Gripin – Nasılım Biliyor musun? (Avrupa Müzik – 2017)

Gripin – Nasılım Biliyor musun? (Avrupa Müzik – 2017)

Gripin albüm sessizliğini “Nasılım Biliyor musun?” adlı albümle bozarken mükemmel bir dönüş yaptı. Şunu rahatlıkla söylemek istiyorum ki Gripin ilk albümünden bu albümüne kadar çok ciddi yol aldı. Müzikal anlamda kendisini çok geliştirdi, Birol yorumunu geliştirdi hissederek hissettirerek şarkılarını söyledi. Besteler zenginleşti, düzenlemeler tek kelime ile sınıf atladı. İşte bu albümde bunları çok rahat görüyoruz. 


Çok duygusal, kalbe dokunan ,dramatik bir çıkış şarkısı olan “Nasılım Biliyor musun?” albüme adını vermeyi fazlasıyla hak ediyor. İntrosundaki ilk notasından son notasına kadar her notasını hissettiren çok güçlü bir beste. Dramatik bir düzenleme , mükemmel bir yorum.  Gripin’in bu şarkısını ilk dinlediğimde bu şarkının çok kaliteli bir şarkı olduğunu ve piyasada anlaşılıp anlaşılamayacağı konusunda korkular yaşadım.

Albümde bestelerde Haluk Kurosman’ın ağırlığı var. Sözlerde ise Birol Namoğlu daha çok göze geliyor. Gerek sözler gerekse bestelerdeki tarz çok iyi. Haluk bugüne kadar çok iyi işlere imza attı ama sanırım en kaliteli işlerden biri bu albüm olmuş.  “Acemisiyim Mutluluğun” da rock – trompet – yaylılar arada girip çıkan piyano öylesine mükemmel bir sound yaratmış ki , dinlerken gökyüzünde yalnız gezen bir yıldı gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Albümün dikkat çeken bir diğer özelliği kaydı. Çok iyi bir mastering var, güçlü bir sound ve iyi bir stereofoni var.  İyi bir sistemde veya kulaklıkla dinlerseniz albümü bunu rahatlıkla anlayacaksınız, buna birde dramatik düzenlemeler eklenince iş farklı bir noktaya gelmiş. Albümün üçüncü şarkısı “Elini Korkak Aldırma” da buna örnek bir şarkı.

Dinlerken introsu ile özellikle 70lere gittiğimiz bir Retro sound sunan “Hiç Utanmadan” mükkemel bir şarkı. Şarkının ritmi ve düzenlemesi çok orijinal, aslında format olarak Retro gibi ama güncel bir sound var. Yaylıların unison sesi ,  şarkının finaline girerken köprüdeki trampetler … Kısaca Gripin bu şarkıda da bu albümle nakış işler gibi uğraştığını gösteriyor.

“Nasip Diye Yazdı Katip” otantik tınılarla renklenen bir şarkı olmuş.  Suat Sayın’ın klasikleşmiş eserlerinden “Gündüzüm Seninle” albümün en bomba sürprizi. Şarkıya yapılan düzenleme ise daha bomba. Orijinali gibi başlıyor ama sonra uçuyor şarkı. Şarkının A sında biraz elektronik müzik tınısı yakalanmış, acaba farklı bir şey denenebilirmiydi diye düşündüm ama tam onu düşünürken nakarata girdi şarkı ve beni alıp götürdü. Yine de bu alaturka klasiğinin orijinalini sevenler belki bu versiyonu yadırgayabilirler çünkü şarkı rock ile elektronik pop arasında bir gel git yaşamış.

“Beni Boş Yere Yorma” Gripin’in bu albümden önceki teklisi olarak kendisini zaten kanıtlamış bir şarkıydı. Bu albümde yedinci şarkı olarak karşımıza çıkıyor. On şarkının yer aldığı albümde Retro rock tınılar içeren “Bir Sebep Söyle Bana” yı dinlerken ciddi ciddi 1970lere gidiyorsunuz.  Retro bir ritim ve kurguya sahip şarkıya yaylılar da eklendiğinde Retro sound daha da büyüyor. Bu şarkının hemen ardından gelen “Avaz Avaz” da önceki şarkının tamamlayıcısı gibi. Bu şarkıda da bir Retro sound var. Bu Gripin albümünde dikkatimi çeken iki şey var. Birincisi şarkılar rock soundunda ama Retro ve pop soundu da bu rock soundla çok güzel flört etmiş. İkincisi ise hemen hemen tüm şarkılarda en az birkaç mezür yaylı kullanılmış. Bu yaylılar Gripin’in albümüne farklı bir kalite katmış.

Albüm “Sor Bana Sor” adlı diğer şarkılara göre daha soft ve daha akustik şarkı ile kapanıyor.  Albümün en sakin şarkısı , şarkıyı dinlerken ara ara M.F.Ö.’nun ilk dönemine gidiyorsunuz.


Sonuç olarak dört dörtlük bir albüm yapmış Gripin, hiç tereddüt etmeden alıp arşivinize koyabileceğiniz, zevkle dinleyeceğiniz, yer ye duygulanacağınız yer yer coşacağınız bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Nasılım Biliyor Musun

2. Acemisiyim Mutluluğun

3. Elini Korkak Alıştırma

4. Hiç Utanmadan

5. Nasip Diye Yazdı Katip

6. Gündüzüm Seninle

7. Beni Boş Yere Yorma

8. Bir Sebep Söyle Bana

9. Avaz Avaz

10. Sor Bana Sor

16.03.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM