Sinan Ceceli – Söyle (Ceceli Music – 2017)

Sinan Ceceli – Söyle (Ceceli Music – 2017)

2017 yılında müzik marketlere sunulan gürültülü albümlerden birini daha dinlediğimin farkına vardım bu albümü dinleyince. Bir şeyi ise hiç anlamadım, Sinan Ceceli bu albümde ne? Şarkıcı değil, Aranjör değil,  Prodüktör değil… İyi de ne? Albüm kapağına baktım “prodüksiyon yöneticisi” olarak yazılmış. Sağa sola sordum bana “club djyi” dediler. Albümdeki içeriğe baktım Sinan Ceceli Feat. İle başlayan on bir şarkı ve iki versiyon.  Albümde Ece Seçkin – Sinan Akçıl – Mustafa Ceceli – İrem Derici gibi isimler gelip şarkı seslendirmişler. Bunlar benim için artık bir şey ifade etmiyor, çünkü bu isimler artık bir tayfa olmuşlar sürü şeklinde hep ortak hareket ediyorlar. Ortak hareket ettikçe de kalitesiz işlerle adlarını düşürüyorlar.


“Söyle” adlı albüm çok vasat bir albüm. Albümde yer alan ilk beş şarkı son derece kötü şarkılar.  Elif Akbaş’ın seslendirdiği “Gelme” rock – pop ritmi ve melodik yapısı ile diğer şarkılardan ayrışmayı başarmış. 

Deha Bilimler’in 2017 yılında hit yaptığı “Tanrım” adlı şarkının remixi de yer almış albümde.  Son derece kötü bir remix, şarkının tüm ruhu gitmiş , pata küta gürültüden başka bir şey yok.

Albümün sonlarında dört tane alaturka cover var.  Adlarını okuyunca heyecanlandım, çünkü dördü de çok önemli şarkılar, önemli klasikler. Bunlardan biri Ferdi Tayfur klasiği “Merak Etme Sen” , şarkıyı Serkan Kaya seslendirmiş. Nasıl bir versiyon bu anlamadım. Şarkının ritmi ayrı gidiyor , şanı ayrı gidiyor. Şarkı tek kelime ile katledilmiş.   1980lerin Arabesk klasiklerinden İbrahim Tatlıses klasiği “Mavi Mavi” albümün ikinci alaturka coverı.  Bu şarkıya yapılan club remix bir başka katliam . Mustafa Ceceli’nin seslendirdiği şarkı adeta başka bir şarkı olmuş. Kimse kurusa bakmasın bu şarkıları ancak içki içen kafayı çeken kendinde olmayan insanlar dinkler. Meyhane müziği gitti başımıza bu club müziği geldi. Albümün üçüncü coverı “Doldur Meyhaneci” de benzer bir durum var.  Burak Güner seslendirmiş, diğer iki club versiyona göre biraz daha derli toplu olmuş bu versiyon.  Albümün son alaturka coverı ise Gülçin Ergül’ün seslendirdiği “Ağlama Değmez Hayat” olmuş. Şarkı Gülçin’in sesine kayışmış, düzenleme daha soft olmuş, diğer üç alaturka coverdan daha iyi olmuş. Bakkal loop içerse de anlamlı bir düzenleme akışı var, şarkının orijinaline sadık kalınarak bazı eklemeler yapılmış yani şarkının cıvığı çıkmamış. 

Bu albümü dinledikten sonra Sinan Ceceli’nin neden bu albümü yaptığını dinlediğini düşündüm. Albüm yapıp clublarda Bodrumda orada burada bunları çaldırıp sonra da kendileri müzik çalıp para kazanıyorlar. Helal hoş olsun kazandıkları parada gözüm yok ama para kazanacağım diye müziği bu şekilde katletmeye kimsenin hakkı yok. Kimse kusura bakmasın. Bu tarz albümlerin müzik endüstrisine bir hayrı yok. Sinan Ceceli’ye ben hak veriyorum, adam DJ liğine katkı sağlamak ve daha çok para kazanmak için bu 

Albümde Yer Alan Şarkılar

1 – O LA LA – SİNAN CECELİ FEAT ECE SEÇKİN

2 – AŞIĞIZ – SİNAN CECELİ FEAT MUSTAFA CECELİ

3 – BİR TANEDİR – SİNAN CECELİ FEAT İREM DERİCİ, SİNAN AKÇIL, MİRİ YUSUF

4 – SEZON SONU – SİNAN CECELİ FEAT BENGÜ

5 – GELME – SİNAN CECELİ FEAT ELİF AKBAŞ

6 – OF – SİNAN CECELİ FEAT BURAK KONYAR

7 – TANRIM – SİNAN CECELİ FEAT DEHA BİLİMLİER

8 – MERAK ETME SEN – SİNAN CECELİ FEAT SERKAN KAYA

9 – MAVİ MAVİ – SİNAN CECELİ FEAT MUSTAFA CECELİ

10 – DOLDUR MEYHANECİ – SİNAN CECELİ FEAT BURAK GÜNER

11 – AĞLAMA DEĞMEZ HAYAT – SİNAN CECELİ FEAT GÜLÇİN ERGÜL

12 – SÖYLE

13 – O LA LA – HALİL VERGİN REMIX

30.08.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM