Emre Altuğ – Yıldırım Gürses Şarkıları (Poll Production – 2017)

Emre Altuğ – Yıldırım Gürses Şarkıları (Poll Production – 2017)

 Son yıllarda yapılan en iyi ama en çok ihmal edilen üstüne düşülmeyen proje oldu bu proje. Türk musikisinin çok seslileştirilmesi konusunda seksenli yıllarda çok büyük işler yapan ve bu konuda adını altın harflerle yazdıran Yıldırım Gürses’in son dönemlerde nerdeyse hiç bir şarkısı coverlanmamıştı. Bu projede on tane Yıldırım Gürses klasiğinin Emre Altuğ tarafından yapılan yorumlar yer alıyor. 


Albüm heyecan verici, hatta müthiş bir albüm diyebilirim. Emre Altuğ şarkıları hakkı ile yorumlamış, şarkıların düzenlemesini Selim Çaldıran her projede olduğu gibi bu projede müzikalitesini konuşturdu. 

Albüm “Affetmem Asla Seni” adı şarkı ile açılıyor, pop ağırlıklı bir düzenleme ile kurgulanmış bu şarkı. Onu takip eden “Sonbahar Rüzgarları” çok başarılı bir düzenleme ile karşımıza çıkıyor. Akıllarda Emel Sayın’ın yorumu ile kalan “Feryat” ı kemanların o muhteşem eşlikleri ve kaliteli pop kokan alt yapısı ile başka bir havaya götürüyor bizi. Yaylıları Gündem Yaylı Grubu çalmış çok yakışmışlar albüme.

Seksenlerin ve tüm zamanların en önemli alaturka klasiklerinden biri “Güller Ağlasın” albümün dördüncü şarkısı. Şarkının 2017 düzenlemesi gerçekten de çok iyi olmuş, oturup şarkıyı nota nota kelime kelime dinledim. Emre Altuğ’da bu şarkıyı hakkı ile yorumlamış. Şarkıyı dinlerken Yıldırım Gürses’in bestecilik konusunda ne kadar büyük bir usta olduğunu düşündüm. Bu şarkının sözlerini yazan ve seksenlerin Türk sanat müziğine güfteleri ile damgasını vuran Mustafa Sevilen’i de anmadan geçmemek lazım. Bugünün şarkı sözü yazarlarının ondan çok şey öğrenmesi lazım.

“Son Mektup” albümün beşinci şarkısı.  Bugüne kadar yapılan pek çok “Son Mektup” coverı dinlemiştik, bu düzenleme de yorumda onları andırıyor.  “Gurbet” albümün en ağır şarkısı olmuş. “Dertliyim Arkadaş” da Selim Çaldıran’ın dokunuşlarını bariz bir şekilde görüyoruz. Albümün en kreatif düzenlemesi bu oldu diyebilirim. Funk kokan bir alt yapı ile şarkı başka bir yere gitmiş, çok güzel olmuş.

Şarkıları dinlerken müzik konusunda bence biraz tembel kalan televizyon konusunda daha aktif olan Emre Altuğ’un bu konuda kendisine haksızlık yaptığını gördüm. Az üreten bir iyi ses olan Emre Altuğ neden müziği bu kadar  TV’nin arkasına itti bilmiyorum. Elbet maddi nedenlerde vardır işin içinde, ama Emre Altuğ’un şarkı söylemesi lazım, albüm yapması lazım. 

On şarkının yer aldığı albümde dokuzuncu şarkı “Çal Kanunum Çal”  Retro bir alt yapı ile hazırlanmış, nakarat dışında kalan bölüm seksenlerin dans şarkıları gibi düzenlenmiş. Erkin Arslan albümde iki şarkı ile karşımıza çıkan bir aranjör olarak bu albümde.

Sonuç olarak muhteşem bir proje, muhteşem şarkılar ama sıfır aidiyet duygusu var bu albümde. Ne demek bu? Emre Altuğ albüme sahip çıkmadı, Poll Production sahip çıkmadı. Albüm kimsesiz çocuk gibi yetim kaldı. Hiçbir promosyon yapılmadı. Radyolar şarkıları çalmadı. Duyurusu yapılamadı. Ben bu işi anlamadım. Bu kadar iyi bir albümün bu kadar güme gitmesine hiçbir anlam veremedim. Ben bu albümü mutlaka dinleyin hatta edinin derim. Çünkü çok iyi bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Affetmem

2. Sonbahar Rüzgarları

3. Feryat

4. Güller Ağlasın

5. Son Mektup

6. Gurbet

7. Dertliyim Arkadaş

8. Felek

9. Çal Kanunum Çal

10. Kırık Kalp

 

11.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM