Serkan Kaya - Miras (Poll Production – 2017)

Serkan Kaya -  Miras (Poll Production – 2017)

Müzik dünyasının son yıllarda yetilen en önemli erkek vokallerinden biri olan Serkan Kaya “Miras” adlı albümünde başarılı yorumu ile alkışı fazlası ile hak ediyor.  Bu adamı dinlerken gerçekten çok farklı yerlere gidiyorum, çünkü muazzam bir yorumu var.


Serkan Kaya bu albümde on iki şarkı seslendirdi. Şarkılarda farklı aranjörlerle çalışmış olsa da albümde bir sound bütünlüğü var. Albümde dört tane cover şarkı var. Bunlar Serkan Kaya’nın yorum gücünü çok ciddi bir şekilde kanıtlıyor. Ayşe Mine klasiği “Yemin mi Ettin?”  , Sezen Aksu klasiği “Beni Yak Her Şeyi Yak” ve son yıllarda Elif Kaya tarafından da coverlanan “Bir Bilsen” ve “Bu Şehrin Geceleri”. Dördünün de düzenlemeleri orijinallerinden daha güzel olmuş ve en önemlisi üçünde de Serkan müthiş bir yorum sergilemiş. Şarkıların notalarını hakkı ile okuyan Serkan Kaya’nın yaptığı yorum numaraları özellikle bu üç şarkıda kendisini hissettiriyor. Bu üç coverı dinledikten sonra Serkan Kaya’dan bir pop proje albümü dinlemek geldi içimden, bu adam bu sesle çok proje albüme imza atmalı, mutlaka atmalı.

Albümün açılış şarkısı “Lanet Olsun” çok sağlam bir ayrılık damar şarkısı. Fettah Can bestesi olduğunu albüm kapağında görmesem inanmayacağım, Fettah’ta çok iyi bir şarkı hazırlamış. Serkan’da şarkıyı gür sesi ile haykıra haykıra seslendirmiş. Albümün ikinci şarkısı “Kopamayız Biz” hafif latin türde düzenlenmiş sağlam bir şarkı. Bu iki şarkıyı dinleyen ve Serkan Kaya’yı tanımayan biri kesinlikle bu yorumcu İbrahim Tatlıses diyecektir. Tonu, entervali, yorumu öylesine İbrahim Tatlıses’e benziyor ki Serkan’ın bu yönü ile bu adamın çok iyi bir ses olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Ancak şunu da söyleyeyim Serkan Kaya, her ne kadar İbrahim Tatlıses’i andırsa da yorum ve ses olarak, Serkan’ın yorumu biraz daha pes, bu da onu özel kılıyor. Daha pes bir lezzetle sunuyor şarkıları buda onu daha sıcak ve samimi yapıyor.

Suat Aydoğan’ın düzenlemesini gerçekleştirdiği “Amenna” ile az da olsa Fantaziye göz kırpan albüm, “Kara Gözlüm” şarkısı ile biraz daha popa kayıyor. Bu şarkı düzenlemesi ile modern bir havada çıkıyor karşımıza. Düzenleme zaten pop şarkılara imza atan Sezgin Gezgin yapmış, bu şarkıyı ona düzenletmek bence iyi bir fikirdi. Şarkı başka yere gitmiş, albümün en pop alt yapıya sahip şarkısı olmuş ve Serkan Kaya’yı popüler müzik dinleyicisine de tanıtma imkanı sunmuş.

“Yemin mi Ettin” klasiğini defalarca dinledim, müthiş bir şekilde yorumlamış Serkan Kaya. Söyleyecek kelime bulamıyorum sadece “dinleyin” diyorum.

“Sekiz ile Dokuz” Suat Aydoğan’ın ticari düzenlemelerinden biri , Serdar Ortaç’ta tutan ve özellikle halkın sevdiği ritim ve kurgu ile albümün ticari şarkılarından biri olmuş.

Albüme adını veren “Miras” adlı şarkı da düzenlemeyi yapan Mustafa Ceceli’nin farkı kendisini çok iyi göstermiş. Şarkı daha başlarken “geliyorum” diyor. Çok güzel bir piyano intro melodi ile başlayan ve adım adım Arabeskte doğru giden şarkının sözü ve müziği Serkan Kaya’nın kendisine ait. Çok iyi bir beste. Özellikle sözleri çok anlamlı.  Maddiyatın hiçbir şey olmadığını farklı sözlerle anlatan şarkı “sana bırakacağım tek şey kalbim olur ardımda…” olayı zaten özetliyor. 

“Her Şeyi Yak” adlı şarkıyı Haris Alexiou’dan coverlayan Sezen Aksu’dan sonra çok kişi seslendirdi. Duman rock coverını da yaptı, öyle bir beşteki nereye çeksen gider.  Usta Yunanlı besteci Mikruçikos çok iyi bir beste yapmış. Defalarca dinlediğim bu şarkıyı Serkan Kaya’dan dinlerken tüylerim diken diken oldu.  Selim Çaldıran şarkıyı müthiş düzenlemiş, Serkan Kaya’da müthiş yorumlamış. Kimse kusura bakmasın bu yorum ve düzenleme Sezen Aksu’nun kinden  bile iyi olmuş.  Çok çok  çok iyi bir yorum….

“Aşk Benim Neyime” adlı şarkıda Selim Çaldıran farkını bir kez daha görüyoruz. Şarkının melodik introsu çok hoş olmuş, yaylıların renkliliği mükemmel. Her şey akıyor adeta.  Bu şarkının da sözü ve müziği Serkan Kaya’ya ait. Şunu da söylemek isterim ki albümdeki coverları bir kenara bırakırsak albümün en iyi besteleri Serkan Kaya imzalı. Yani bu adamın duygusu sadece sesinde değil notalara döktüğü melodilerde de var.

Albümün en ticari şarkısı “Ulus Parkı”. Oyun Havası formunda düzenlenmiş bir şarkı. Her şeyini kaybetmiş bir insanın karşısına çıkan aşka seslenişini anlatıyor. “Çıktım Ulus Parkına kafam Üsküdar, gözüm Bolu Dağı…” şeklinde gidiyor. Bana belki fazla hitap etmedi ama şarkıda ciddi bir emek var, özellikle Günden Yaylı Grubu çok iyi iş çıkartmış. 

Albüm iki coverla finali buluyor. “Bir Bilebilsen” ‘in Flamenko kokan düzenlemesi ve “Bu Şehrin Geceleri” ….

Ben “Bir Bilebilsen” şarkısını defalarca  farklı düzenlemelerle dinledim,  bu albümde ki düzenlemesi başka oldu. İstanbul Ses Kayıt tarafından yapılan düzenleme şarkıya hem biraz ritim katmış hem de şarkıyı popa yakın latin – pop bir havaya sokmuş. Çok güzel bir yorum olmuş.

Arabesk dünyasının önemli klasikleri arasında yer alan “Bu Şehrin Geceleri” adlı şarkı albümün kapanış şarkısı olarak karşımıza çıkıyor. Çok çok çok iyi bir yorum. Selim Çaldıran’ın muazzam düzenlemesine Serkan Kaya’nın yorumu da eklenmiş söyleyecek kelime bulamıyorum. Mutlaka bu şarkıyı dinleyin. Ciddi söylüyorum Arabeskin en baba döneminde bile böyle bir yoruma az rastlarsınız.

Albüm Poll Production tarafından yayınlanmış, Polat Yağcı belli ki Serkan Kaya’ya hak ettiği değeri veriyor ve iyi bir prodüksiyon hazırlamış. Albüm kapağı, tasarımı her şeyi dört dörtlük. Arabesk albümlerin ticari getirisi sağlamadığı bir dönemde, Arabesk müziği ve türkülerimizin nerdeyse horlandığı bir dönemde babalar gibi şarkı söyleyen bir adamın baba bir albümünü dinleyeceksiniz bu albümü edinirseniz. Albümde dikkatimi çeken bir şey de Serkan Kaya’nın fotoğrafları. Tren garında çekilmiş çok kaliteli fotoğraflar var, bu fotoğraflardan biri bana İbrahim Tatlıses’in seksenlerin başında yayınladığı “Yalan” adlı plağının kapak fotoğrafını andırdı. Tesadüf müdür yoksa bir bütünlük veya ustaya bir çağrışım yapmak için mi yapılmış bilemem ama böyle bir ince şey de gördüm.

Sonuç olarak çok iyi bir Arabesk albüm hazırlamış Serkan Kaya. “ Lanet Olsun” – “Kopamayız Biz” – Aşk Benim Neyime”  ve “Miras” yeniler içinde kalpleri fethederken, kalpleri daha önce fetheden dört cover da kalpleri Serkan Kaya’nın yorumu ile yakıyor.  Albüm zengin alt yapısı ile müzikal işçiliği ile de fazlası ile alkışı hak ediyor bence mutlaka dinleyin edinin, her kederde dertte başucu albümün olacaktır.

Söz buraya gelmişken şunu da söylemek istiyorum. Serkan Kaya’ya bir pop alaturka cover albüm yapılırsa çok güzel olur. “Her Şeyi Yak” ta bir kez daha gördük ki pop ile alaturkanın buluşmasında şu an Türkiye’nin en iyi sesi Serkan Kaya. Bu adam eğer seksenler veya doksanlarda bu müziği icra etseydi bir mega star olurdu.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

•  Lanet Olsun 

•  Kopamayız Biz 

•  Amenna 

•  Kara Gözlüm 

•  Yemin Mi Ettin 

•  Sekiz ile Dokuz

•  Miras

•  Her Şeyi Yak  

•  Aşk Benim Neyime 

•  Ulus Parkı 

•  Bir Bilebilsen 

•  Bu Şehrin Geceleri 

25.06.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM