Recep Aktuğ - Dört (Eflatun Müzik – 2017)

Recep Aktuğ -  Dört (Eflatun Müzik – 2017)

 Kısa Dalga Vokal grubunun kurucusu, yorumcu müzisyen Esen Müzikle başladığı iki binli yıllardaki ikinci solo kariyerine “Dört” adını verdiği dördüncü albümü ile devam etti. Ben şahsen Recep Aktuğ’un “Alışma Bana” adlı albümünü çok beğenmiştim. Türkiye’de üretilen müziğin standardının kat ve kat üstünde bir albümdü. Anlaşılamadı maalesef. O albümden sonra pop müzik alanında chanson tadında şarkılar üretmeye devam etti Recep Aktuğ. 


Dört albümüne baktığımızda tematik bir albümle karşı karşıya kalıyoruz.  Daha önce geçmiş deyimiyle Hafif müzik üreten Recep Aktuğ bu albümünde önemli türküleri seslendirmiş. Bir türkü cover albümü olan “Dört” bu yönü ile çok farklı bir albüm. Belli ki ticari bir şey düşünmemiş yorumcu ve bir keyif albümü yapmış. Çünkü şarkılar gitar ile akustik bir tatla düzenlenmiş. Gitar enstrümanının ağırlıkta olduğu bir akustik düzenleme anlayışı ile hazırlanan albümde dokuz türkü yer alıyor.  Türkülerin hemen hepsi de meşhur olmuş klasik türküler.  “Sarı gelin”  - “ Çökertme”  - “ Gesi Bağları” – “Saza Niye Gelmedin” bunlar arasında ön plana çıkanlar.

Tamamı anonim türkülerden oluşan “Dört” adlı albümü türkü sevenlerin klasikleşmiş türküleri akustik ve gitar ağırlıklı düzenlemelerle dinlemek isteyenler için güzel bir fırsat sunuyor. Recep Aktuğ kendine has yorumu ile türküleri modernize ederek yorumlamış. Ticari bir değeri olmayan ama türkülerimiz adına yapılan başarılı bir deneysel çalışma diyebilirim. Türkü severlerin mutlaka dinlemesi gereken bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Sarı Gelin

2. Değmen Benim

3. Bülbülüm Altın Kafeste

4. Ah Bir Ataş Ver

5. Çökertme 

6. Askaros Deresi 

7. Gesi Bağları 

8. Ferayidir Kızın Adı Ferayi 

9. Saza Niye Gelmedin

10.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM