Işın Karaca - Eyvallah (Akış Production – 2017)

Işın Karaca -  Eyvallah (Akış Production – 2017)

Tartışmasız Türkiye’nin en güçlü kadın vokallerinden biri olan Işın Karaca uzun bir aradan sonra dokuz şarkılık bir albüm yaptı. Kendi yapım şirketini kuran ve kendi yoluna kendi ayakları üzerinde devam etme kararı alan Işın Karaca albümünde hem ticari hem de kendi müzikal çizgisini yansıtan şarkılarğa yer vermiş.


Albüme adını şarkı “Eyvallah” aynı zamanda albümün açılış şarkısı, ticari ögeler içeren bir şarkı. Ancak “Bize de bu yakışır” daha bir klas duran bir beste. Zaten ilk klipte bu şarkıya çekilmiş.  Işın Karaca albümde 2016 yılında yayınladığı “Güzelim” adlı teklisine de yer vermiş.  Ben bu şarkıyı fazla beğenmemiştim, tabii ki Işın Karaca’nın da herkes gibi ticari denemeler yapması gerekiyor.

Bu albümün en güzel iki şarkısı “Aşk” ve “Tarihler Yazdı”. Bu iki şarkı Işın Karaca’nın kalitesine uyan ve onun yorumcu kimliğini gösteren şarkılar. Buna “Bize de bu yakışır” şarkısı da dahil.

“Allak Bulak” pop ile latin ve hint müziklerinin bir karışımı gibi, melodik yapısı akılda kalıcı, şarkının düzenlemesinde yer alan yaylıların eşliği Hint müziğini çağrıştırıyor. 

Soner Sarıkabadayı bestesi “Az Bir Mesafe” , Mert Ali İçelli ‘nin düzenlemesi ile albümde yer almış. İyi bir şarkı ama ortalamanın üstüne çıkamamış sanki. Özellikle ondan sonra başlayan “Aşk” , “Az Bir Mesafe”yi gölgede bırakıyor.

Işın Karaca bu albümünde teklisi “Sevmekten Anladığım” şarkısına da yer vermiş.  Bu şarkı çok güzel bir şarkı, hem bestesi, hem sözleri ve düet yapısı çok duygusal ve kaliteli. Bu şarkı başta olmak üzere albümün tamamında İstanbul Strings tarafından çalınan yaylılar da çok başarılı. Senfonik bir lezzet katmış albüme. Ben bu yaylı işine çok takıkım. Ondan içinde yaylı partisyonlar içeren şarkı ve albümler gördüm mü çok mutlu oluyorum. Halka çok sesli müziği sevdirmesi gerekiyor aranjörlerin.

Hızlı Slow Rock ritminde kurgulanan “Çakma” albümün renklerinden biri, ticari bir şey getirir mi sanmıyorum, çünkü az marş arz rock ritim içeren bu şarkı biraz aykırı gelebilir popüler müzik dinleyicisine.

Albümün kapanış şarkısı “Tarihler Yazdı” albümün hem en romantik hem de en iyi şarkılarından biri. Işın Karaca’nın vokali ile şarkı daha da büyüyor. 

Sonuç olarak sıradan pop albümlerinin yanında bir tık üstte olan bir albüm olmuş “Eyvallah”. Albümde yer alan “Aşk” – “Tarihler Yazdı” dört dörtlük besteler. Mutlaka dikkat çekecektir.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Eyvallah

2. Bize De Bu Yakışır

3. Allak Bullak

4. Az Bi Mesafe

5. Aşk

6. Sevmekten Anladığım

7. Çakma

8. Güzelim

9. Tarihler Yazdı

10.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM