Seda Sayan & Cefi - Seni Seviyorum (DMC – 2017)

Seda Sayan & Cefi  - Seni Seviyorum (DMC – 2017)

 Kim ne derse desin, kim ne düşünürse Seda Sayan kariyerinin en kaliteli ve duygu yüklü albümünü yaptı. Yunan müziğine yaptığı yorumlarla sahnede adından epey söz ettiren Cefi ile beraber hazırladığı “Seni Seviyorum” albümünde 3 tane Greek şarkının Türkçe ve Yarı Türkçe Yarı Yunanca yorumları ve Cef ile Seda Sayan’ın buram buram romantizm kokan yorumu var.


Albümde 3 şarkı ve birer versiyon ile beraber toplam altı şarkı yer alıyor. Açılışı “Seni Seviyorum” ile yapmış. Yunanistan’da çok büyük bir hit olan Vasilis Karas’ın orijinalini seslendirdiği şarkı Alper Atakan düzenlemiş.  Açık söyleyeyim ilk kez Alper Atakan’ın bir düzenlemesini tam anlamıyla beğendim. Hakkında son dönemlerde çok konuşma yapılan bu genç aranjörü bende takip ediyorum. Bu albümde “Seni Seviyorum” ve “Anla Halimden” adlı şarkıları dört dörtlük düzenlemiş. Sadece düzenleme değil, stüdyosunda çıkan soundda çok başarılı olmuş. Düzenlemelerdeki tüm enstrümanları tek tek duyuyoruz, çok temiz bir kayıt yapılmış, mastering çok iyi… Kısaca her şey mükemmel. 

Albümün ikinci şarkısı Yunanistan’da Stratod Dionisiu’nun orijinalini seslendirdiği “Meles Agapi” adlı şarkı. Türkçe sözlerini Murat Güneş yazmış ve şarkı ”Mücevher” olarak adapte edilmiş. Bu Seda Sayan’ın albümde yer alan yeni şarkısı , mutlaka dinleyin derim. Çok duygulanacaksınız. Düzenlemeyi yapan Göksun Çavdar’da Atakan gibi iyi bir sound çıkartmış. 

Albümün son şarkısı yıllar önce Sibel Can’ın “Anla Halimden” sözleriyle Türkçe’ye adapte ettiği “San Trelo Fortigo” adlı şarkı. Bu güçlü ve popüler müziğe damgasını vuran şarkının 2017 düzenlemesini dinlemek beni heyecanlandırdı. Volero ritminde kurgulanan bu düzenlemede yaylıların hareketleri, Seda Sayan’ın güçlü yorumu ve şarkının dramatik yapısı çok güçlü.

Bence sürpriz bir albüm oldu “Seni Seviyorum” ,  Cefi ile bir araya gelmesi , eski defterleri açıp Greek şarkıları adapte etmesi ve en önemlisi çok başarılı , çok temiz ve duygusal ve hatta dramatik bir kurgu ile bize sunması çok güzel olmuş.

Bu albüm yayınlandıktan sonra ilginç bir şekilde medya özellikle radyolar şarkılara hak ettiği değeri vermedi. Bu şarkıları görmedi çalmadı bile. Ben bu duruma çok gıcık oluyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir radyo mecrası yok, bu albüm hangi ülkede yayınlanırsa yayınlansın çok ciddi rotasyon ve beğeni alırdı. Ama Türkiye’de bu albümdeki şarkılar dinleyici ile buluşturulmuyor. Kendi özüne , kendi kültürüne ihanet eden medya bir kez daha aynı şeyi yaptı. Bu kadar kaliteli bir albümü yayınlamayan radyolar hem müziğe hem de kendi ayaklarına sıkıyorlar ama farkında bile değiller maalesef… 

Sonuç olarak siz radyoları filan boşverin, bu albümü dijitalden veya başka bir platformdan bir dinleyin çok duygulanacak , çok etkilenecek ve tekrar tekrar dinlemek isteyeceksiniz.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Seni Seviyorum

2. Mücehver

3. Anla Halimden

4. Eiasi Payton - Seni Seviyorum

5. Me Les Agapi - Mücehver

6. San Trelo Forligo - Anla Halimden

11.01.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM