Nazan Öncel – Durum Şarkıları (DMC – 2018)

Nazan Öncel – Durum Şarkıları (DMC – 2018)

 Hayat arkadaşı Akşit Togay’ı kaybettikten sonra iyice içine kapanan ve farklı bir boyutta yaşamaya başlayan Türk müziğinin kendine has ve özel müzisyeni Nazan Öncel’in bu acı kaybından sonra müzik marketlere sunduğu ilk albüm olan “Durum Şarkıları” için söyleyebileceğim ilk şey, albümün çok zayıf kalan tanıtımı olabilir. Albüm yayınlandı ve adeta kaderine terk edildi, öyle olunca da istenen geri dönüş alınamadı.


Albümde on iki şarkı yer alıyor. Çok başarılı ve güzel bir tasarım çalışması ile hazırlanmış albümün kapak ve içinden çıkan kitapçığı. Her şarkının yanında şarkıyı tasvir eden bir siyah beyaz kara kalem çalışması görsel var albümün kitapçığında. Albümün konsept ve tasarım çalışması çok başarılı olmuş, siyah beyaz renklerin hakim olması aslında albümün ana temasının da ipuçlarını veriyor. En melankolik Nazan Öncel albümlerinden biri diyebilirim.

Albümün ilk iki şarkısı epey depresif şarkılar. Albüm “Girizgah” adlı enstrümantal şarkı ile açılıyor, çok iyi bir beste ve barok türde bir düzenleme ile hazırlanmış. İkinci şarkı “Umut” ayı depresif havayı sunuyor. Şarkı bir ağıt gibi.

“Kimle Gelmiş” adlı şarkı orta ritimde akan, tipik şımarık Nazan Öncel şarkılarından. Şarkıda Nazan Öncel, Manuş Baba ile bir mini düet yada yeni deyimiyle feat. yapmış. Bu şarkıyı yine mid tempoda kurgulanan “Siyahlar” adlı şarkı takip ediyor.

Nazan Öncel bu albümdeki şarkıların büyük bir bölümünde Hakan Kurşun’un aranjörlüğünde çalıştı. Bu albümü biraz daha alternatif türe yöneltmiş.  Genel olarak şarkılar alternatif türde ve popüler kültürden uzak bir çizgide kurgulanmış.

“İllegal” adlı şarkı günümüz toplumsal hayatını çok iyi betimleyen hem melodik yapısı ile ticari değerler taşıyan hem de sözleri ile eleştirisel bakan bir şarkı.

“Mükemmel Kusur” da Nazan Öncel’in önceki hitlerini hafif görüyoruz. Albümün melodik olarak en ticari şarkısı diyebilirim. Ben şarkının sözlerini çok beğendim. Şiir tadında yazılan bu şarkı sözünde çok güzel ironiler var. Albümün tüm şarkılarında çok ciddi bir şarkı sözü içeriği var. Nazan Öncel şiirlerini yazmış ve her şiirde çok güzel betimlemeler yapmış.

Albümün belirli bir müzik tarzı yok.  “Kısa Çöp”  ilk iki şarkıdaki senfonik çizgiyi tekrar duyuyoruz. “Gezgin” de bir Retro rock sound var. Şarkılar farklı türlerde kurgulanmış ama duygu bütünlüğü var. Bu albümün duygusunu ben biraz “ağıt duygusu” gibi algıladım.  

Eski Nazan Öncel albümlerinden daha farklı bir albüm olmuş. Ticari nosyon nerdeyse hiç yok. Anladığım kadarıyla Nazan Öncel, yasını duygularını içinde saklı tuttuğu dizeleri açığa çıkartmış bu albümde. Bu albümde farklı bir müzikal tarz var. Anlamlı şarkı sözler ve en önemlisi romantik ötesi melankolik bir duygunun hakim olduğu bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Girizgah

2. Umut

3. Kimler Gelmiş Feat.Manuş Baba

4. Siyahlar

5. Bana Bir Sen Yetersin

6. Yaniler

7. İllegal

8. Mükemmel Kusur

9. Kısa Çöp

10. Ben Bir Küçük Harfim

11. Gezgin

12. Kuşlar Da Gitti

22.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM