” şarkısının akustik versiyonu albümün sondan ikinci şarkısı. Şarkının akustik versiyonu gerçekten çok başarılı. Özellikle Otilia’nın bu şarkıdaki yorum performansı bu kızın ne kadar iyi bir yorumcu olduğunu kanıtlıyor. Bir piyano üstüne kurgulanan ve klarnetle renklendirilen düzenleme çok etkili olmuş. Şarkının sözleri de çok başarılı, akustik versiyonda şarkının ruhunu ve sözlerinde romantizmi daha iyi idrak ediyorsunuz. Çok iyi bir aşk şarkısı olmuş bu şarkı. Albümün en sağlam şarkısı bu desem abartı olmaz.

Albümün son şarkısı “Ey Aşk”ın Sinan Akçıl tarafından yapılmış ilk düzenlemesi. Bir nevi ilk demosu diyebilirim. “Kıymetlim” gibi “Ey Aşk”ın da bu tarz bir düzenleme sunulması güzel bir fikir bence. Bu albümlerde ilk kez yapılan bir uygulama.  Böylece iyi bir demonun nasıl yapılması gerektiğini de öğretiyor Sinan Akçıl.

Sonuç olarak müzisyenlikte averaj atan ve son dönemin en iyi bestecilerinden biri olarak müzik tarihine geçmeyi başaran Sinan Akçıl, yorumculukta da hazırladığı albümlerle yoluna devam ediyor. Bu albümde 2017 yılında ilk uygulama başladığı daha çok teenagerlara yönelik ritmik şarkılar üretmeyi tercih eden Sinan belki hedef kitlesini daralttı ama o hedef kitlede varlığına ve başarısına devam ediyor. Serdar Ortaç ile düeti farklı hedef kitleleri olan iki yorumcunun buluşması adına belki güzel oldu ama bence Sinan Akçıl’a bir şey katmadı. Daha çok Serdar Ortaç’ın girmeye çalıştığı hedef kitle olduğu için o kitle, bence Serdar’a yaradı ama oda olmadı. Bu düetten Serdar Ortaç faydalanamadı çünkü Sinan’ı yeni nesil dinliyor ve o kitlenin Serdar Ortaç’la fazla bir alakası yok.

Benim Sinan’a son tavsiyem albümde ki bu tarzına devam edebilir ama biraz daha az elektronik, daha ana akım pop , hatta pop – rock ve balat şarkılar da eklesin albümlerine çünkü ondan bu tarz şarkılar da bekleyenler var. Mesela “Aşkla”nın akustik versiyonu muhteşem olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Yüzyılın Aşkı - Feat.Serdar Ortaç 

2. El Ele

3. İyi Değilim - Feat. Ferah Zeydan 

4. Aşkla - Feat. Otilia 

5. Kıymetlim (İlk Kayıt)

6. İyi Değilim (Tarık İster Club Versiyon)

7. Şarttır (Ferah Zeydan İle)

8. Başka Sansın Yok

9. Aşkla (Akustik Versiyon)

10. Ey Aşk (İlk Kayıt) 

25.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM