Selçuk Basa - Amorf ( DMC – 2016)

Selçuk Basa -  Amorf ( DMC – 2016)

Selçuk Basa ismini bu albümü elime alıncaya kadar hiç duymamıştım. Ne yalan söyleyeyim, müzik şirketi bana bu albümü yollamasaydı ve benim merakımı da çekmeseydi belki de hiç bilmeyecektim. Selçuk Basa’nın  “Amorf” albümü son yıllarda dinlediğim en ilginç albümlerden biri. Kendi kaderine terk edilmiş, hiçbir tanıtımı yapılmamış ve köşeye atılmış yüzlerce kaliteli albümden biri.


On bir şarkının yer aldığı albümde şarkıların tüm besteleri yorumcunun kendisine ait. Düzenlemeler tamamen akustik ve yer yer rock yer yer cazz tınılarla hazırlanmış. Albümün açılış şarkısı beni çok pis vurdu. Retro bir soundu olan “Huzursuz” öylesine dinamik ve iyi düzenlenmiş ki bravo dedim. Hatta şarkının ne yalan söyleyeyim müptelası da oldu. Özellikle düzenlemedeki Retro sound ve yaylılar ile ritmin yarattığı dramatik hava çok etkileyici.

Selçuk Basa, çok ilginç bir şarkı söyleme tekniğine sahip, bazen chanson gibi söylüyor, bazen rock gibi. Aslında bu türlerin güzel bir buluşması var vokalinde.

Albümde ilgimi çeken bir diğer şey şarkıların kurgusunda önemli bir rol oynayan ritmin ortaya çıkmasında başrolü oynayan davulun ton ve partisyonları ve tabii ki onları icra eden Behsat Boran. Şarkıların düzenlemeleri çok iyi. Dramatik sound çok iyi özellikle ilk iki şarkıda “Huzursuz” ve “Sınırsız” da bu çok belirgin. Albümün ciddi bir soundu var yani. Retro rock bir sound diyebilirim.

“Yasak Aşk” adlı şarkıda Ajda Pekkan ile bir feat. yapan Selçuk Basa, bu feat ile albümü renklendirmiş. Ajda Pekkan’ın bu feat’inin de basında yer almaması ilginç bir şey bence. Çok kaliteli bir şarkı olmuş Ajda Pekkan’ın kalitesine yakışan bir şarkı, müthiş bir buluşma bence.

“İmkansız”ın introsuna bayıldım. Nasıl bir brass ve ritim kurgu var o introda öyle… Şarkının düzenlemesi, back vokaller ve mix standart pop müziğinden yirmi otuz gömlek üstünde.  “Uykusuz” reggae kokan düzenlemesi,  “Bir O Yana Bir Bu Yana”  rock ve blues tınıları ile ağzımı açık bıraktı. Bana şok geçirten bir diğer şarkıda “Onsuz” adlı şarkı oldu. Öylesine mükemmel bir düzenlemesi var ki ona kaptırıp besteye konsantre olamadım. Uçtum gittim….

Albüme adını veren şarkı “Amorf” ile kapanışı yapan bu albüm için söyleyecek çok söz var aslında.

Çok iyi bir düzenleme anlayışı var bu albümde. Çok zengin bir düzenleme anlayışı var. Bu açıdan bence bu albümü müzikle ilgilenenlerin ciddi ciddi ders kitabı gibi dinlemesi gerekir. Popüler müzik üreten aranjörlerin de bu albümü dinleyerek birkaç şey edinmesini şiddetle tavsiye edeceğim. Bu albüm her ne kadar adını sanını hiç duyuramadıysa iki binli yıllarda müzikal anlamda üretilen en kaliteli düzenlemelere sahip albümlerden biri oldu. Böyle bir akustik sound yok popüler müzikte, bir dinleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız. Pop müziğin binlerce gömlek üstünde bir albüm. Bu albümün fark edilmemesine çok ama çok üzüldüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

•  Huzursuz

•  Sınırsız

•  Cevapsız

•  Yasak aşklar (feat. Ajda pekkan)

•  İmkansız

•  Faydasız

•  Uykusuz

•  Bir O Yana Bir Bu Yana

•  O’nsuz

•  Belirsiz

•  Amorf

25.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM