Linet – Bilir misin? ( Seyhan Müzik – 2018)

Linet – Bilir misin? ( Seyhan Müzik – 2018)

Müzik dünyasının en güçlü kadın yorumcularından biri olan Linet,  “Yorum Farkı” adlı iki albümlük serisinden sonra yeni şarkılardan oluşan “Bilir misin?” albümünde yine yorumunu konuşturdu. Sekiz şarkı ve dört versiyon – remix içeren albüm “İhtimal” adlı şarkı ile açılıyor. “İhtimal” güçlü bir beste, dramatik yapısı ile Kayahan bestelerini anımsatıyor.  Beste ve düzenlemeyi Serkan Balkan iyi bir iş çıkartmış. Albümün ikinci şarkısı “Benim Hayatım Kırmızı” da dramatik bir şarkı.  Bu iki duygu şarkıdan sonra “Hikaye” adlı şarkıyı duymak bana hiç zevk vermedi. Bu kadar alaturka hatta oyun havası kokan bir şarkıyı neden albüme koydu Linet anlamadım. Boşa harcanmış bir şarkı diyebilirim, eski Türkiye’de olsaydı belki ses getirirdi ama günümüz Türkiye’sinde hiçbir şansı yok.


“Kandıra Kandıra” güçlü bir beste olmuş, Zeki Güner güzel yazmış, ama bu şarkıda da Okan Akı fazla alaturka bir düzenleme denemiş. Bu da tabii ki şarkıyı farklı bir yere götürmüş, birazda öldürmüş diyebilirim. Radyolar çünkü alaturka şarkılara hiç şans tanımıyor artık.

Albümü dinlerken Linet’in hem çok güçlü bir yorumcu hem de şarkılara duygu katan bir yorumcu olduğunu her defasında anlıyoruz. Çok iyi şarkı söylüyor bu kadın ve en önemlisi şarkıcılığı her geçen gün daha da büyüyor. Kötü şarkılara bile bir hayat katan bir yorumcu diyebilirim.

Albümde ilgimi çeken bir diğer şeyde beste kalitesi ile denenen düzenleme anlayışının biraz zayıf kaldığı. Bu kadar güçlü bir vokale daha farklı bir şeyler denenebilirdi. Mesela Zeki Güner’in bir diğer bestesi “Kırık Cam” özünde iyi bir beste ama düzenlemeden midir yoksa başka bir şeyden mi tam parlayamıyor albümde.

Albümün düzenlemelerine imza atan Okan Akı, bazı şarkılarda alaturkayı ön plana getirirken bazı şarkılarda aşırı yalın bir akustik sound hazırlamış. Bu bence güçlü bir vokal olan Linet’in altını boş bırakmış. “Keşke” buna örnek bir şarkı. Yalın hatta basit bir düzenleme yapılmış. 

“Tamir Olamıyorum” adlı şarkının çok güzel bir şiiri var, melodi de güzel ama A’dan nakarat olan B’e geçerken neden öyle bir geçiş yaptı anlamadım aranjör. Şarkıya konulan vokaller şarkıya güzel bir lezzet katmış. Bu şarkı ilgimi çekti diyebilirim ama trafiğine ısınamadım.

Linet bu albümde gördüğüm kadarıyla biraz daha pop, daha akustik ve daha cool bir soundla karşımıza çıkmış. Ama neden öyle yaptı ben anlamadım. Özellikle “Bilir misin?” tek bir gitarla hazırlanmış. Yakalanan modern tarz çok güzel ama bir şarkıda bu kadar boş olur mu bilmiyorum.

Albümün sonlarında dört tane remix var.  “Hikaye” nin remixi ticari bir remix olmuş. Bu vesile ile şarkıyı bu ritim üstünde de inceledim, çok iyi bir nakaratı var ama onu destekleyen bir A ve B yok şarkıda.

“Keşke”nin Deep House Mixini beğendim.  Okan Akı bu şarkıda iyi bir iş çıkartmış. Orijinali tek bir gitarla düzenlenen “Bilir misin?” in Deep House Mix’nde ritme yüklenen efekt ve müzikler şarkıyı dağıtmış. Albümün kapanış şarkısı “Hikaye”nin Orient versiyonu. Sanırım şarkıya en çok yakışan ritim ve düzenleme bu olmuş. Güzel bir versiyon olmuş ama Linet’in de Okan’ın da bilmesi gereken bir şey var: Bu tarz düzenlemeler Türkiye radyolarında çalınmıyor. Komşumuz Yunanistan’da olsaydı bu şarkı hit olabilirdi ama Türkiye piyasasında bu türün hiç tarzı yok.

Albümü inceledikten sonra Linet adına üzüldüm. Çok ciddi bir emek var ama ciddi bir de strateji hatası var. Ne bu kadar alaturka ne de bu kadar akustik soundun şansı var. Biraz daha ortada bir iş yapılsaydı keşke, birde repertuvar konusunda ciddi bir sıkıntı var. Biraz sanki doksanlarda kalmış bir strateji ile hazırlanmış albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. İhtimal

2. Benim Hayatım Kırmızı

3. Hikaye

4. Kandıra Kandıra

5. Kırık Cam

6. Tamir Olamiyorum

7. Bilir Misin?

8. Hikaye (Dance Versiyon)

9. Keşke (Deep House Mix)

10. Bilir Misin? (Deep House Mix)

11. Hikaye (Orient Versiyon)

30.05.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM