EGE – İsyan Şarkıları (Seyhan Müzik – 2018)

EGE – İsyan Şarkıları (Seyhan Müzik – 2018)

 Müzik dünyasında özel renklerinden biri olan EGE, Türkiye'de bir ilke imza attığı bu projesinde bir albüm ve bir roman yayınladı.

"İsyan" adlı romanın ve bu romanla bağlantılı şarkılarından oluşan bir albüm olan "İsyan" bence çok güzel ama Türkiye için lüks bir proje. Ege bu albümünü tanımlarken " Bu albüm İSYAN romanının şarkılara bürünmüş halidir" diyor. 
Albümde yedi şarkı seslendirmiş Ege, şarkıların aranjörlüğünü Soner Kıvanç yapmış. Akustik yönü ön planda olan kaliteli düzenlemeler içeriyor albüm. Şarkıların özellikle sözleri dikkat çekiyor, şiir tadında hazırlanmış şarkı sözleri.
Ege son albümlerinde ki Akdeniz soundunu bu albümde de korumuş.  "Çember" melodik yapısı "Git Deme" Yunan Sirtakisi içeren ritmik kalıbı ile , "Savrulduk Bin Kez" volero ritmiyle kendilerini farklılaştırmayı başarıyor. Albümün aranjörü Soner Kıvanç çok başarılı bir iş çıkartmış. Şarkıların düzenlemeleri çok kaliteli ve bir müzisyen albümü gibi duyuluyor.
Albümün dördüncü şarkısı Yunanistanın en önemli anonim şarkılarından biri olan "Sagapo" 'nun Türkçe adaptasyonu. Ege, bu şarkıya "Sarhoşum" sözlerini yazmış ve coverlamış. Oldukça otantik olan bu şarkı Haris Alexiou yorumu ile "Kayıkçı" olarak da yorumlanmıştı yıllar önce.
Tango ritminde ki "Kalbimdeki Aşkı Sen Çal" da aranjör olarak Ayhan Günyıl 'ı görüyoruz. Albümün sonlarında yer alan "Kalbimdeki Aşkı Sen Çal" ve "Sen Var ya" adlı şarkılardan açık söyleyeyim fazla bir heyecan almadım. Bu şarkılar Ege'nin kariyerinde biraz vasat kalmış.
Albümün kapanış şarkısı "Siyah Beyaz" melodik düzenlemesi ile ilgi çekiyor. Şunu özellikle belirtmek isterim ki bu albümün ligi asla popüler müzik ligi değil. Romantik, aşk ve müzikal yönü yüksek bir şeyler dinlemek isteyenlerin seveceği bir albüm. Albümün en güzel yönü aranjör Soner Kıvanç'ın albüme müzisyen tadında katkılar yapması ve şarkıların melodik olması. Albümün bir roman ile desteklenmesi ise oldukça güzel olmuş. Roman okumaktan zevk alanlar oradaki hikaye ve duyguların karşılığı olan şarkıları bu albümde dinleyecekler.  Çalışma bu yönü ile bence yaratıcı olmuş. 
Albümün favori şarkıları "Çember" – "Git Deme"  - "Savrulduk Bir Kez"  ve "Siyah Beyaz" . Bu şarkıların düzenlemelerini dinlemenizi tavsiye edeceğim. Çok bakir bir duygusallık ve melodik akış var. Türk popunda unutulan melodik yapı var bu şarkılarda.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Çember
2. Git Deme
3. Savrulduk Bin Kez
4. Sarhoşum
5. Kalbimdeki Aşkı Sen Çal
6. Sen Var Ya
7. Siyah Beyaz

23.08.2018
FACEBOOK
İNSTAGRAM