Doğan Canku - Best of + 3 ( Poll Production – 2018)

Doğan Canku -  Best of + 3 ( Poll Production – 2018)

 Efsane Modern Folk Üçlüsü ile beraber gerçekleştirdiği başarılı işlere daha sonra solo kariyeri ile devam eden Doğan Canku’nun bu albümü adından da anlaşılabileceği gibi yorumcunun üçüncü best of albümü. “best of +3” albümünden önce bir tribute albüm yayınlayan Doğan Canku klasiklerini farklı yorumculara yorumlatmıştı. O albümde Yalın’ın seslendirdiği “Sonsuza Dek” şarkısı epey beğeni kazanmıştı ama albüm promosyon eksikliği nedeniyle ilgi alamamış ve hak ettiği yere gelememişti. Doğan Canku o albümü ile ilgili hiçbir tanıtım faaliyetinde bulunmamış, hiçbir röportaja katılmamış ve albümü adeta öksüz bir çocuk gibi bırakmıştı. 


Benzer sözleri bu albüm içinde söyleyeceğim, yine kaliteli ve özel bir işe imza atan Doğan Canku, bu albümünde de hiçbir tanıtım faaliyetine katılmadı, ne bir radyo programı, ne bir röportaj ne de başka bir şey yaptı. Buna bir de Poll Production’un tanıtım konusundaki eksikliği eklenince iş komple ir promosyon fiyaskosuna döndü.

Best of +3 albümünde Doğan Canku sevilen ve müzik dünyasının klasikleşmiş şarkılarını bu kez kendisi seslendirmiş. Uzun zamandır şarkı söylemeyen Doğan Canku’yu yıllar sonra dinlemek tekrar dinlemek güzel bir duygu, her ne kadar sesi ve yorumu biraz yorgun tınlasa da müzikal anlamda üst düzey bir dinleti sundu. Şarkılarına latin ağırlıklı ve gitarlarla süslenen düzenlemeler hazırlayan Doğan Canku albümünde on iki şarkıya yer verdi. Gitarlarla süslenen yalın düzenlemelerle kurgulanan albümü dinlerken güzel bir latin rüzgarının esintisine kaptırıyorsunuz kendinizi.

Albümde Doğan Canku’nun kariyerinde önemli bir yeri olan “Yaşamak Güzel” – “ İnsanoğlu” – “Gecelerim” – “Sonsuza Dek” gibi klasikler yer alıyor. Bu şarkıları Doğan Canku bu albümünde kendisi seslendirmiş. Albümde ayrıca “Mandıra Oyun Havası”  -  “Tanguillo” – “Sultan-ı Yegah Sirto” gibi önemli enstrümantal eserler de yer alıyor.

Bu albümünde starı “Sonsuza Dek” adlı şarkı olmuş, Doğan Canku şarkısını çok duygusal bir yorumla seslendirmiş. Özellikle gitarların tınısı gerçek bir ustayı dinlediğimizi her yönü ile gösteriyor. Doğan Canku bu albümde yer alan tüm şarkıların aynı zamanda düzenlemelerine de imza atmış. Albüm bu yönü ile her şeyi ile Doğan Canku’nun müzikal perspektifini yansıtmış. Latin soundların önde olduğu albümü dinlemek hem dinlendiriyor hem de insanın ruhunu açıyor. Stereo panlanan gitarlar ile mükemmel bir kayıt yapılmış, tonlama da hafif mid sesleri de kullanan Doğan Canku alışılagelmişin dışında bir sound yaratmış diyebilirim.

Doğan Canku bu albümde değişik süprizlere de imza atmış, bunlar “Sultan-i Yegah Sirto” şarkısı ve Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adlı türküsü. “Kara Toprak” türküsünü modernize ederek, yeni bir intro yazarak adeta farklı bir boyuta taşımış usta müzisyen.  Albümde dikkat çeken bir diğer çalışma ise Karacaoğlan’ın “Elif” adlı eseri. Bu şarkıda da oldukça farklı bir lezzet sunan Doğan Canku’nun “Best of +3” albümü müzikal anlamda çok üst düzey bir albüm olduğunu her yönüyle kanıtlıyor. 

Böylesine kaliteli işlerin piyasa koşullarında kendisini tanıtamaması çok üzücü bir durum. Bu sıkıntıyı Doğan Canku ve Poll Production’da adeta ateşe körükle giderek destek oldu. Bence dinlenmesi, incelenmesi gereken bir albüm. İyi müzik adına bir şeyler dinlemek isteyenlerin, gitara ilgi duyanların ve her şeyden önemlisi akustik müziğin tadını hissetmek isteyenlerin edinmesi gereken bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Yaşamak Güzel 

Söz:Emel inci - Müzik:Doğan Canku

2. İnsanoğlu 

Söz:Ali Edip Kocatepe - Müzik:Doğan Canku

3. Gecelerim 

Söz:Mehmet Şerafettin Canku - Müzik:Doğan Canku

4. Mandıra Oyun Havası 

Söz: Enstümantal - Müzik:Anonim

5. Neler mi İstiyorum ? 

Söz:Anonim - Müzik:Doğan Canku

6. Tanguillo 

Söz: Enstrümantal - Müzik:Doğan Canku

7. Sonsuza Dek 

Söz:Ayşegül Canku - Müzik:Doğan Canku

8. Geçen Günler 

Söz:Anonim - Müzik:Doğan Canku

9. Sultan-ı Yegah Sirto 

Söz: Enstrümantal - Müzik: Sadi Işılay

10. Kara Toprak 

Söz ve Müzik: Veysel Şatıroğlu

11. Elif 

Söz ve Müzik: Anonim

12. Ey Dün Dan (Doğa'nın Uyanışı) 

Söz: Ali Edip Kocatepe - Müzik:Doğan Canku

08.07.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM