Flört – Bambaşka (Arpej Müzik – 2017)

Flört – Bambaşka (Arpej Müzik – 2017)

 Flört grubu çok yetenekli ve kendine has bir tarzı olan gruplardan. Ben onların özellikle Retro soundunu çok seviyorum. Öylesine temiz kayıtlar yapıyorlar ki bazen 70lerdeki rock gruplarını dinliyor gibi oluyorum. Bambaşka adlı bu albümde de aynı şey geçerli.


On şarkının yer aldığı albüm “Dedim” adlı şarkı ile açılıyor. Rap kokan bu şarkıyı albümü en iyi şarkılarından biri “Yorgun Düştüm” şarkısı takip ediyor. Mükemmel bir sounda sahip bu şarkının, çok iyi bir Retro-rock şarkı diyebilirim. Bu şarkı ana akım medyada da beğenilecek tarzda bir şarkı. Düzenlemesi 70lere götürüyor. Ben inanılmaz beğendim. 

Albümün üçüncü şarkısı “Sende Kalsın” müthiş bir introya sahip, tarz olarak bu şarkı da albümdeki gibi Retro bir sounda sahip. Albümün en dikkat çeken özelliği digitale boğulmuş albüm kayıtlarının için böylesine akustik bir soundun güçlü bir masteringle sunulması. Şarkıların masteringi de çok güçlü. Ciddi ciddi 70lerde yapılmış gibi kayıt.

“Bambaşka” albümünün grafik ve fotoğraf çalışması da çok itinalı hazırlanmış. Flört Grubunun kostümleri, pozları tam Retro.

Bazı şarkılarda rap ile rock müziğini de birleştiren Flört bu konuda da farklı bir içerik sunuyor. ”Rasta Baba” yı dinlerken M.F.Ö.’nun  Ali Desidero’su geldi aklıma. Bir zamanlar bu tarz rock şarkılar yapılıyordu. O  geldi aklıma.

“Hasret” şarkısı romantik rock sevenlere seslendirirken “Yorgun Düştüm” ile genel kitlelere seslenebilecek şarkılardan biri olduğunu gösteriyor.  Benzer şeyleri “Ağlayamam” için de söyleyebilirim, hafif Anadolu rock tınılarda içeren şarkı çok kaliteli bir düzenleme ile hazırlanmış.  “Benim Suçum” albümün soft şarkılarından.

“Al Bu da benden sana bir Turkish Rock’n Roll….” Albümün en matrak şarkısı. Şunu da yazamadan geçemeyeceğim, Ozan Kotra ve Ata Akdağ’ın hazırladığı şarkılar çok yaratıcı onları da tebrik etmek lazım. “Turkish Rock’n Roll” çok kaliteli ve kinayelerle dolu bir şarkı olmuş.

Albümün kapanış şarkısı “Ömre Bedelsin” soft rock şarkılardan.  Ben bu albümdeki çılgın şarkıları çok sevdim ama slow şarkılardaki vokal tınıları, düzenleme kalitesi ve bestelerin yapısını çok sevdim. Onun için “Ömre Bedelsin” – “ Yorgun Düştüm” ve “Hasret” müthiş ilgimi çekti. 

Bu albüme bence Türkiye haksızlık yaptı.  Bu albüm başka bir dünya ülkesinde yayınlansaydı ses getirirdi, neden Türkiye’de öyle oldu anlamadım. Radyolar neden bu albümden yayınlayacak şarkı bulmadı anlamadım. Belki Flört adına diyebileceğim tek şey promosyon konusunda biraz pasif kalmaları. Ancak bu albümü mutlaka dinlemeniz lazım. Çok kaliteli ve dünya standardında kayıtlar ve besteler var.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Dedim 

2. Yorgun Düştüm 

3. Sende Kalsın

4. Maç Başladı 

5. Rasta Baba II 

6. Hasret 

7. Ayrılış 

8. Benim Suçum 

9. Turkish Rock'n Roll

10. Ömre Bedelsin

10.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM