Simge – Ben Bazen (DMC – 2018)

Simge – Ben Bazen (DMC – 2018)

 Simge haklı başarısı ve yükselişini bu albümünde gösteriyor. Albüm diyebileceğim en önemli şey, bu albüm özellikle Simge'nin yorumu ve imajı , şarkıların düzenlemeleri ve soundu bakımından incelendiğinde mükemmel bir albüm.

Adım adım çıkıyor bu kız basamakları. Bu albümün bir diğer mimarı da aranjör Ozan Bayraşa'yı da tebrik etmek gerekiyor. Usta müzisyen Müfit Bayraşa'nın oğlu olan Ozan, babasının bayrağını mükemmel bir biçimde taşıdığını bu albümde gösteriyor.
Albümün kaydı muhteşem. Simge ile müziğin mix balans dengesi, kullanılam efektler, düzenlemelerin soundu dünya standardında. Ve Simge, nihayet bir popçu çıkıp bir genç kız gibi fotoğraflar çekti ve assolist modundan uzak bir imaja büründü. Muhteşem fotoğraflar çekmiş Simge. En az şarkı söylemesi kadar güzel bir imaj.
Albümde yer alan "Ben Bazen" çok iyi bir şarkı, cool – kaliteli ve hem duygusal hem de coşku veren bir şarkı. Simge bu albümde dolu dolu çıktı karşımıza. 12 şarkı ve iki versiyonu ile 14 şarkılık bir albüm hazırlamış. Vallahi bravo. Herkes single ucuzluğuna koşarken o üşenmedi çalıştı ve bir kocaman albüm yayınladı.
Albümün ikinci şarkısı "Pes Etme" ve "Ram Ta Tam" cool havası ile hem dans ettiriyor hem de hüzünlendiriyor. Albümde dördüncü sırada "Üzülmedin mi?" adlı eski teklisine yer vermiş. Bu şarkıyı da bir kez daha dinlerken albümde ki bütünlük içinde hiç sırıtmadığını görüyorum. Ersay Üner 'de bu bestesinde kendisini aşmış. Hep giderli şarkılar yazan Ersay, bir duygusal pop şarkıyı hit yaptı. 
Ozan Bayraşa, albümün müzik direktörlüğünü üstlenirken hiçbir detaydan kaçmamış. Enstrüman zenginliği, mix kalitesi kendisini çok iyi gösteriyor.  "Hu" adlı şarkıda introdaki ud, şarkının A bölümünde ki pizicatto yaylılar bunun en somut örneği.
Albüm ortalara doğru gelirken temposunu yavaş şarkılara bırakıyor. Bu şarkılar içinde "Hu" ile düşen tempo "Ayrılık Yazması" ile daha da düşüyor. Her iki şarkıda da gizli bir alaturkalık var. Güzel şarkılar ama Simge'ye ben batı şarkıları daha çok yakıştırıyorum.
"Aşkın Olayım" albümde yer alan bir diğer slow şarkı. Albüm beş  altı ve yedinci şarkıda temposu düşük şarkılarla ilerlemiş. Bu şarkıda biraz alternatif bir sound ve tarz denemesi yapılmış.
"İster İnan İster İnanma" albümün en kaliteli şarkılarından biri. Müthiş bir sound yakalanmış. Özellikle yaylılar çok iyi yazılmış. Burada Ozan Bayraşa ve İstanbul Strings'i özellikle tebrik ediyorum. Beste aslında biraz vasat ama öylesine bir düzenleme yapılmış ki şarkı uçmuş. Özellikle şanın arkasında akıp giden yaylılar, ve şarkının solo bölümünde kullanılan Retro gitarlar ile yaylılar tek kelime ile muhteşem.
Sezen Aksu imzalı "Öpücem" adlı şarkının düzenlemesini Erhan Bayrak yapmış. Alaturka bir oyun havası, ama Erhan şarkıyı çok iyi modernize etmiş. Şarkı özellikle nakaratta uçuyor. Sezen Aksu güzel melodi yakalamış, ama müthiş bir aranjör işçiliği var. Erhan Bayrak öylesine güzel kurgulamış ki şarkıyı modern  oryant bir şarkı olmuş. Bu şarkı tam Eurovisionluk bir şarkı. Maalesef katılmıyoruz yarışmaya ama bu şarkının Simge bir de yabancısını yorumlayıp dünyaya sunmalı.
Dolu dolu bir albüm, bir şarkı gidiyor diğeri geliyor. Albümde değişmeyen tek şey muhteşem sound ve kalite. "Yalnız Başına" ve "Kalp Kırmak" adlı iki şarkıda albümün temposu düşüyor. İki romantik şarkı dinliyoruz, aslında orta – mid tempoda romantik iki şarkı demek daha doğru olur. 
Albümün sondan üç ve ikinci şarkısı remix versiyonlardan oluşuyor. "Aşkın Olayım"ın Onurr versiyonu bana çok alternatif geldi, sarmadı.  "Üzülmedin mi" nin Akustik versiyonu gayet hoş olmuş. Keşke mixte yaylılar biraz daha önce olsaydı dedim dinlerken. Biraz harcanmış yaylılar. 
Kapanış şarkısı "Gülümseyişinle Uyandım" demo tadında tek bir gitarla yapılmış bir başarılı bir Simge yorumu içeriyor. Şunu da söylemek isterim ki Simge yorumcu kimliğini de çok geliştirmiş. Karakteristik bir sesi var ve duygu katabiliyor. Bundan sonra bence Simge çok büyük hatalar yapmadıkça yolu açık olacaktır.
Albümde Yer Alan Şarkılar
1. Ben Bazen 
2. Pes Etme 
3. Ram Ta Tam
4. Üzülmedim mi ?
5. Hu 
6. Ayrılık Yazması 
7. Aşkın Olayım 
8. İster İnan İster İnanma
9. Öpücem 
10. Yalnız Başına 
11. Kalp Kırmak 
12. Aşkın Olayım (Onurr)
13. Üzülmedin mi ? (Akustik)
14. Gülümseyişinle Uyandım 

21.08.2018
FACEBOOK
İNSTAGRAM