Mustafa Yıldızdoğan - Hasat (MYD Yapım – 2017)

Mustafa Yıldızdoğan -  Hasat (MYD Yapım – 2017)

Mustafa Yıldızdoğan’ın “Hasat” albümü çok farklı bir albüm. Ne pop ne alaturka, ne popüler kültüre sesleniyor ne de alternatif müziğe. Ben şahsen albümde biraz ulusal bir çizgi gördüm, müzikal anlamda ise hiçte hafife alınmaması gereken bir albüm olmuş “Hasat”. Tüm enstrümanların canlı çalındığı, bazı şarkılarda senfonik çizgi öylesine güzel ki oturup ciddi ciddi dinledim.


Albümün açılış şarkısı “Mucize”  çok güçlü bir sound ve senfonik bir marş. Şarkılarda şiir tadında dinletiler de sunan Mustafa Yıldızdoğan, bunu en iyi “Demem” de yapmış. Şiirle başlıyor şarkı, arkada öylesine zengin bir orkestrasyon var ki dinlerken ciddi ciddi kendinizden geçiyorsunuz.

Albümdeki şarkıları dinlerken marş ve yer yer ağıt formunda kurgulanmış ve zengin orkestrasyonla desteklenmiş bir sound duyuyorsunuz. Sözleri ve müziği yorumcunun kendisine ait olan şarkıların düzenlemelerini Ercüment Ekin ve Ahmet Yıldızdoğan yapmış. Bence bu iki ismi de özel olarak alkışlamak lazım. Çok mükemmel bir sound yakalamışlar.

“Bulmak Gerek” adlı şarkı Türkiye’deki Avrasya kültürü çok iyi sunuyor. Hem sound olarak çok sağlam bir pop alt yapı hem de müthiş bir senfonik eşlik var. Yaylılar bu albümün genelinde çok iyi yazılmış. Türk Pop müziğinde bu kadar senfonik yapısı güçlü albüm yok. Son yıllarda hiç duymadım. Bu açıdan albüm biraz da 70lerin Retro soundunu da taşıyor. Özellikle “Bulmam Gerek” şarkısı buna tipik bir örnek. Buna bir diğer örnek şarkı ise “Senin Aşkın Olmasa” , bu şarkının düzenlemesine tek kelime ile bittim. Müthiş yaylı kontrşanlar yazılmış.  Bence Türkiye’yi Eurovisionda veya farklı bir yurt dışı platformda temsil edebilecek bir şarkı. İstanbul Strings’in yaylıları burada çok kaliteli.

“Değmez” de damarına kadar türkü, “Ne Tadım Var Ne Tuzum” da ise türkü ile Arabeski bütünleştirmiş. 

Mustafa Yıldızdoğan’ın yanık bir yorumu var. Şarkıları seslendirirken ruh katıyor. Hissediyor, hissettiriyor. Yerinde bağırıyor yerinde susuyor. Albümün mixi de çok başarılı yapılmış. Müzik ile Mustafa’nın sesi dengeli mixlenmiş, bence bu müzik adına çok önemli bir konu. Maalesef Türkiye’de bu tarz mixler dinlemek imkansız, genelde vokalin önde olduğu mixler yapıyor Türk aranjörler, ama burada olay öyle değil.

Bu albümü ana akım medya önemsemez, anlamaz, hak ettiği değeri vermez. Radyolar çalmaz.. Kısaca güme gider. Ben bu tarz albümlere bunun reva görülmesine üzülüyorum. Albümde duygu var, müzikalite var, temiz düzgün düzenlemeler var. Türkiye’nin sentezi var, kısaca çok şey var. Ben bir dinleyin derim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Mucize

2. Demem

3. Gittiler

4. Bulmak Gerek

5. Değmez

6. Ne Tadım Var Ne Tuzum

7. Sil Beni Beni

8. Senin Aşkın Olmasa

9. Neyleyim

10. Ortalıkta 

01.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM