Mehtap Meral – Yana Yana (Ada Müzik – 2016)

Mehtap Meral – Yana Yana (Ada Müzik – 2016)

 Ada Müzikten yayınlanan Mehtap Meral’ın bu albümünde dokuz şarkı yer alıyor. Şarkıların tamamının bestesi Mehtap Meral’a ait.  “Yana Yana” albümü derli toplu kaliteli bir soft pop albüm diyebiliriz.  Akustik düzenlemelerden oluşan albümde yer alan şarkıların tamamı yorumcunun kendisine ait.  


Mehtap Meral iyi bir ses, şarkılarında tiyatral özellikler de kullanıyor, albümde yer alan şarkılar iki grupta sınıflandırılabilir. Birinci grupta akustik ve sade düzenlemelerle kurgulanan şarkılar ikini grupta ise daha zengin ve senfonik tınılarla kurgulanan şarkılar var.  Ben ikinci grupta yer alan şarkıları daha fazla beğendim.  Albümün açılış ve albüme adını veren “Yana Yana” şarkısı kaliteli bir volero. Mehtap Meral’ın vokali Funda Arar’a arada yaklaşsa da peslerden çok uzaklaştığı zaman kendi tınısını gösteriyor. “Yana Yana” güzel bir şarkı, ama radyoların seveceği yayınlayacağı bir şarkı değil. Maalesef albümün genelinde bu sıkıntı var. Kalitesi yüksek bir iş olduğundan popüler kültürden uzak bir iş olduğundan radyoların yayınlayacağı şarkılar yok.

Albümün ikincisi şarkısı “Yavaş Yavaş” benim albümde en çok sevdiğim şarkı. Yayılılarla zenginleştirilmiş bir düzenleme , ritimle hüznün buluştuğu iyi bir şarkı. Bu iyi beste özellikle kaliteli düzenlemesi ile çok iyi beslenmiş.  Ben şarkının sözlerini de çok beğendim, anlamlı bir içerik var.

Zengin düzenlemeli grupta olan şarkılar arasında yer alan “Hep Aynı” biraz ticarileştirilmeye çalışılmış, ancak yine de ticari olamamış. Şarkının düzenlemesi çok güzel özellikle mixi ve enstrümanlar güzel panlanmış.

Albümün en kaliteli şarkılarından biri olan “Sadece”  slow balad sevenlere sesleniyor. İyi bir beste ve her şeyden önemlisi iyi bir düzenleme, şarkı eski Eurovision şarkılarına, yetmişlerdeki nostaljik düzenlemelere benzemiş. Günümüz pop müziğinden çok daha ilerde bir şarkı.  

“Göre” düşük tempolu akustik naif bir şarkı. Bana bir şey verdi desem yalan olur ama ondan hemen sonra gelen “Senden Sonra” Latin – Bossanova ritmi ile beni yine geçmişe götürdü. Özellikle düzenlemesi ile dikkat çeken diğer şarkılar da “Kış Uykusu” ve caz tınılar içeren “Bir An Bin Parça” 

Albüm genelinde romantik şarkılardan oluşuyor, kaliteli ve temiz düzenlemeler içeriyor, ama çok riskli bir albüm. Bunun bir nedeni  de yorumcunun tamamen kendi besteleri ile yola çıkması. Yaylılar ve mixler çok başarılı, aslında analog kaydedilmiş adam gibi düzenlemelerden oluşan bir albüm diyebilirim. Besteler biraz tartışmaya açılabilir, ancak iyi besteler var albümde. Ticari beste ise nerdeyse hiç yok. Baştan sonra dinlenebilecek sakin bir albüm. Beni albümde Mehtap Meral’ın şarkıları seslendiriş biçimi ve şarkıların özellikle çok sesli olarak kurgulanan düzenlemeleri çok etkiledi. Bugün bu kadar kaliteli düzenleme içeren albüm nerdeyse yok gibi.

2016 yılında yayınlanan ve maalesef kaliteli bir iş olmasına rağmen popüler kültür içinde yer bulamayan bir albüm olan “Yana Yana” bence dikkat edilmesi gereken bir albüm. Mehtap Meral iyi bir yetenek ama sıkıntı bu tarz kaliteli işlerin Türkiye’de ne sunacak medya var ne de algılayacak müzik kulaklar var.  

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Yana Yana

Söz ve Müzik: Mehtap Meral

2. Yavaş Yavaş 

Söz ve Müzik: Mehtap Meral

3. Hep Aynı 

Söz ve Müzik: Mehtap Meral

4. Sadece

Söz ve Müzik: Mehtap Meral

5. Göre 

Söz : Ataol Behramoğlu / Müzik: Mehtap Meral

6. Senden Sonra 

Söz ve Müzik: Mehtap Meral

7. Ben Onu Çok Sevdim 

Söz ve Müzik: Mehtap Meral

8. Kuş Uykusu 

Söz : Gülten Akın / Müzik: Mehtap Meral

9. Bir An Bir Parça 

Söz : Mehtap Meral ,Edip Cansever 

Müzik: Mehtap Meral

16.03.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM