Betül Demir – Esas Duruş (DMC – 2017)

Betül Demir – Esas Duruş (DMC – 2017)

 Türk pop müziğinin en güçlü kadın vokallerinden biri olmasına rağmen bir süre durgunluk dönemine giren Betül Demir, teklilerden sonra 13 şarkılık bir albümle yolculuğuna devam etti.  Albümün çıkış şarkısı “Karabatak” ticari doneler taşıyan bir şarkı. Ancak albümde bir şarkı var ki çok farklı ve kaliteli: “Meşgul”.  Hem sound olarak hem beste olarak hem de duygu olarak güçlü bir beste. Albümün aranjörlüğünü yapan Emirhan Cengiz bu albümde soundunu daha da güçlendirdi. Burada bunu eklemek istiyorum, Emirhan diğer popüler aranjörler gibi kuru gürültüden oluşan düzenlemeler yapmamış. Bu albümde her enstrümanı yerli yerinde kullanmış.


Albümde “Bitti mi Matemin?” dikkat çeken önemli slowlardan.  Benim hoşuma giden bir diğer şarkı ise “Kaptan” buda iyi bir slow.  Ben Betül Demir’e içinde romantizm içeren dans şarkılarını yakıştırıyorum. Bu tarzda çok iyi Betül. “Meşgul” ve “Aşk Belam” buna örnek.

“Havadis” Betül’den bugüne kadar duyduğum en alaturka şarkı olmuş , beni fazla sarmadı, ama sıcak samimi bir şarkı. “Hindistan” adlı şarkıda farklı bir deneme yapmış Betül Demir. Burada Emirhan’ın sound ve düzenleme başarısı dikkatimi çekti. “Fena” bakkal slow diyebileceğimiz bir şarkı. “Keşke Bir Şeyler” albümde farklılaşmayı başaran şarkılardan. Düzenlemesi , beste yapısı standart popun dışında. Orta ritimli bir slow şarkı olmuş, güçlü bir beste. Tek sıkıntısı fazla modern olması olabilir. Ben çok sevdim. “Herkes Gibisin” nin nakaratını çok sevdim, çok güçlü ve modern bir beste. Yaylı dokunuşlar burada da var. 

“Hayalperest” albümde yer alan romantik şarkılardan.  Yer yer balat kokan bir beste. Burada Emirhan Cengiz yaylılarla da hafif bir dokunuş yapmış. Ben şahsen Emirhan’ın bu albümdeki performansını çok beğendim, bravo çocuğa kendisini geliştiriyor.

Betül Demir şarkıları bangır bangır seslendirmiş, iyi bir vokal söyleyecek başka bir şey yok. Albüm bir bütün olarak kurgulanmamış bence tek tek her şarkı başka bir duyguya ve dünyaya götürüyor insanı. Ben böyle bir duygu aldım. Bunun için bu albümde tek tek single mantığında şarkıların çıkartılıp doğru zamanda doğru biçimde değerlendirilmesi gerekir.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 – KARABATAK

2 – MEŞGUL

3 – BİTTİ Mİ MATEMİN?

4 – ANLAT ANLAT

5 – KAPTAN

6 – AŞK BELAM

7 – HAVADİS

8 – HİNDİSTAN

9 – FENA

10 – KEŞKE BİR ŞEYLER

11 – HAYALPEREST

12 – HERKES GİBİSİN

01.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM