Selçuk Basa - 4 Mevsim 1 Hikaye (Ada Müzik – 2018)

Selçuk Basa -  4 Mevsim 1 Hikaye (Ada Müzik – 2018)

 Caz , latin ve etnik öğeleri  bir araya getirerek şarkılarında buluşturan Selçuk Basa’nın önceki albümü “Amorf” u ben çok beğenmiştim. Retro bir sound ve mükemmel düzenlemeler içeren o albümle bu karakteristik yorumcuyla tanışmıştım. 2016 yılında yayınlanan “Amorf” albümü bence güme giden bir albüm olmuştu. Özellikle “Huzursuz” adlı şarkı mükemmel bir Retro sounda sahip.


“4 Mevsim 1 Hikaye” albümünde ise Selçuk Basa, önceki albümünün aksine daha sakin bir soundla çıktı.  Selçuk Basa, bu albümünün yapımcılığını kendisi yaptığı bu albümde yer alan şarkılarında söz ve müziklerini kendisi yazdı, düzenlemeleri ise deneyimli müzisyen Burçin Büke ile beraber hazırladı. Selçuk Basa ismini promosyonsuzluk nedeniyle çok az duymuşsunuzdur eminim. Yaptığı müzik Türkiye sınırlarının üzerinde. Şarkı söyleme biçimi de kendine has Selçuk Basa’nın. Tarz olarak çok kaliteli işlere imza atıyor. 

Albüm caz tınıların ön planda olduğu romantik “Unutulmuş Aşklar Mevsimi” adlı şarkı ile açılıyor. Çok iyi bir şarkı. 

“Boş Zamanlar” caz ile latin müziği birleştirdi, ritmik bir şarkı. Selçuk Basa’nın en güzel özelliği bence Retro vokaller yapması. Bu şarkıdaki “Bo bo bobo bo boş zamanlarda” vokali ve bir sonraki şarkı “Derin Nefes”teki “para papa parrra papapapa…” Retro bir vokal tınısı sunuyor. “Derin Nefes” buram buram caz kokan bir şarkı . Bu şarkıda Burçin Büke kalitesini konuşturuyor. Türkiye’dee böylesine temiz bir caz şarkısının yapıldığını duymak çok zevkli.

Selçuk Basa, şarkıları birazda Fransz chansoncuları gibi seslendiriyor. Konuşur gibi sakin sakin seslendiriyor şarkıları, ama seslendirirken de duygusunu da verebiliyor. “Buzdan Hayaller” şarkısında bu söylediğimi belirgin bir şekilde duyuyorsunuz. 

Albüm yada maxi single “Son 4’lük” ile kapanıyor. Bu şarkıda Celil Nalçakan kendi şiirini yorumluyor. Burçin Büke ise mükemmel piyano eşliği ile şarkıyı tek başına alıp götürüyor, albüm böylece bitiyor. Şunu söylemek isterim ki Selçuk Basa, Türkiye ortalamasının kat ve kat üstünde bir iş hazırlamış. Belli ki idealist biri ve müziği müzik için yapıyor. Böyle bir albümün Türkiye’de ses getirmesi imkansız, uzaylıların istilası ile eşdeğer olasılıkta. Bunu albümün sahip olduğu kaliteden söylüyorum. Caz tutkunlarının, alternatif müzik sevenlerin, popüler kültürle işi olmayanların çok şey bulacağı bir albüm olmuş “ 4 Mevsim 1 Hikaye”. Mutlaka bir dinleyin derim. Özellikle albümün açılış şarkısı mükemmel.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Unutulmuş Aşklar Mevsimi

2. Boş Zamanlar

3. Derin Nefes

4. Buzdan Hayaller

5. Son 4'lük 

12.06.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM