Mustafa Alpagut Şarkıları - Karma (Elkon – 2018)

Mustafa Alpagut  Şarkıları -  Karma (Elkon – 2018)

 Yetmişlere damgasını vuran bestelerle akıllarda kalan Mustafa Alpagut, ilk iki albümünde klasiklerini farklı solistlere seslendirerek özel iki tribute albüm yapmıştı. Bu albüm “Mustafa Alpagut Şarkıları 3” adıyla yayınlandı ve bu albümde Mustafa Alpagut yeni bestelerine yer verdi. 


Seksenlerin sonunda müzik kariyerine ara veren ve iş dünyasına giren Mustafa Alpagut bu albümde yen bestelerine yer verdi. Bu albümde önceki iki albüm gibi aynı formatta hazırlandı. Düzenlemeler yine Osman İşmen’e ait ve şarkıları yine farklı solistler seslendirdi. Osman İşmen kaliteli düzenlemelerle Retro bir senfonik soundla ve çok temiz kayıtlarla hazırmış şarkıları. Ben zaten bir Osman İşmen hayranı olduğum için onun yaptığı işlerden ayrı bir zevk alıyorum. Çünkü onun düzenlemelerinde hem sound var, hem de muhteşem bir senfonik düzenleme anlayışı var. Bu albümde de bunu duyuyorsunuz.

Mustafa Alpagut Şarkıları 3 albümü hem kapağı ile hem de tasarımı ile çok kaliteli duruyor. Özlediğimiz eski albüm ve cdlerdeki gibi, bir kitapçık ve içinde şarkılar hakkında bilgiler içeriyor.

Albümde ki şarkılar epey kaliteli, çok kaliteli diyebilirim, bu albümün ticari yönünü biraz yok etmiş. Mesela albümün açılış şarkısı bir tango: “Lepiska Saçların”.  Albümün ağır basan soundu Pop-Latin. “Nilgün”- “Temmuz” – “Kül Oldum Ben” -  “Askerin Türküsü” – “Vefasız” şarkılarında yer yer calipso yer yer latin tınılar var. 

Albümün en sağlam şarkıları romantik bir beste olan Recep Aktuğ’un seslendirdiği “Şehrin Işıkları” , Banu’nun seslendirdiği “Vefasız”. “Şehrin Işıkları” çok sağlam bir slow şarkısı, “Vefasız” ise özellikle düzenlemesi ile ortalığı yakıyor. Beste yapısı belki bir Retro gibi duruyor, melodik yapısı ve yaylılar bu Retro soundu daha da besliyor.

Salim Dündar’ın seslendirdiği “Gitme Seviyorum” da albümde farklılaşan şarkılar arasında. Hoş bir vals olmuş.  “Şehrin Işıkları” ve “Gitme Seviyorum” gerçekten çok başarılı şarkılar. Özellikle “Şehrin Işıkları” çok kaliteli bir beste. Recep Aktuğ’da şarkıyı muhteşem seslendirmiş. 

Bir döneme imzasını atan bir müzik sevdalısının kendi cebinden harcayarak Osman İşmen gibi senfonik işlere imza atan bir aranjörle ve Salim Dündar – Ercan Turgut – Banu Kırbağ - Recep Aktuğ gibi önemli ustaların yanında genç solistlerin de yorumlarıyla katıldığı kaliteli ve güzel bir albüm olmuş. Ticari bir değeri yok ama iyi müzik dinlemek isteyenler için ideal bir albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Lepiska Saçların

2. Gözbebekleri

3. Şehrin Işıkları

4. Nilgün

5. Temmuz

6. Kül Oldum Ben

7. Askerin Türküsü

8. Vefasız

9. Gitme İstemiyorum

10.Zalim

21.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM