Funda Arar – Aşk Hikayesi ( DMC- 2017)

Funda Arar – Aşk Hikayesi ( DMC- 2017)

 Müzik dünyasının ender kalan kaliteli işlere imza atan vokallerinden biri olan Funda Arar, on üç şarkılık “Aşk Hikayesi” albümünde çizgisini korurken müzikal lezzeti yüksek bir işe daha imza attı.


On  üç şarkı içeren albüm dolu dolu müzik sunuyor. “Düşman Gibi” adlı şarkı ile açılan albüm, albümün en baba slow şarkısı olan “Sen Benden Gittiğinde” ile devam ediyor. Bu şarkı çok sağlam bir slow, gerek düzenlemesi gerekse Funda Arar’ın yorumu dört dörtlük…  

Funda Arar albümünde ilk kez bir Gülşen bestesi seslendirdi. Şarkı “Bırakma Beni”. Şarkıyı dinlerken Gülşen’i anımsıyorsunuz, tipik bir Gülşen bestesi. Düzenlemeyi hazırlayan Ozan Çolakoğlu pop ile latin müziğinin buluşturmuş, Funda ‘da şarkıyı gayet güzel bir şekilde yorumlamış. Albümün en ticari melodisi olmuş diyebilirim.

Vals tadında alaturka nağmelerle süslenen “Armağansın”dan sonra gelen “Kalabalık” albümde modern çizgisi ile dikkat çeken şarkılardan biri. Funda Arar’ın “Yak Gel” klasiğinin çizgisine kurgulanmış bir düzenleme, modern, cool yer yer depresif ama yüzü batıya dönük iyi bir beste.

Alaturka tınılar içeren “Of Makamından”  adlı şarkı modern bir meyhane şarkısı. Özellikle sözleri çok dikkat çekiyor. Bana bir şarkı söyle offff makamından olsun diyor. “Of Makamından” alaturkaya doğru yol alan albüm hemen ardından gelen “Ayrılık Geldi” ile rock müziğe doğru gidiyor. Özellikle İstanbul Strings’in çaldığı yaylılarla şarkı çok kaliteli bir yere gidiyor. 

Funda Arar’ın albümleri hep dinlenmelik albümler olurlar, öyle birkaç dönemlik şarkılar değildir, bu albümde de aynı hava var, albüm kendi içinde bir bütünlük içeriyor. Şarkıları her dinlediğinizde farklı bir lezzet farklı bir duygu alabiliyor ve en önemlisi tarzdan tarza , duygudan duyguya gidebiliyorsunuz.

“İnci Tanesi” içinde rock ve Arabesk içeren duyguları ile farklı bir müzikal his sunarken, “Unutur mu Bir Kadın” klasik müzik duygusu veriyor. “Rum Havası” bugüne kadar duyduğum en alaturka Funda Arar şarkısı, nerdeyse oyun havası bile diyebilirim. Şarkı içinde aşktan usananlar için çok güzel mesajlar içeriyor. “Aşk adın batsın” diyor mesela, aşktan sıkılanlar, aşktan yananlar bu şarkıyı çok sevecek.

Latin “Demli” ve Bossanova “Mutlu Son” adlı şarkılarla finale gelen albümü dinlediğiniz zaman onlarca kez dinleseniz farklı duygular alacağınızı hissediyorsunuz. Albüm bir kez dinlenecek bir albüm değil kesinlikle. Bu nedenden dolayı albümü belli kalıplarda değerlendirmek zor olur. Baştan sonra albüm dinleme kültürü olanlar için sıkılmayacak bir albüm olmuş “Aşk Hikayesi”. Albümün adında yer alan aşk hikayesi ise her şarkıda var. Albümün her şarkısında ayrı bir aşk hikayesi var , bunun için renkli bir albüm diyebilirim. Funda Arar’ın müziğinin bilenlerin almaktan pişman olmayacakları bir albüm, çıstak poptan sıkılanlara alternatif bir albüm. İyi müzik  kaliteli ve temiz düzenlemeler duymak isteyenlerin dinlemesi gereken bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

•  Düşman Gibi 

•  Sen Benden Gittiğinde 

•  Bırakma Beni 

•  Armağansın

•  Kalabalık

•  Of Makamından 

•  Ayrılık Geldi 

•  İnci Tanesi 

•  Unutur mu Bir Kadın

•  Sana Değmez

•  Rum Havası 

•  Demli 

•  Mutlu Son 

05.07.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM