Kutsi – Mavi (Poll Production – 2017)

Kutsi – Mavi (Poll Production – 2017)

Kutsi, kendi has ses tınısı ve duygusu ile Türkiye’nin en iyi erkek vokallerinden biri. Bunu açık yüreklilikle söylemek istiyorum, kadife ses tınısı, yer yer Arabesk, yer yer Batı renginden şarkı söyleyen Kutsi son yıllarda ciddi bir duraklama dönemine girmişti. Bu duraklama albüm bazında kendisini gösterdi, oyunculuk konusunda kendisini geliştiren ve o alanda kariyer yapmayı başarabilen Kutsi, bu vesile ile gündemde kalmayı da başardı. “Mavi” uzun süren bir suskunluk sonrasında müzik marketlere sunulan bir albüm oldu.


Albüm adı gibi mavi bir albüm kapağı ve mavi renginin hakim olduğu bir grafik çalışması ile hazırlandı.  On dört şarkının yer aldığı albümün açılış şarkısı “Yapma Dedim Sana” albümün nerdeyse en ritmik şarkısı. Kutsi bu şarkı ile çıkışını yapmak istedi ama ne yalan söyleyeyim biraz sönük kaldı bu şarkı. 

Albümün en iddialı şarkısı “Başımız Sağolsun” . Bu şarkı gerçekten de çok iyi bir şarkı. Albüm geneli orta tempoda giden, romantik bir albüm. Şarkıların düzenlemelerinde gitar hakim, abartılı düzenlemeler yok, bazı şarkıların kayıtları nerdeyse demo gibi. Bu bazı kişilere sıkıcı gelebilir bazı kişilere de naif gelebilir. Diyebilirim ki bu albüm Kutsi’nin en sade albümü olmuş. 

“İyi Değil” ve piyano eşliğinde yorumlanan “Misafir” albümde dikkatimi çeken şarkılar. “Yaz Günü” adlı şarkının iki versiyonu, bunlardan “2017 Versiyon” daha pop ve daha ritmik olmuş. Hatta hafif Retro kokan bir soundla yapılmış. “Yaz Günü” nun 2017 versiyonunu Selim Çaldıran yapmış. Bu düzenleme çok güzel olmuş, melodik bir şarkı olan “Yaz Günü”nü daha da bir açmış.

Albümün en büyük sürprizi Yıldız Tilbe’nin ilk albümünde seslendirdiği ve klasikleştirmeyi başardığı “Sevdanın Tadı” adlı cover. Orijinali de çok iyi olan şarkının cover versiyonu da güzel olmuş. Bu şarkı albümde diğerlerinin önüne geçmeyi başardı. Şarkıyı dinlerken “keşke Kutsi’de bir cover proje albümü yapsa” diye düşündüm. Çünkü Kutsi’nin yorumu çok sıcak ve şarkılara mutlaka bir şeyler katıyor. 

Benim bu albümde ilgimi çeken bir diğer şarkı da “Hayatta Her Şey Olabilir”. Kutsi’nin kendi bestesi olan bu şarkı Latin-Pop çizgide kurgulanmış orta ritimde akan bir şarkı. Modern bir çizgisi olan bu şarkıyı ben diğerlerinden daha çok sevdim. Selim Çaldıran bu şarkıya çok güzel bir düzenleme yapmış, özellikle şarkının ortasındaki caz solo çok başarılı. 

Sirtaki şeklinde bir intro ile başlayan “Aşıklar Şehri” şarkısında Zara ile feat. Yapan Kutsi bu şarkıda son yıllarda moda olan “evlilik töreni şarkıları” aday bir şarkı yapmış. Şarkı eğer sıyrılabilirse o kulvarda başarılı olabilir.

“Söz Konusu Aşk” ta Serra Akartürk ile Feat. Yapan Kutsi, albümünü “Yaz Günü”nün bilinen standart versiyonu ile kapatıyor.  “Söz Konusu Aşk” epey depresif bir şarkı. 

Sonuç olarak Kutsi’nin bir müzik albümüyle tekrar aramıza dönmesi çok iyi olmuş. Dizi film kariyerinde oldukça başarılı olan Kutsi bu albümde belki repertuvar açısından biraz eleştirilebilir ama içinde iyi şarkılarda içeren “Mavi” ile müzik adına yoluna devam edeceğinin sinyallerini verdi. Albümde benim favorilerim “Başımız Sağolsun” – “ Sevdanın Tadı” – “İyi Değil” ve “Hayatta Her Şey Olabilir”  bu üç şarkı diğerlerinden rahatlıkla sıyrılmayı başarıyor. “Yaz Günü”nün 2017 versiyonu nu da ihmal etmemek lazım. Bu versiyon albüme güzel bir renk katmış.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Yapma Dedim Sana

2. Başımız Sağ Olsun

3. Aşkımız Tarih Yazdı

4. Sen Varsın

5. Masallar

6. İyi Değil

7. Misafir

8. Yaz Günü 2017 Versiyon

9. Sevdanın Tadı

10. Mavi

11. Hayatta Her Şey

12. Aşıklar Şehri

13. Söz Konusu Aşk

14. Yaz Günü

30.08.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM