Serdar Ortaç - Cımbız (Emre Müzik – 2017)

Serdar Ortaç -  Cımbız (Emre Müzik – 2017)

 Serdar Ortaç CIMBIZ adını verdiği bu albümünde de tıpkı önceki albümlerinde olduğu gibi iyi çalışmış. On iki şarkı seslendirerek dolu dolu bir albüm yapmış. Albümün belki tek eksiği Serdar Ortaç’ın yıllardır alıştığımız beste yapısının burada da devam etmesi. Bu onun yeni nesilleri yakalamasında handikap olabileceği gibi, devamlı pop müzik dinleyenler içinde sıkıcı gelebilir. 


Serdar Ortaç önceki albümlerinde piyasanın en trend en popüler aranjörleri ile çalışırdı, onları seçer albümünü o isimlere teslim ederdi. Bu albümde bu özelliğine bir ara vermiş ve genç isimlere yer vermiş. Serdar bu albümde şarkılarını genç aranjör Tarık İster’e teslim etti. Böylece ilk kez bir albümünde medyatik aranjörlerle çalışmadı. Bu Ortaç tarihinde nerdeyse ilk kez gerçekleşti. Bu sanırım hem bir yenilik yaratmak adına hem de maliyet adına avantaj olacak Serdar Ortaç’a. Sounduna ve düzenleme kalitesine baktığımızda Tarık İster işi kıvırıyor. Yeni bir isim olmasına rağmen hiçte bunu göstermiyor, Serdar Ortaç’a iyi adapte olmuş. 

Albümün çıkış şarkısı “Cımbız” tutku yaratmasa da iyi bir şarkı. Yıldız Tilbe bestesi ve aynı zamanda Yıldız Tilbe ile feat. yapılan “Havalı Yarim” albümün iddialı şarkılarından. Albümün en büyük sıkıntısı Serdar Ortaç şarkılarının içinde yer alan alaturka tınıların radyolarda sıkıntı yaratması. Serdar, Türkiye’nin müziğini yapıyor, Türkiye’nin müziğinde ise alaturka olması lazım. Ama radyo mecrasının buna tahammülü yok maalesef. Böyle olunca Serdar Ortaç’ta bundan sıkıntı olarak payını alıyor. Bence dinlenebilecek bir albüm, Serdar Ortaç sevenlerin bu albümde sevdikleri Serdar’ı bulacakları kesin. Türkiye’nin ruhunu ve kültürel ortalamasını temsil eden müziği merak edenlerin de dinlemesi gereken bir albüm. Albüm Serdar Ortaç’a eski günlerini yaşatır mı onda biraz şüphem var. 

Albümde Yer Alan Şarkılar: 

1. Cımbız

2. Havalı Yarim Ft. Yıldız Tilbe

3. Posta Güvercini

4. Bir Eşin Yok

5. Bırakın Ft. Mustafa İpekçioğlu

6. Tetik

7. Zil Zurna

8. İsmin Silinir

9. Marka

10. Tilki

11. Yaklaş

12. Adamın Dibi

10.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM