Burcu Güneş – Anadolu Güneşi (DMC- 2018)

Burcu Güneş – Anadolu Güneşi (DMC- 2018)

Türkiye’nin en iyi kadın vokallerinden biri olan Burcu Güneş “Anadolu Güneşi” adlı bu albümünde çok nitelikli ve değerli bir işe imza attı. Bu güne kadar hep pop ve batı şarkılarla dinlemeye alıştığımız Burcu Güneş, bu kez türkülerle karşımıza çıktı. 


Müzik yaşamının 20. Yılında Türk halk müziğinin unutulmaz eserlerini seslendiren Burcu Güneş “bu albüm benim için çok önemli” diyor. On iki türkünün yer aldığı albümde Burcu Güneş güçlü yorumuyla türkülere farklı bir lezzet vermiş. 

“Minnet Eylem” adlı türküde Selda Bağcan ile, “Deniz Üstünde Fener” türküsünde ise Selçuk Balcı ile düet yapmış. Unutulmaz “Han Sarhoş Hancı Sarhoş” adlı türkünün yanı sıra türkü severlerin zevkle dinleyeceği çok özel seçilmiş türküler içeren albümün birden çok aranjör üstelenmiş.  Levent Güneş, Serdar Ayyıldız, Onur Özçelik, Sunay Özgür, Engin Arslan gibi aranjörlerin düzenlemelerinden oluşan albümde akustik bir sound hakim. Şarkıların düzenlemeleri doğu ile batı arasında orta bir yerde konumlanmış, albümün temposu biraz düşük. Burcu Güneş bir derse çalışır gibi seslendirmiş türküleri.

Ticari anlamda kısa vadede değil, uzun vadede alıcı bulabilecek bir proje olan “Anadolu Ateşi” türküleri dünyaya sunmak adına da ideal bir proje.  Türkiye medyasından hak ettiği ilgiyi alamayan albüm bence iyi bir albüm. Pop kültüründen uzak bir iş yapması iyi olmuş Burcu Güneş’in. Ticari anlamda belki zarar etti, belki projeyi pop kültürüne yenik düşen radyolar desteklemedi, haber yapmadı,  tanıtmadı ama su akar yolunu bulur. Bu albümde zamanla hedef kitlesine ulaşacaktır. Türkülerin hayatta kalması için tüm solist ve müzisyenlerin bu tarz projelere imza atması ve müzik severin bu projelere destek olması gerekir.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Yoh Yoh

2. Üryan Geldim

3. Minnet Eylemem (Konuk: Selda Bağcan)

4. Kıyamadığım

5. Deniz Üstünde Fener (Konuk: Selçuk Balcı)

6. Ervah-I Ezelde

7. Han Sarhoş Hancı Sarhoş

8. Adaletin Bu Mu Dünya

9. Sen Benimsin

10. Oy Beni Vurun

11. Bir Ay Doğar

12. Potpori - Nar Danesi & Bahça Duvarından Aştım

01.07.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM