Koray Avcı – Senin İçin Değer (Dokuz Sekiz – 2018)

Koray Avcı – Senin İçin Değer (Dokuz Sekiz – 2018)

 Çok sürpriz ve iyi bir çıkış yaptıktan sonra aynı hızla ilerleyemedi Koray Avcı.  Tarz olarak Anadolu Pop Rock tarzında müzik yapan Koray Avcı bu albümünde de aynı tarzına devam etti.


Albümde “Adaletin bu mu Dünya” ile açılış yapıyor, şarkının düzenlemesini Mert Ali İçelli yapmış, fena olmamış diyebilirim. Tabii ki bu şarkıyı defalarca dinledik, bir kez daha dinlemek büyük bir heyecan yarattı mı hayır.

Buray ile Gözde Ançel ikilisinden bir beste almış “Yıkılıyor Odalar”. Şarkı kötü değil ama çok Buray kokuyor, Koray’ın sert yorumuna yakışmamış. Light kalmış diyebilirim.

Albümün genelinde melankolik bir yapı var, ama tam bir melankolik duygu da değil, biraz Anadolu kokan bir tını ve hava var. Oda sanırım Koray Avcı’nın söylemi ve imajından kaynaklanıyor. Daha bir batı olabilirdi bence albüm, ama adamın da tarzı Anadolu rock böyle bir şey beklemekte anlamsız olurdu.

Selda Bağcan’ın bestesi “Yalan Dünya” bence fazla yakışmamış Koray Avcı’ya. Çok zayıf kalmış.

“Selam ve Sevgiler” adlı çalışmada bir şiir seslendirmiş Koray Avcı. Bu, albümü kırsala doğru kaydırdı. Tarz olarak onu radyolarda dezavantajlı hale getirirken, halka indirdi. Zate genel olarak bakıldığında Koray Avcı’nın bu albümü fazla batı olmadığı için radyo ve medyada kolay yer bulabilecek bir albüm değil. Ama bu onun ticaretini etkilemez. 

Benzer sözleri “Asi ve Mavi” içinde söyleyebilirim. Çok Arabesk kalıyor. 

Tual grubunun önemli klasiklerinden biri olan “Kasım”ı da coverlamış. “Yine aylardan Kasım” adıyla coverlamış. Buda bana saçma geldi. Neden şarkının adını öyle anons ediyor ki.. Düzenlemesi epey Arabesk olmuş, beğenmedim. Dinlerken Tual yorumunu aradı kulağım.

Albümde yer “Şifa İstemem Balından” -   “Al Gözümden Yaşları” – “Uçun Kuşlar Uçun İzmir’e” albümü epey bir türkü formuna bürümüş.

Albümün en batı şarkısı “Sonuna Doğru” olmuş. Alper Atakan güzel modern bir düzenleme yapmış. Bu şarkıyı dinlerken Koray Avcı’nın batı şarkılara da sesinin yakıştığını görüyor ve keşke bu tarzda da üretseydi diyorum. Albüm çok otantikti ve çok boğdu beni dinlerken. “Sonuna Doğru” gelinceye kadar sıkıldım bile diyebilirim. Ama bu şarkı iyi olmuş. Koray daha tizlere çıkarak ses rengini de göstermiş, senfonik bir düzenleme ile Atakan iyi bir iş çıkartmış. Koray Avcı’nın bu çizgide şarkılar yapması lazım ki hedef kitlesini geliştirsin.

“Yaz Gazeteci Yaz” adlı şarkıyı dinlerken de zevk aldım. Özellikle düzenlemesi tam 70lerin soundu var. Aranjörlüğünü yapan Can Güngör çok iyi işlemiş şarkıyı. Şarkının ana fikri de çok güzel. Anadolu rock müziğinin ruhuna da uygun bir şarkı, duruşu ve felsefesi olan bir şarkı. Diğer mıy mıy Anadolu rock şarkılarının yerine keşke daha çok bu tarz şarkıları kullansaydı Koray Avcı.

Bu iki şarkıdan sonra albüm yine düşüyor. “Bak Yine Bahar Geldi” çok arabesk geldi bana. Arif Sağ’a ait olan “Ben Ne Biçim Serseriyim” de yine aranjör farkı çıkıyor. Alper Atakan bu şarkıya da çok şey katmış. Bence Koray Avcı’nın soundu bu olmalıydı tüm albümde. İyi bir sound yakalamış Alper Atakan ve hem Retro hem de modern bir Anadolu rock tını yakalamış.

Albümün ciddi bir sıkıntısı daha var. O da duygu ve tarz bütünlüğü yok. Bazı şarkılarda Retro, bazı şarkılarda arabesk, bazı şarkılarda modern kalıyor Koray Avcı, bu albümün tamamını dinlemek isteyeni yoruyor ve düşürüyor. Mesela “Bir Sevda Yangını” giderli Anadolu rock gibi tını sunarken, “Erik Dalı” Anadolu pop caz gibi tınlıyor. Ben bu ara “Erik Dalı”nın düzenlemesini de beğendim. Göksün Çavdar iyi bir denem yapmış. Ama bu denemeler medyada yürümez. Radyolar çalmaz bu şarkıları. Albüm bence çok arada kalmış. Bir emek var, iyi bir şeyler var ama çok oradan oraya zıplamışlar. Bu Koray Avcı’nın halk nezdinde çok etkiler mi o net değil ama bu albüm medyada yer bulamaz.

Albümde Yer Alan Şarkılar:


1- Adaletin Bu Mu Dünya

2- Yıkılıyor Odalar

3- Senin İçin Değer

4- Bu Dünya Yalan Dünya

5- Selam ve Sevgiler (Şiir)

6- Asi ve Mavi

7- Yine Aylardan Kasım

8- Şifa İstemem Balından

9- Al Gözümden Yaşları  (Gün Gelir)

10- Uçun Kuşlar Uçun İzmir'e Doğru (Akustik)                                                                                      

11- Sonunu Sorma                                                                                    

12- Yaz Gazeteci Yaz

13- Bak Yine Bahar Geldi                                                    

14- Ben Ne Biçim Serseriyim                                                         

15- Bir Sevda Yangını

16- Erik Dalı (Uzun Versiyon)


 

 

21.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM