Muazzez Abacı - Sezen’imin Şarkıları ( DMC – 2018)

Muazzez Abacı -  Sezen’imin Şarkıları ( DMC – 2018)

Türk sanat müziğinin en başarılı kadın vokallerinden hatta efsanelerinden biri olan Muazzez Abacı’nın çok başarılı düşünülmüş ama çok kötü uygulanmış bir albüm projesini dinledik. Muazzez Abacı’yı özellikle eski nesil çok özlemişti. Uzun yıllardır albüm yapmıyordu. Dönüşünü Sezen Aksu klasiklerini yorumlayarak yapması mükemmel bir fikirdi. Şarkılarda muhteşem seçilmişti. Ama nedense albümü dinlerken hayal ettiğim yorumu alamadım. Buna bir de yorumcunun albümünün tanıtımı için hiçbir şey yapmaması eklenince bu proje ölü doğmuş bir bebek gibi oldu.


Albümde Muazzez Abacı’nın yorumunda bir sıkıntı var, buna bir uyumsuzluk diyebilirim. Şarkıların tonları tutturulamamış sanki, birde Muazzez Abacı şarkıları popçu gibi seslendirmeye çalışmış. Bu onun sahip olduğu tüm orijinal tınıyı yok etmiş. Buna ek olarak şarkıların şan kayıtları parça parça yapılmış gibi. Şan vokal mixinde şarkılar arasında olduğu gibi her şarkının kendi içinde de bir uyumsuzluk var. Şarkıların düzenlemeleri de olmamış. İlyas Tetik gibi büyük bir usta yapmış düzenlemeleri ama keşke o müzik yönetmeni olarak kullanılsaydı bu albümde.  Aranjörlük olmamış. Ortaya bayat bir sound ve Pop ile Arabesk arasında olmamış bir sound çıkmış. Tüm samimiyetimle ben bu albümü büyük bir hevesle dinlemiştim, projeyi elime aldığımda da çok umutlanmıştım. Ama albümü dinlemeye başlamam ile umutlarımın yıkılması aynı anda oldu. Özetle bu albüm olmamış.

On çok önemli Sezen Aksu klasiğinin yer aldığı albüm Muazzez Abacı & Sezen Aksu düeti “Perişanım Şimdi” ile açılıyor. Bu şarkı diğerlerine göre daha güzel olmuş. Albümde Emirhan Cengiz’in yaptığı düzenlemeler daha başarılı olmuş. Daha dolu düzenlemeler olmuş. Buna örnek olarak “Sarı Odalar” şarkısını gösterebiliriz. Keşke albümün tamamını Emirhan Cengiz yapsaydı dedim.

Sezen Aksu’nun efsane şarkısı “Geri Dön”de Muazzez Abacı, Serkan Kaya ile düet yapmış.  Çok güçlü bir beste olan “Geri Dön” fena olmamış ama çok daha iyi olabilirdi.

“Gidiyorum” u dinlerken düzenlemede kornoyu o partide dinlemek bana çok garip geldi. Korno unutulmuş bir enstrüman, kullanılması çok güzel ama o şarkıda o yerde mi  olmalıydı ? Bu şarkıyı dinlerken Muazzez Abacı’nın sesinin biraz yorgun olduğunu da anlıyorum. Keşke şarkılar üzerinde biraz daha fazla çalışma yapılsa ve onun yorgun sesine paralel bir ton ve düzenleme yapılsaydı.

“İkinci Bahar”ı dinlerken hayatımda dinlediğim en garip valsı dinledim. 

“Her şeyi yak” zaten albümün çıkış şarkısı oldu. Bu şarkının düzenlemesini İskender Paydaş yapmış. Şarkıyı dinlerken aranjör kalite farkını bariz görüyorum. Bu şarkıda daha kendine güvenen bir Muazzez Abacı yorumu ve daha güçlü bir sound var.

“Yazık” bence Sezen Aksu’nun en iyi bestelerinden biridir.  Albümde olduğunu görünce heveslendim. Dinleyince de şaşırdım. Yahu kardeşim bir şarkının bu kadar mı içine edilir?! Kadının “yazık” dediği giriş bölümünde başlıyor felaket. Yorum yapmak istemiş ama tonda sorun var, düzenleme yerlerde sürünüyor, davullar ritim boxtan gelen demode davul setlerinden geliyor…. 

Olmadı. Maalesef bu albüm olmadı.

Benzer şeyler “Hata” da da var. Şarkı yarım başlıyor sanki. Dinleyince şok oldum, şarkıyı oyun havası moduna sokmuşlar. 

İşin birde ilginç tarafı albümde fiziksel baskıdaki sıralama ile dijital platformlardaki albümde yer alan şarkıların sıralaması da farklı. Böyle bir dönemde böyle bir hatayı görmek de pes dedirtti.

Sonuç mu?

Bir dinleyin derim teoride muhteşem olan bir projenin uygulamada nasıl da felakete dönüşebildiğini görün derim. Teori ile uygulamanın farklarını anlatmak için çok iyi bir örnek bence bu albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Perişanım Şimdi feat. Sezen Aksu

2. İkinci Bahar

3. Gidiyorum

4. Geri Dön feat. Serkan Kaya

5. Hata

6. Tutuklu

7. Her Şeyi Yak feat. Ferman Akgül

8. Sarı Odalar

9. Seni Kimler Aldı

10. Yazık Şu Geçen Zamana

15.06.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM