Yaprak Sayar - Caz Musikisi (DMC – 2018)

Yaprak Sayar -  Caz Musikisi (DMC – 2018)

Murat Bardakçı’ın Haber Türk’te yayınlanan tarih programında arada bir şarkı söyleyerek ilk sesini duyuran Yaprak Sayar, ilk solo albümünde çok özel bir işe imza attı. Bahçeşehir Üniversitesi sponsorluğunda hazırlanan bu albüm hem alaturka hem de caz müziğini ortak bir paydada buluşturdu. 


Yaprak Sayar, yüksek müzik eğitimi almış çok iyi bir soprano ses.  Alaturka müziğini hakkı ise yorumlayan ve geleneksel alaturka musikisinin tınısını çok iyi bir biçimde sunan bir yorumcu.

Türkiye’de artık yılda bir elin parmağı kadar az sayıda alaturka müzik albümü yayınlanıyor. Maalesef bu albümler de medyada ilgi görmüyor, hedef kitlede de hak ettiği değeri bulamıyor. Böylesine riskli bir pazarda böylesine riskli bir albüm yapmak büyük bir cesaret onun içim hem Yapral Sayar’ı hem de Bahçeşehir Üniversitesi’ni sanata verdiği değerden dolayı tebrik ediyorum.

Albüm adından da anlaşıldığı gibi alaturka musikisinin önemli şarkılarının caz düzenlemelerinde oluşuyor. Albümün aranjörü Baki Duyarlar üstlenmiş, çok başarılı bir biçimde alaturka ile cazı buluşturmuş. Şarkıların introlarına, ara melodilerine çok güzel caz emprovize sololar eklemiş. Türk musikisini evrensel boyuta taşıyan bu albüm aslında hem incelenmesi gereken hem arşivlenmesi gereken hem de dünyaya sunulması gereken bir albüm. 

On eserin yer aldığı albümde dokuz musiki şarkısı bir tane de türkü yer alıyor. Erzurum’lu olan Yaprak Sayar, memleketine ithafen bir Erzurum türküsü olan “Sarı Gelin” türküsünü seslendirmiş. Tüm şarkılarda mükemmel bir performans sergilemiş Yapral Sayar. 

Alaturka müziğe meraklıların dışında caz müziğini sevenler ve en önemlisi alaturka müziğinin küresel bir yapısının olduğunu görmek isteyenlerin mutlaka dinlemesi gereken bir albüm. Musikinin derinliği ile caz müziğinin kalitesi ve farklı yapısı mükemmel bir biçimde harmanlanmış. Burada projenin yorumcusu  Yaprak Sayar ve projenin aranjörü Baki Duyarlar’ı tebrik ediyorum.  Bu albüm dünyada “World music” kategorisinde değerlendirilmeli ve dünyaya musikiyi göstermeli.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Gül Açılsın Dudağında Gülüver

2. Uyusam Dizlerinde Ilık Yaz Geceleri (Ilık Yaz Geceleri)

3. Kara Kız (Kaşların Ne Güzel Kara Kız)

4. Sıra Dağlar Mordu Sular Kırmızı

5. Sarı Gelin (Erzurum Çarşı Pazar)

6. Yemenimin Oyası

7. Yoksun Diye Bahçemde Çiçekler Açmıyor Bak

8. Gel Ey Denizin Nazlı Kızı Nuş-İ Şarab Et

9. Bir Dalda İki Kiraz

10. Lütfen

24.07.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM