Mehmet Erdem – Neden Böyleyiz (Sony Müzik – 2018)

Mehmet Erdem – Neden Böyleyiz (Sony Müzik – 2018)

 Mehmet Erdem’in ilk albümü yayınlandığında hakkında yazı yazarak iyi bir iş yaptığını söyleyen ilk kişilerden biriydim. Daha sonra yavaş yavaş başarı merdivenleri çıkarken görünce Erdem’i mutlu olmuştum. Tarzı ve müzikal çizgisi oldukça sıcak ve en önemlisi coverlara kattığı duyguyu çok sevmiştim.


“Neden Böyleyiz” albümünü dinlediğimde ise biraz durakladım. Mehmet Erdem bu albümünde ilk albümünde verdiği sıcaklığı veremedi bana. Nedenini bilmiyorum ama çok melankolik ve hatta sönük bir albüm dinlemiş gibi hissettim kendimi. Hatta albümü üç kez dinledim diyebilirim.  Özellikle son dinlediğimde uykumun geldiğini hissettim. Nedenini düşündüm. İki şey geldi aklıma, birincisi Mehmet Erdem bu albümünde biraz daha yayarak ve daha depresif şarkı söylemiş. Buna paralel olarak daha depresif şarkılar seçmiş ve düzenlemeler çok yalın yapılmış. Bu paket ortaya çıkınca çok ciddi bir sıkıntı çıktı bence. Biraz daha dolu düzenlemeler olsaydı keşke birde Mehmet Erdem ilk albümündeki gibi biraz daha düz şarkı söyleseydi keşke. 

Albümde biri versiyon olmak üzere toplam 10 şarkı yer alıyor.  Albümün açılış şarkısı vasatın üzerine çıkamıyor, ikinci şarkı “Sen de Vur Gülüm” çok sağlam bir damar şarkı. Doksanların önemli bir hiti “Duymak İstiyorum” coverının düzenlemesi biraz alternatif olmuş. Temiz bir sound var ama keşke deneysel tat değil de biraz daha ticari bir düzenleme yapılsaydı. Kaliteli bir düzenleme olmuş ama çok kurcalanmış şarkı ve özünden epey uzaklaşmış.

Mehmet Erdem’in ilk albümünü yorumlarken coverlara çok güzel bir duygu katan bir tarzı olduğunu söylemiştim. Bu albümde de epey cover şarkı gördüm, bu beni mutlu etti hatta heveslendim. Albümün ikinci coverı Ahmet Kaya bestesi “Söyle” . Ton olarak Ahmet Kaya’nın tonuna yakın bir sesle seslendirmiş şarkıyı. Burada farklı bir Mehmet Erdem var. Şarkıyı dinlerken o eski senfonik düzenlemeler içeren Ahmet Kaya şarkıları geldi aklıma. Keşke bu şarkıda da hatta Mehmet Erdem’in bu albümünde de böyle bir tarz olsaydı. Albümün soundunda alaturka tınılar hakim, her ne kadar modern bazı denemeler de katılsa da bence çok daha iyi bir düzenleme anlayışı yapılabilirdi. 

Mehmet Erdem albümünde “Affetmedim Kendimi” adlı yine doksanların sevilen klasiklerinden birini seslendirmiş. Burada yaylılar azda olsa kendisini hissettiriyor, bence Mehmet Erdem’e yakışan tarz bu. Zengin bir alt yapı üzerine kendi kafasına göre şarkı söyleyen bir adam. Fransız yorumcular gibi. Chanson yorumcuları gibi. 

“Hara” albümün çıkış şarkısı. Anadolu Rock kokan bir şarkı. Aynı zamanda albümün en ritmik ve gürültülü şarkısı. Güncel pop standardının dışında bir şarkı.  Bu şarkıda da yaylılar güzel, ritimler iyi kurgulanmış. Bence çıkış şarkısı olmayı hak etti. Benim tüm albümde beklediğim Mehmet Erdem yorumu ve düzenleme tarzı bu şarkıda var.

Albüme adını veren şarkı, “Neden Böyleyiz” , Cihan Güçlü imzasını taşıyor. Kaliteli bir şarkı olmuş. Albümün ilk yarısında yer alan sönük hava ikinci yarıda gidiyor. Bu şarkının düzenlemesinde de dinamik bir romantizm var ki bence bu olmalı.

Mehmet Erdem, albümünde Rubato Grubuyla Adnan Ergil’in efsaneleşmiş bestesi “Böyle Ayrılık Olmaz”ı da coverlamış. Bence müthiş bir fikir.  Soprano Saks. yakışmış şarkıya ama düzenleme eksik olmuş. Bu muhteşem şarkı da uçabilirdi. Hem düzenleme olarak hem de yorum olarak. Yapacakları şey Mehmet’i bir tık daha dinamik şarkı söyletmek düzenlemeyi de daha zengin kurgulamak.

Anonim,”Ateş-i Aşka” şarkısı  albümün dokuzuncu şarkısı. Bilinen önemli bir eserdir. Mehmet Erdem herhalde otantik tarzını biraz daha güçlendirmek için bu şarkıyı seslendirdi. Bu şarkı önemli bir klasiktir. Popüler kültürde yeri olmasa da her zaman dikkatleri çekecek bir şarkıdır. Şarkının düzenlemesi güzel kurgulanmış, diyebilirim ki tüm coverlar içinde şarkıya en fazla şey katılan düzenleme bu şarkıda yapılmış. Yani şarkının bu versiyonuna bir şeyler katılmış.

Albüm, albümün en damar şarkısı “Sen de Vur Gülüm” ün alaturka versiyonu ile kapanıyor. Şarkı sağlam bir damar beste. Rock tabanlı bir müzisyen olan Cihan Güçlü’den böyle damar bir beste beklemezdim. İyi bir beste, bu düzenlemesi sanki biraz daha iyi olmuş, şarkıdaki duygusallık ile ritim iyi bir bütünlük oluşturmuş.

Sonuç olarak albüm yapmak elbet büyük bir emek gerektiriyor, Mehmet Erdem’de ekibi ile bu emeği fazlasıyla harcamış. Ama bazı şeyler eksik kalmış. Repertuvarı iyi bir albüm ama düzenlemelerde biraz eksik olmuş. Hem ticari doneleri eksik hem de batı doneleri eksik. Alaturka tınılar biraz fazla olmuş, en kötüsü ise çok melankolik bir albüm olmuş. Ben Mehmet Erdem’i zevkle dinliyorum ama bu albümde her dinlediğimde uykum geliyor. Amaç bir uyku albümü yapmaksa o zaman tamam, ama bence bu kaliteli repertuvar uyutmamalı, duygulandırmalı ve heyecanlandırmalıydı.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Sensiz Ben Olamam

2. Sen De Vur Gülüm

3. Duymak İstiyorum (Feat. Cemali)  

4. Söyle 

5. Affetmedim Kendimi 

6. Hara 

7. Neden Böyleyiz 

8. Böyle Ayrılık Olmaz (Feat. Rubato) 

9. Ateş-i Aşka 

10. Sen De Vur Gülüm (Alaturka Versiyon)

19.06.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM