Yaşar Gaga - Alakasız Şarkılar (Poll Production – 2017)

Yaşar Gaga -  Alakasız Şarkılar (Poll Production – 2017)

 Son yıllarda müzik marketlere sunulan en geniş içerikli ve zengin kadrolu proje albümü diyebilirim. Belli ki Yaşar Gaga kişisel dostlukları ve Sezen Aksu ile olan ilişkisi çok ciddi bir şekilde bu albümdeki kadronun toplanmasına katkıda bulunmuş. Projede çok ciddi sanatçılar var, bir daha böyle zengin bir kadro bir proje için bir araya gelir mi? İnanın çok zor. Ama bu büyük avantaj bence iyi kullanılmamış. Bu büyük kadro daha verimli kullanılarak efsane bir albüm yaratılabilirdi. Düşünce olarak biraz absürt kalmak  istemiş Yaşar Gaga ve projeye “Alakasız Şarkılar” dedi nitekim de proje tam adı gibi oldu. Çift CD lik bu albüm birincisi “Alakasız Şarkılar” ikincisi ise “En Samimisinden Alakasız Şarkılar” olmuş. Ben ilk CD yi şahsen fazla beğenmedim.  Gerçekten de çok alakasız şarkılar derlenmiş. Çok önemli isimlere bu şarkılar söyletilmiş, iş öyle olunca tabii ki proje fazla ses getiremedi.


İlk CD’de “Alakasız Şarkılar” adı altında toplam 14 şarkı var.  Albümde Tarkan ile Sezen Aksu düet yapmış, Nazan Öncel şarkı söylemiş, Kibariye, Serkan Kaya gibi muazzam sesler var. Ama seslendirdikleri şarkılar için aynı şeyleri söyleyemem.  Biraz free , biraz ukala ve özgür duygular içeren bir yaşam stilini yansıtan şarkılar konulmuş albüme. Müzikler ve düzenlemelerde biraz absürt kalmış. Ana akım müzikten epey uzak kalmış ama kalite adına değil, farklı olmak adına uzak kalınmış.  Ben ilk CDde Kibariye’nin seslendirdiği “ Sevdam Ağlıyor” ve Göksel’in seslendirdiği “Gözleri Aşka Gülen” adlı şarkıları beğendim. Bu ikisi zaten kitlelere mal olmuş coverlar. Tarkan ve Sezen Aksu ‘nun düet yaptığı “Ceylan” ilgi çekiyor ama düzenlemesi çok uçuk kalmış. Diğer şarkılara ısınamadım, bana harbi alakasız hatta biraz da kusura bakmasın kimse “saçma” şarkılar geldi. İçindeki duyguyu da beğenmedim. İşin aslı bu dev kadro  bu şarkılarla harcanmış diyebilirim.

Albümün ikinci CDsi “En Samimisinden Alakasız Şarkılar” adını taşıyor.  Burada ilginç bir şey var. Sevilen hit olmuş şarkıların akustik düzenlemeleri “demo” adıyla verilmiş. Bunlar gerçek demomu yoksa akustik basit demo gibi yapılan kayıtlar konusunda tereddüt yaşadım. Albümle ilgili aslında çok ciddi bilgi eksikliği de var, Yaşar Gaga projesine sahip çıktı mı sorusu da geldi aklıma. Hiç çıkıp bu projesinden bahsetmedi, ilginç röportajlar vermedi, fix gazetelere , fix radyolara çıkmayı bunlar promosyon sanıyorlar. Öyle yaparsan albümün kralı bile olsa duyuramaz kendini.

İkinci CD de ben açılış şarkısı “Bekleyemedin”i çok sevdim, bu şarkının bende yeri zaten farklıydı, rahmetli Adnan Şenses’in son seslendirdiği albümün çıkış şarkısıydı. Mustafa Ceceli seslendirmiş şarkıyı bu albümde. Fazla bir heyecan aldım mı? Hayır , ama şarkı o kadar iyi bir şarkı ki kim seslendirirse seslendirsin şöyle bir durup kalıyorum.. Rahmetli Adnan Şenses geldi aklıma şarkıyı dinlerken, bir kez daha üzüldüm. Bu kadar iyi bir şarkının tutmasına , hit olamamasına bir kez daha üzüldüm. Bu şarkıda hem duygu var hem de toplumsal eleştiri. Sezen Aksu’nun son yıllarda yaptığı en iyi şarkı.

Albümde “demo kayıt” başlığı ile on iki şarkı var. Bunlar içinde Soner Sarıkabadayı bestesi “Bu Böyle”,  Rubato tarafından yorumlanan “Ellerimde Çiçekler” ve Özgen Akçetin’in seslendirdiği “İyileşiyorum” fazlası ile ilgimi çekti. Ama bir şeyi bir kez daha sordum kendime. Bu şarkılar ilk yapılan demolarla mı yoksa sonrasında demo gibi yapılan akustik kayıtlar. Zira “Ellerimde Çiçekler” 2000 yılında yayınlanmıştı, bu şarkı Gündoğarken şarkısı, o dönem Rubato bu şarkıyı ilk demo olarak seslendirmiş olamaz.  Albümde beni en çok heyecanlandıran ikinci şarkı Sertab Erener ile hit olan “İyileşiyorum” şarkısı. Bu şarkıyı albümde Özgen Akçetin seslendirmiş, Sezen Aksu’da şarkıda ki şiir bölümünü seslendirmiş. Çok güzel olmuş ama bu bir kadın şarkısı bir erkeğin “saçlarımı kestirdim hemen sarıya boyattım” demesi bana garip geldi. Bu CDde Sertab Erener, Sezen Aksu, Teoman, Göksel, Mustafa Ceceli, Soner Sarıkabadayı, Kibariye gibi önemli vokaller var.  İlk Murat Boz’dan ünlenen “Üzüleceksin” adlı şarkıyı Halil Koçak seslendirmiş.  CDnin son şarkısı “Onursuz Olmasın Aşk”ın Kibariye & Yaşar Gaga canlı kaydı. Burada özellikle Kibariye’nin şarkının introsundaki vokal performansı gerçekten de çok vurucu. Kadın harbi gırtlağa sahip bunu gösterdi mi tam gösteriyor.

Sonuç olarak iyi ve zengin bir proje ama müzikal repertuvarı tartışalacak bir proje.  Çok daha iyisi yapılabilir çok büyük bir işe imza atılabilirdi. Bu projede Yaşar Gaga bence önemli bir penaltıyı avuta attı. Değişik şarkılardan oluşan ve Türkiye’nin en iyi isimlerinin yer aldığı bir albüm proje edinmek isteyenler albümü dinlesin. Ben arşivime ekledim, çok sık dinler miyim? Sanmam. Albümü bitirdikten sonra hemen bu albümde yer alan “Bekleyemedin mi?” adlı şarkının Adnan Şenses yorumunu dinlemeye başladım.  Sanırım aşka ve birlikteliklere benim gibi ömürlük bakan demode insanların da çok sevdiği bir şarkı. “Alakasız Şarkılar” da Mustafa Ceceli yorumu ile tekrar karşıma çıkması beni mutlu etti.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

CD 1 

1. Sezen Aksu & Tarkan - Ceylan (Kıvanch K versiyon)

2. Sezen Aksu - Şahane Bir Şey Yaşamak  

3. Serkan Kaya - Bi Cacık Olmaz

4. Nazan Öncel - Gazla (Levent Lodos Versiyon)

5. Özkan Uğur - Terlik Geliyor (Nurettin Çolak Versiyon)

6. Kibariye- Sevdam Ağlıyor

7. Göksel - Gözleri Aşka Gülen

8. Dilberay - Adına Da Derler Seks

9. Aşkın Nur Yengi - Hayatı Tespih Yapmışım

10. Serdar Ortaç - Koy Gitsin

11. Yaşar Gaga - Show (Rinna Niri)

12. Sezen Aksu & Tarkan - Ceylan (Mustafa Ceceli Versiyon)

13. Özkan Uğur- Terlik Geliyor (Ozan Bayraşa Versiyon)

14. Nazan Öncel - Gazla - (Bahadır ŞimşekVersiyon)

CD.2 

1. Mustafa Ceceli - Bekleyemedin mi?

2. Sertab Erener - Her Şeye Rağmen

3. Soner Sarıkabadayı - Bu Böyle

4. Göksel - Nasıl Yaptın

5. Suzan Kardeş - Özgürce Yaşa

6. Onurr - Janti

7. Rubato - Ellerimde Çiçekler

8. Özgen Akçetin & Sezen Aksu - İyileşiyorum

9. Teoman - Rütbe (Ben Yokum)

10. Gonca Vuslateri -  Ahirim Sensin,Düz Dara

11. Halil Koçak  - Üzüleceksin

12. Kibariye & Yaşar Gaga Canlı Kayıt - Hatıra /Onursuz Olmasın Aşk

30.08.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM