Mor ve Ötesi 'Sultan-ı Yegah' ile Geri Dönüyor

Mor ve Ötesi 'Sultan-ı Yegah' ile Geri Dönüyor

2016’da iki yeni single ve 9 CD’den oluşan iki boxset ile 20. yılını kutlayan Mor ve Ötesi, popüler müzik tarihimizin en önemli şarkılarından ‘Sultan-ı Yegah’ı yorumladı.


 


Attila İlhan’ın aynı adı taşıyan şiirinden Ergüder Yoldaş tarafından bestelenen eser, Nur Yoldaş’ın efsanevi performansıyla 1981 yılında yayımlanmış ve benzersiz tarzıyla farklı kuşaklardan müzikseverlerin kulaklarında yer etmişti.


 


Mor ve Ötesi daha önce hiç yeniden yorumlanmayan şarkıyı daha önce ‘Sevda Çiçeği’ ve ‘1945’ gibi kayıtlarda da yaptığı gibi kendi diline tercüme ederek yeni kuşaklarla buluşturmayı hedefliyor.


 


Kayıtları Babajim İstanbul Stüdyoları’nda yapılan ‘Sultan-ı Yegah’ın miksi, daha önce Depeche Mode, Skunk Anansie, Moby, Royskopp, Manic Street Preachers gibi dünyaca ünlü isimlerin sayısız şarkısını miksleyen Dave Bascombe tarafından İngiltere’de gerçekleştirildi. Kaydın mastering işlemleri ise Grammy ödüllü Türk ses mühendisi Evren Göknar tarafından Los Angeles’ta yapıldı.


 


Şarkının Mahir Akyol tarafından çekilen video klibinde gruba İstanbul’un çeşitli üniversitelerinden genç dinleyicileri eşlik etti.  


23.04.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM