Bengü – Altın Çağ ( Felix Yapım – 2017)

Bengü – Altın Çağ ( Felix Yapım – 2017)

Türk popunda çok başarılı ve güzel işlere imza atan Bengü, “Altın Çağ” adlı bu albümünde biraz deneysel takıldı. Bu onun biraz teklemesine neden oldu bence. Bunun en önemli nedeni alışılagelmiş tarzının biraz dışına çıkmaya çalışarak elektronik şarkılar yapmaya çalışması ve bu şarkıları albümün vitrinine koyması. 


On bir şarkılık dolu dolu bir albüm olmuş “Altın Çağ” , albümün müzik direktörü Volga Tamöz her zamanki gibi her tarzın en iyisini yapabileceğini göstermiş. Her tarz diyorum çünkü albümde birden çok tarz denenmiş, sanki Bengü bir arayışa geçmiş ve rayından çıkmış gibi geldi bana albümü dinlerken. Bunun en somut örneği albümün açılış şarkısı “Empati” , bu çok abartı bir şarkı Bengü için. Bu kadar elektronik ve teenage müziği ona yakışmıyor. Bengü içinde pop ve alaturkanın dozunda olduğu şarkıları mükemmel bir biçimde seslendiren her zaman duygu ile anılan bir yorumcu. Buna bir de onun güzelliği ve sempatikliği eklenince bu durumda Bengü kimliği ortaya çıkıyor. Ama bu “Empati” hemen ardından devam eden “Kuzum” pek olmamış. Hele “Empati” Bengü’ye hiç yakışmamış. Sırf değişiklik olsun diye değişiklik yapılmaması lazım. Albümün üçüncü şarkısı “Yalelli” ise kimse kusura bakması bir apaçi şarkısı. Bengü gül gibi kız, zaten apaçiler onu seviyor, onlara yönelik müzik yapmasına gerek yok ki.  Bence bu şarkılarda Volga Tamöz besteci olarak deneysel bir şeyler yapmak istemiş, ama olmamış. Ben Bengü’yü de , Volga’yı da ne kadar büyük kapasitelerde insanlar olduğunu bildiğim için onlara bu üç şarkıyı pek yakıştıramadım.  Sanırım ticari olarak bir şeyler denemek istemişler. 

Albüm uçuk bir şarkı başlasa da ortalara doğru eski Bengü tadını vermeye başlıyor.  Mesela albüme adını veren “Altın Çağ” tipik bir Bengü şarkısı. Sözleri ile de bestesi ile de Bengü’nün tınısını veriyor.  Albümün beşinci şarkısı “Deli Dumrul” ile biraz tempo düşüyor. Çok da iyi oluyor, çünkü ilk kez bir Bengü albümünü dinlerken yorulduğumu hissettim. “Deli Dumrul” çok güzel, hüzünlü dinlenesi bir şarkı.

Bengü’ye yakışan onun yorumcu kimliğini, duygusunu gösteren en iyi şarkılara örnek “Neden”.  Sağlam bir damar beste, içinde modernlikte var. Volga şarkıyı biraz elektronik tatta düzenlemiş. İyi bir şarkı.

“Geçmiş Olsun” yavaş başlayan ve eller havaya şeklinde gelişen bir şarkı olmuş. Çok heyecanlandım mı, ne evet ne hayır. Albümde olsa da olur olmasa da olurdu bence.

Albümün sekizinci şarkısına gelirken sadece üç tane baba şarkı dinlemiş olmanın Bengü adına hüznünü yaşarken “Telaş” ve “Sanki” yi dinledim. Sanırım Bengü iyi şarkıları en sona saklamış. Yada deneysel şarkıları öne koyup albümün sonlarına klasik Bengü çizgisini eklemiş. “Telaş” ı dinlerken Bengü’nün besteci kişiliği ile de tanışmış oldum. Basit ama duygusu yüksek bir şarkı bestelemiş Bengü. Dinlerken etkilenmemek imkansız.  Özellikle sözlerini çok beğendim. 

“Sanki” adlı şarkıda Hakan Altun’la düet yapmış Bengü. Ben Hakan Altun’u severim ama bazı şarkılarda öylesine depresiftir ki dayanamam. Bu şarkıda da fecii depresif bir Hakan Altun var, ama Bengü onu dengelemiş. Ortaya hüzünlü, iyi bir şarkı çıkmış. Şarkının sözleri müthiş. Mutlaka dinleyin, kötü giden ve biten bir ilişkinin ardından hayatta yaşanan gerçekleri çok iyi ifade etmiş. Dinlerken etkilendim, diyebilirim ki sözleri en iyi şarkı bu şarkı. “Sanki” aynı zamanda albümün an Arabesk şarkısı, alıyor adamı uçuruyor. Nakaratında ki duygu ve sözleri adamı alıyor uçuruyor. Radyolar bu şarkıyı çalar mı ? Hayır ! Nasıl farkına varır insanlar bu şarkının? Sosyal Medya aracılığı ile farkına varırlar. Şarkı bir defa dinlendi mi akılda kalıyor ve müptela ediyor insanı.

Bengü dolu bir albüm yapmış, herkes single modasına kaptırmışken kız çıktı on bir şarkılım albüm yaptı. Bence bu alkışlanacak bir şey.  Volga Tamöz tam bir fabrika gibi her türlü şarkıya adapte edebiliyor kendisini müthiş bir müzisyen. Sıkıntılar var , bunlar bestelerin seçiminde ve sound konusunda Bengü adına bazı deneysel işlerin yapılmasından kaynaklanmış.

Albümün son iki şarkısı tipik Bengü şarkıları, “Bahane” damar,  “Sözünde Durmadan” ise pop – alaturka. Tamam, güzel melodiler, ama mükemmel mi? Değil! Bengü gibi bir starı taşıyabilecek besteler mi? Değil. Albümün son iki bestesinde aranjörlük koltuğunda Mustafa Ceceli’yi görüyoruz. Bence biraz sallama düzenlemeler yapmış Mustafa. “Sözünde Durmadın” ticari özelliği olan, akılda kalan bir şarkı. Şarkı geniş kitleleri etkileme gücüne sahip diyebilirim.

On bir şarkılık bu albümde benim en çok “Altın Çağ” – “Telaş” – “Sanki” – “Deli Dumrul” ilgimi çekti. Bu şarkılar sağlam şarkılar. “Sözünde Durmadın” da sınıfı geçebilir. Ama diğer şarkılarda ciddi muammalar var. Bengü önemli bir isim, daha on ikiden vuran şarkılar seçmesi lazım. Volga Tamöz gibi bir yetenekle çalışırken onun romantik yönünü daha fazla kullanması gerekirdi bence. Özellikle “Empati” olmamış, o tarzı denemesin, o tarzı çoluk çocuğa bıraksın bence. Bengü olgun, kaliteli ve duygusal şarkılar söyleyen sempatik kız , gürültülü müzik yapan sokak kızlarından değil.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Empati - Feat.Volga Tamöz 

2. Kuzum

3. Yalelli

4. Altın Çağ

5. Deli Dumrul

6. Neden

7. Geçmiş Olsun

8. Telaş

9. Sanki - Düet: Hakan Altun 

10. Bahane

11. Sözünde Durmadın

30.08.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM