Nüvit Yıldız: İngiltere’ye Türk Eğlencesini Götürdük

Nüvit Yıldız:  İngiltere’ye Türk Eğlencesini Götürdük

Uzun süredir müzikle ilgilenen fakat henüz 2018 yılında üç şarkılık ilk albümü “Yarim Olsan”ı dijital platformlara sunan Nüvit Yıldız, Michael Kuyucu’nun TRT FM’de hazırlayıp sunduğu “Renkli Saatler” programına konuk oldu. 


Nüvit Yıldız:  İngiltere’ye Türk Eğlencesini Götürdük


İstanbul Bakırköy doğumlu olan Nüvit Yıldız, çocukken evin en küçük bireyi olarak sürekli şarkı söyleyen bir çocuk olduğunu dile getirerek, şarkıcı olmak istediğini söyledi. İşletme fakültesi mezunu olan ve okuldayken tembel bir öğrenci olduğunu söyleyen yorumcu “Birçok iş yaptım, başarılı da oldum; Ankara’ya geldim Şekerbank genel müdürlükte çalıştım, iç çamaşırcı dükkanı açtım, deri fabrikasında satış müdürlüğü yaptım. Günde 3 işte çalıştığımı hatırlıyorum” dedi. 

Türkiye’deki müziği yeterli bulmuyorum

Nüvit Yıldız:  İngiltere’ye Türk Eğlencesini Götürdük

“Susma” adlı şarkıya yaptıkları cover’la çıkış yapacağını fakat “Yarim Olsan” adlı şarkısındaki “Yaram değil yarim olsan” cümlesinin kendisini çok etkilemesi üzerine bu şarkıyı seçtiğini söyleyen Nüvit Yıldız günümüz müziklerine de değindi. Nüvit Yıldız TRT FM’de: “Yeni nesil müziklerde ritim güzel ama, yabancı müziğe kulağım çok alıştığı için Türkiye’deki müziği yeterli bulmuyorum. Geçmişe doğru bir dönüş var; biz hep Sezen Aksu, Kayahan dinliyoruz, onlardan lezzet alıyoruz”  

Adnan Şenses Beni İngiltere’ye Gönderdi

Önceden müzik piyasası sahne dünyasında tanındığını ve o dönemler Adnan Şenses’le tanıştığını söyleyen Nüvit Yıldız “Adnan Şenses bana ‘Kızım İngiltere’den seni istiyorlar, orada şarkı söylersen sana bu imkanları sağlayacağız’ diye güzel bir teklifle geldi. Bunun üzerine 2001 yılında İngiltere’ye gittim. Bir günde vize alıp akşama uçtum, o zamanlar kolaydı vize almak. İngiltere’de aşık oldum, eşimle tanıştım. Henüz evlenmeden İstanbul’un Cihangir’i gibi bir yerde tarihi bir bina bulduk ve İngiliz pub’ı aldık orada. İş yerimiz birden bire meşhur oldu. Dergilerde bizden bahsediyorlardı. Birçok ünlü geldi mekâna, Amy Winehouse’da ölmeden önce gelmişti. Yılbaşı’nda dansöz çıkarttık, İngilizler bayıldılar. Oraya Türk eğlence stilini getirdik. Haftada 2 kere kareoke eğlencesi yapıyorduk. Ben iş yeri sahibi olarak çıkıp bir tane İngilizce şarkı söyleyince kıyamet kopuyordu. İngiltere’de Türkçe müzik yapan çok yer vardı. Sonradan Türk yerleri zamanla kapanmaya başladı. Müşteri potansiyeli var fakat orada bu işi yapmak kolay değil. Şu an daha çok zor oldu. Orada her şey kurallarla gidiyor” dedi.

Nüvit Yıldız:  İngiltere’ye Türk Eğlencesini Götürdük

Sezen Aksu’nun İlk Konserinde Sevinçten Ağladım

Emre Kaya’dan özel sipariş üzerine şarkı istediğini dile getiren Nüvit Yıldız, bunun üzerine Emre Kaya’nın bir ay sonra düzenlemesi Aykut Gürel’e ait olan “Güneş” şarkısını yaptığını ve şarkıya bayılması sonucunda albüme koyduğunu söyledi. Koyu bir Sezen Aksu hayranı olan Nüvit Yıldız, çocukluğundan beri Sezen Aksu’yu çok sevdiğini ve onunla tanışmayı çok istediğini, ayrıca Sezen Aksu’nun ilk konserine gittiğinde de sevinçten ağladığını dile getirdi.

Nüvit Yıldız:  İngiltere’ye Türk Eğlencesini Götürdük

Akustik Müzik Keyfi

Program boyunca akustik performans sergileyen Nüvit Yıldız “Böyle Ayrılık Olmaz”, “Şimdi Uzaklardasın”, “Seveceğim”, “Sen Ağlama”, “Muhabbet Bağı” şarkılarının akustik versiyonlarını yorumladı ve şarkıcıya program boyunca  Serhan Güneysu (Keman),  Ersin Aktaş (Bas gitar) ve Kaan Kurtcan (gitar)  eşlik etti.

11.06.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM