Gökhan Tepe - #Yaz2018 (Sony Music – 2018)

Gökhan Tepe - #Yaz2018 (Sony Music – 2018)

Doksanlarda müzik dünyasına merhaba diyen ve hala zirvede kalmayı başaran az sayıda yorumcudan biri olan Gökhan Tepe, #yaz2018 albümünde de iyi bir iş çıkarttı.


Gökhan Tepe’nin belirgin bir tarzı var. Slow şarkılarda melankolik, ritmik şarkılarında ise çok az dozda alaturka ve modern bir sound. Bu albümde de ilk iki şarkı bu havada. İlk klip şarkısı “Yak Ateşinle” ve “Yastık Yorgan” akılda kalan ritmik şarkılar.

“Kal Biraz Daha” tipik bir Gökhan Tepe şarkısı. Romantik ve melankolik.  Albümün müzik yönetmenliğini Gökhan Tepe yine kendisi üstlendi. Soundundan ritmine, mixine kadar her şeyi ile kendisi ilgilendiği için işine hakim bir müzisyen ve ne istediğini hem biliyor hem de yapıyor.

Albümün dördüncü şarkısı “O Şarkı” Pop- Latin bir şarkı ve içinde hüzün içeren bir şarkı. Anadolu Rock motifler içeren “Unuturuz İnşallah” ın düzenlemesi çok güzel. Ritmik modülasyonlarla süslenmiş, en önemlisi ritimden ritme geçerken dikkatli bir geçiş yapılmış, yani sıkmıyor. Alaturka bir tını ama modern bir kurgu içeren “Unuturuz İnşallah” albümün dikkat çeken şarkılarından.

“Kalbim Senin Olsun” albümün altıncı şarkısı. Pozitif bir şarkı, gitarlarla süslenmiş soft bir düzenlemesi var. Melodik bir aşk şarkısı.

Dramatik düzenlemesi ile heyecan veren “Yandım” Kayahan bestelerinde ki duyguyu ve agresifliği sunuyor.  Güçlü bir beste olmuş. O kadar güçlü bir beste ki iyi bir yorumcu olan Gökhan Tepe’nin yorumu soft kalmış diyebilirim. Bu şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim, keşke Gökhan Tepe biraz daha agresif ve dramatik yorumlasaydı, biraz daha pes bir tondan bu duyguyu verebilirdi belki. O zaman muhteşem ötesi olurdu bu şarkı.

On şarkının yer aldığı albümdeki her şarkının bir duygusu, melodik yapısı ve özelliği var. Yani boş şarkı yok. Pop, latin ,slow gibi farklı türlere götürüyor albüm dinlerken. Bir diğer önemli şey, albümde bir sound ve duygu bütünlüğü var. Yani oradan oraya atlamıyor, yormuyor.  “Kışlara Sürüldük” pop – rock bir tını ile vermiş duyguyu. Yaylılar kaliteyi arttırmış Gökhan’ın vokali ise duyguyu. Arkada ritim aksa da hüzün veren kaliteli bir şarkı olmuş.

“Tekrar Buluşuncaya Kadar” şarkısının demosunu albüme koyan Gökhan Tepe, piyano eşliğinde yapılan bu yorumda çok iyi bir yorumcu olduğunu kanıtlıyor.  Enterval değişiklikleri olan bir şarkıyı piyano eşliğinde tek başına seslendirmek kolay iş değil. Bu şarkıyı Gökhan Tepe’nin yorumcu kimliğini anlamak için dinleyin.

Albüm “Sevda Çocukları” adlı şarkının alaturka versiyonu ile kapanıyor. Şarkının bu versiyonu epey alaturka olmuş, hani tabiri caiz yerindeyse meyhane şarkısı gibi olmuş.  Güzelde bir pan mix yapmışlar. Hoş olmuş, ama tabii ki hem bu şarkı hem de önceki demo şarkı albümün bir rengi olarak duruyor. Bir ticari getiriden çok, albümü satın alanlara bir sürpriz gibi kalıyor.

On şarkılık bu albümde Gökhan Tepe, doğru yolda olduğunu ve zirveye oynadığını bir kez daha gösterdi. İyi, derli toplu bir soundu olan ve içinden birden çok single hit çıkartabilecek bir albüm olmuş. Yorumcu kimliğine bakıldığında bence Gökhan Tepe, olgunluk döneminde şu an.  Gayet güzel ve sıcak seslendiriyor şarkılarını, tizlere çıkıyor, peslere iniyor ve bunu yaparken de hiç yorulmuyor ve yormuyor. Akıp gidiyor şarkılar.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Yak Ateşinle

2. Yastık Yorgan

3. Kal Biraz Daha

4. O Şarkı

5. Unuturuz İnşallah

6. Kalbim Senin Olsun

7. Yandım

8. Kışlara Sürüldük

9. Tekrar Buluşuncaya Kadar (Demo)

10. Sevda Çocukları (Alaturka)

 

21.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM