Vedat Çetinkaya – Altın Şarkılar (SMY – 2018)

Vedat Çetinkaya – Altın Şarkılar (SMY – 2018)

Türk musikisinin önemli yorumcularından biri olan Vedat Çetinkaya’nın seslendirdiği 24 alaturka klasiğini içeren bu albüm iki cdlik bir müzik ziyafeti sunuyor.


Albümde Türk musikisinin en önemli şarkılarının geleneksel müzik formunda yapılan düzenlemeleri ve seslendirmeleri içeriyor. Pop müziğin Türk musikisini öldürmek üzere olduğu bir dönemde yayınlanan bu albüm çok ciddi bir arşiv albüm özelliği de taşıyor.

Stüdyo Marşandizde yapılan kayıtlar geleneksel alaturka müziğinin nostaljisini yaşatıyor. Albümde Vedat Çetinkaya,  “Bir Demet Yasemen” – “Sarsam Diyorum” – “Gönül Penceresinden”  - “Kız Sen İstanbul’un Neresindensin” – “Şimdi Uzaklardasın” gibi çok önemli alaturka klasiklerinin yanı sıra daha az da bilinen eserlere de yer verilmiş. Şarkılar çok sesli formatta değil, geleneksel formatta icra edilmiş. Bazı şarkıların enstrümantal versiyonlarına da yer verilmiş.  Özetle tam bir alaturka albüm dinleme şansı veriyor bu albüm size.

Albümün kapak, grafik ve kitapçık tasarımı çok hoş olmuş.  Keman, Viyola , Çello, Kontrbas, Klasik Kemençe, Kanun, Ud, Ney, Klarnet, Piyano, Akordeon, Darbuka, Bendir, def gibi enstrümanları bir arada dinlemek çok hoş ve nostaljik bir duygu veriyor. 

Ahmet Selçuker’in yapımcılığını üstlendiği albümün müzik yönetmenliğini Ahmet Kadri Rizeli üstlenmiş. Şarkıları da Vedat Çetinkaya’da şarkıları seslendirmiş. Bu güzel alaturka albümü hayata geçirdikleri için bu albümde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, herkesi tebrik ediyorum. Türkiye’nin en önemli kültürel sermayesi olan alaturka müziğinin şükür ki hala ayakta tutmaya çalışanlar var.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

CD 1


1. Güneşi Geceme Misafir Ettim

2. Gözlerini Gözlerimden Ayırma Hiç

3. Düşen Sarı Yapraklara

4. Bir Demet Yasemen

5. Sarsam Diyorum

6. Hayatımın Kadını

7. Sevdalıyım Coştum Taşıyorum

8. Gizli Aşk Bu

9. Oldu Mu Ya?

10. Sevelim Gülelim Eğlenelim

11. Gönül Penceresinden

12. Bir Demet Yasemen (Enstrümantal)

13. Kız Sen İstanbul’un Neresindensin? (Enstrümantal)


CD 2

1. Üzülmem Artık Ben

2. Nerede O Hatıralar?

3. Şimdi Uzaklardasın

4. Yanımda Olsaydın Yeterdi İnan

5. Sen Bendeki Her Şeysin

6. Seni Seven Olabilir

7. Biraz Geç Kalmadın Mı?

8. Eski Bir Tango Gibi

9. Kız Sen İstanbul’un Neresindensin?

10. Oldu Mu Ya? (Enstrümantal)

11. Gönül Penceresinden (Enstrümantal)

22.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM