Sonat Bağcan – Nefesim Seninle (Majör Müzik – 2018)

Sonat Bağcan – Nefesim Seninle (Majör Müzik – 2018)

Sonat Bağcan, Bağcan ailesinin yetenekli ve çok iyi şarkı söyleyen uzun zamandır müzik üreten yorumcusu. “Nefesim Seninle “ adlı bu albümünde Sonat’ı dinlerken bazı nağmelerde Selda Bağcan’ı andıran yorumu ile yeteneğin genetik olduğunu bize kanıtladı.

Albümün açılış şarkısı Yunanistan’ın son dönemlerde ki en popüler bestecisi Kyriakos Papadopoulos’a ait. Yunanistan’da Vertis’in seslendirdiği bu şarkıyı  Sonat Bağcan kendi yazdığı sözlerle “Nefesim Senle” adıyla seslendirdi. Çok duygusal, çok içten, dört dörtlük bir yorum olmuş. 

Albümde Sonat Bağcan’ın daha önceki çalışmalarında seslendirdiği “Nereye Gidiyorsun” adlı şarkının standart ve remix versiyonu da yer alıyor. Doksanlarda yayınlanan bu şarkı o dönem epey ilgi çekmişti.  Bu albümde aslında Bağcan ailesinin geçmişte icra ettiği şarkıların çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bunlardan biri de “Yarın Çok Güzel Olmalıyım Anne” , bu şarkı geçmişte bir yarışma bestesi olarak karşımıza çıkmıştı.  Savaş Bağcan’ın bu bestesi gerek ritimdeki modülasyonuyla gerekse senfonik düzenlemesi ile çok özel bir şarkı.  

Sonat Bağcan’ı bu albümde dinlerken dikkatimi çeken bir diğer önemli şey, yorumcunun pürüzsüz sesi. Vokal kaydına konulan reverb o güçlü sesi öylesine güçlendirdi ki … Sonat bu albümde mükemmel şarkı söylemiş.

Selda Bağcan ve Ferdi Özbeğen yorumlarıyla klasikleşen “O Günler” adlı şarkıyı da seslendiren Sonat Bağcan, bir piyano eşliğinde vokalinin ön planda olduğu bir düzenleme yer verdi bu şarkıya. Bu şarkıyı böylesine vokali önde tutan bir düzenleme ile yorumlamak herkesin yapabileceği bir iş değil, bunu ancak sağlam vokaller yapabilir. Sonat Bağcan’da bu şarkıda çok ama çok iyi bir vokal olduğunu gösterdi. “O Günler” şarkısındaki piyano eşliği de incelemek gerekir, Turhan Yükseler piyanoda döktürmüş.

Albümün dikkat çeken bir diğer şarkısı da modern düzenlemesi ile dikkatleri çeken “Sensiz Olmam” . Şarkıdaki nefesli müthiş bir hava katmış. “Nihavent” ve “Zincirlerimi Kırasım Gelir” albümdeki alaturka tatlar sunan şarkılar. 

İlyas Tetik gibi bir ustanın kemanıyla katkıda bulunduğu albümde düzenlemesi ile dikkat çeken bir diğer şarkı da “Anılar Hesap Sorar”. Özellikle keman eşlikler mükemmel bu şarkıda. Bu albümün dikkat çeken bir diğer özelliği de albüm kaydının analog stüdyolarda kaydı yapılan yetmişlerde ve seksenlerde üretilen albümlerin kayıtlarını andırması. Kayıtlar makara bantlarına yapılmış gibi.

Sonat Bağcan,popüler müziğin dışında buram buram sanat ve kalite bir albüm hazırlamış. Çok güçlü bir vokal olduğunu bir kez daha gösterdi. İyi müzik dinlemek isteyenlere, gürültülü pop müzikten sıkılanlara iyi bir albüm sunmuş. Popüler kültür içinde elbette işi zor bir albüm ama müzikten anlayanların büyük bir zevk alacağı bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Nefesim Senle

Söz: Sonat Bağcan - Müzik: Kyriakos Papadopulos

2. Yarın Çok Güzel Olmalıyım Anne

Söz ve Müzik: Savaş Bağcan

3. Nereye Gidiyorsun

Söz ve Müzik: Savaş Bağcan

4. O Günler

Söz: Ülkü Aker - Müzik: Anonim 

5. Nihavent

Söz ve Müzik: Savaş Bağcan 

6. Sensiz Olamam

Söz: Savaş Bağcan 

Müzik: Serenad Bağcan, Savaş Bağcan

7. Zincirlerimi Kırasım Gelir 

Söz ve Müzik: Savaş Bağcan

8. Anılar Hesap Sorar

Söz ve Müzik: Savaş Bağcan

9. Alaturka

Söz: Savaş Bağcan - Müzik: Sezer Bağcan  

01.06.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM