Hakan Taşıyan – Sessiz Sedasız Dönüş (King Müzik – 2018)

Hakan Taşıyan – Sessiz Sedasız Dönüş (King Müzik – 2018)

Hakan Taşıyan bu albümünde de gerçekten de albüm isminde söylediği gibi sessiz sedasız geldi. Bir zamanlar Müslüm Gürses’in sesini andıran şarkı söyleme stili ve şarkılara duygu katan yorumuyla çok büyük bir başarı yakalayan Hakan Taşıyan dokuz şarkı seslendirdiği bu albümünde geleneksel Arabesk müziğinden örnekler sunuyor. 


Günümüzde medya başta olmak üzere tüm müzik sunan mecralarda pop müziğinin önde olması Hakan Taşıyan gibi yorumcuların sesini duyurmasında ciddi bir engel. Arabesk müziğinin yavaş yavaş bitme noktasına geldiği bir dönemde yayınlanan bu albümde Hakan Taşıyan önceki albümlerinde olduğu gibi şarkılara duygusunu katmış ve şarkıları iyi seslendirmiş.

Bazı şarkılara şiir yorumu da ekleyen Hakan Taşıyan’ın albümünün tamamı hüzünlü şarkılardan oluşuyor.  Albümün müzik yönetmenliğini Taner Solak üstlenmiş, Taner Solak albümde besteleri ile de yer almış. Albümde üç aranjörler çalışılmış. Her türe farklı bir aranjör eklenmiş. Türkülerde türkünün tadını dinlerken Arabeskte’de Arabeskin hakkı verilmiş.

Ben albümün açılış şarkısı “Sessiz Sedasız” , “Yalnız Adam” ,  “Gidecek Yerim Olsaydı” , “Ayrılırsak Üzülürüm” ve “Yürüyorum Sahilde” şarkılarını çok beğendim. Modern Arabesk tınılar olduğu kadar dibine kadar da hüzün var bu şarkılarda.  Albümün genelinde Kempa yaylıları ile dikkat çekiyor, şarkıya eşlik eden yaylılar ve gitar & saz mixi çok başarılı. Özetle temiz kaydedilmiş, güzel yorumlanmış bir albüm olmuş.

Hakan Taşıyan gibi başarılı alaturka ve Arabesk yorumcular için zor bir dönem olduğunu söyleyebilirim. Popüler kültür kulüp kültürünü DJ ve pop kavramlarını desteklerken medyada bunlara oynuyor. Böyle olunca bu tarz albümler kendilerine tanıtım platformu bulamıyor. Platform bulamayınca da tanıtım yapamıyorlar. Yeni neslin pop ve alternatif müziği tüketmesine neden olan bu durum bu her ne kadar da horlansa da bence kesinlikle “iyi” olan müzik türünün  ve albümlerinin hak ettiği yere gelmesini engelliyor. Bence Hakan Taşıyan görevini çok güzel bir biçimde yerine getirmiş ve yapımcısı ile beraber güzel bir albüm hazırlamış gerisi maalesef popüler kültürün suçu.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Sessiz Sedasız

Söz: Mehmet Ali Öç - Müzik: Taner Solak 

2. Yalnız Adam

 Söz: Ali Tekin Türe - Müzik: Mustafa Yaşamış 

3. Gidecek Yerim Olsaydı 

Söz: Vural Şahin - Müzik: Tarık Ağansoy

4. Deymen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme

Söz ve Müzik: Anonim 

5. Yürüyorum Sahilde 

Söz: Fethi Demir, Mustafa Yaşamış 

Müzik: Mustafa Yaşamış

6. Ayrılırsak Üzülürüm

Söz: Yusuf Bulut - Müzik: Taner Solak

7. Aşk Olsun

Söz: Mehmet Ali Öç - Müzik: Taner Solak 

8. Senden İbaret

Söz: Mehmet Ali Öç - Müzik: Taner Solak

9. Geze Geze

Söz ve Müzik: Ahmet Demir

15.06.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM