Mustafa Ceceli - Simsiyah (DMC – 2017)

Mustafa Ceceli -  Simsiyah (DMC – 2017)

 Mustafa Ceceli ,  “Zincirimi Kırdı Aşk” adlı çok iddialı albümünü “Kıymetlim” adlı iddialı şarkısı yayınladıktan sonra bu albümde özel hayatında yaşadığı sıkıntılar ve tanıtım stratejilerindeki eksikliklerden dolayı istediğini bulamadı. Bu albümü ya rafa kaldıracaktı ya da albümü revize ederek tekrar paketleyecekti. O da yapımcısı ile beraber doğru bir stratejik hamle yaparak albüme birkaç takviye ekleyerek onu “Simsiyah” adıyla yeniden müzik marketlere sundu. 


İki CDden oluşan “Simsiyah”’da , Ceceli için eski günlerini aratan “Zincirimi Kırdı Aşk” albümünün CDsi ile dört yeni şarkı ve bir versiyonunun yer aldığı bir maxi single cd yer alıyor. 

“Simsiyah”’ın CDsinin açılış şarkısı Ersay Üner bestesi “Geçti O Günler”.  İyi bir beste ama her şeyden önemlisi Mustafa Ceceli’nin başarılı düzenlemesi benim daha çok ilgimi çekti. Özellikle şarkıya yazılan keman partisyonları şarkıyı çok zenginleştirmiş. Başarılı bir kayıt ve mixle hazırlanan “Geçti O Günler” oldukça kaliteli bir şarkı. Mustafa Ceceli’nin “Es” albümündeki kaliteyi hatırlatıyor.

İkinci şarkı “Simsiyah” sözleri Sinan Akçıl bestesi Vügar Sübhan’a ait. Otantik kalıplarda hazırlanan, asismetrik vuruşlu bir beste. Ben şarkıyı tutku ile dinlemedim, ama bu şarkının ticari özellikleri daha yüksek. Halka sıcak gelebilecek formda bir beste.

Mustafa Ceceli,  bu maxi single’ında Sezen Aksu’nun iki binli yıllara ait hitlerinden “Ne Haber Aşktan” adlı şarkısını coverlamış. Güzel oluyor, Ceceli’den cover dinlemek. Bugüne seslendirdiği tüm coverlara bir şeyler katmayı başarmış bir yorumcu ve aranjör olarak bu şarkıya da katkı sağlamış. Çok güçlü bir soundla kurguladığı “Ne Haber Aşktan” biraz daha cool bir düzenleme ile coverlanmış.

Albümün son şarkısı ise “Vurulmuşum” ve onun versiyonundan oluşuyor.  Ramal İsrafilov’un bestesine Sinan Akçıl’ın yazdığı sözler ve Çınare Melikzade ile düet içeren albümde şarkının orijinal versiyonu, yani Azeri versiyonunu da içeriyor. Güçlü bir beste olan “Vurulmuşum”un Azeri versiyonu “Vurulmuşam” Çınare Melikzade’nin başarılı yorumunu dinliyoruz. Şarkının bir bölümünde Mustafa Ceceli Azeri eşlik etmiş. İyi bir şarkı ve sıcak bir yorum olmuş. Bu şarkı iç pazarda ne kadar ses getirir muamma ama Mustafa Ceceli’nin Azerbaycan’da kitlesine yönelik iyi bir PR olabilir.

“Simsiyah” bence “Zincirimi Kırdı Aşk”a iyi bir takviye olmuş. Ben bu pakette özellikle “Geçti O Günler” adlı şarkıyı çok beğendim, heyecanlandım dinlerken. İyi bir beste olan “Geçti O Günler”i mutlaka dinleyin derim. Özel hayatıyla gündeme gelen ve özel hayatının müziğinin önüne geçen Mustafa Sandal, “Simsiyah” ile kaybettiği zamanı geri kazanmayı amaçlamış. Bu iki CDlik paket iyi bir fikir olmuş. Böylece Ceceli’nin albümünü almayanlar için bir alternatif avantaj sunmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

CD 1: SİMSİYAH

1. Geçti O Günler

2. Simsiyah

3. Ne Haber Aşktan

4. Vurulmuşum Feat.Çinare Melikzade

5. Vurulmuşam (Azerice Versiyon) Feat.Çinare Melikzade

CD 2: ZİNCİRİMİ KIRDI AŞK

1. Kıymetlim

2. Zincirimi Kırdı Aşk

3. Peşindeyim

4. Ayşe

5. İyi Ki Hayatımdasın

6. Can Parçam

7. Söz Aramam

8. Hikaye

9. Anmam

10. Leyla

11. Maşallah

12. Aşk Adina

13. Topla

14. Ömrümüzün Baharı

10.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM