Edis – An (DMC – 2018)

Edis – An (DMC – 2018)

 2014 yılında “Benim Ol” adlı şarkıyla müthiş bir çıkış yapan Edis özellikle DMC’nin inanılmaz bir reklam ve propagandaya varan tanıtım çabası ile destekleniyor. “An” albümü yayınlandığında Edis’e outdoor reklamları yapıldı ve onun pazarlanmasında bir star taktiği uygulandı.  Ana akım medyada yapılan bu propaganda dışında Edis’e Tarkan taktiği uygulandı. Radyolar yollanmadı, fazla röportajlar vermedi, görünür olmama taktiği uygulandı. Yazılı basında yapılan uzun ve şatafatlı röportajlarda Tarkan’ın yerini alan kişi olarak sunuldu. Henüz bir repertuvarı yokken açık hava konserine çıkartıldı. Çok ciddi bir biçimde üzerine yatırım yapıldı. Anladığım kadarıyla DMC, Edis’i Tarkan’ın yerine konumlandırmak istedi.  Güzel ve akıllıca. Ama bir sıkıntı var. Özellikle defalarca dinledim, acaba benim görmediğim bir şey mi var diye düşündüm. Edis’te sıkıntı şu: An albümünde bu yukarıda anlattığım özellikleri dolduran şarkılar yok. 


İlk dinlediğimiz şarkısı “Benim ol” gibi bir şarkı daha yok. Albümde ki “Roman”- “Çok Çok” – “Yalan” ve Yasemin Mori ile beraber seslendirdiği “Sevişmemiz Olay” şarkılarında fazla bir heyecan yok. “Çok Çok” radyolarda yayınlandı, promosyonun da etkisi ile bir şeyler yapıldı ama bu kafi değil. Çünkü iddia büyük. Eğer Edis, bir mega star iddiası ile pazarlanmasaydı o zaman başarılı diyebilirdim. Ama iddia ve hedef büyük. Sen “şampiyonluk” iddiasıyla takım kuruyorsun ama takım normal futbol oynuyor.

Edis’in sesi güzel. Cool bir havası var. Gizemin de etkisi ile fazla görünür değil. Albümde yer alan ilk dört şarkı vasatın bile üzerine çıkamıyor. Ama “Sen Özgür Ol” adlı slow şarkı bir tık farklı tınlıyor. Mustafa Ceceli’nin yaptığı düzenleme şarkıya güzel bir renk katmış. Edis, sakin bir biçimde şarkı söylerken daha iyi gösteriyor sesini ve yorumunu.  

Albümde  yer alan 12 şarkının biri Erkin Koray coverı, kalan 11 tanesinin sözü ve müziği Edis’e ait. Bu hem avantaj hem de dezavantaj. Şampiyon olarak lanse edilen bir takımda star futbolcu yok. Şarkılarını seslendirmesi Edis’in bu albümündeki repertuvarını da zayıflatmış. Çok daha iyi besteler yer alabilirdi, burada da hata yapılmış bence.

“An” albüme adını veren şarkı. Çok sarmadı beni. Albümdeki şarkıların genelinde yer alan sıkıntı bu albümde de var. Fazla cool şarkılar var, sıcaklık yok şarkılarda. Aynı şeyi Edis içinde söylemek mümkün. Yakışıklı ama sıcak değil, belki de sıcak ama biz göremiyoruz. Çünkü ona “uzak kalma” taktiği uygulanmış. Bu onu daha soğuk yapmış. İngiliz erkeklerini andırıyor yapı olarak.

Ozan Bayraşa’nın düzenlemesi “Bana Ne” albümün en güzel düzenlemesi ama şarkı vasat. Zerre heyecanlanmadım desem abartı olmaz.  Rock tınılara sahip “Eyvallah” ‘ın düzenlemesi Osman Çetin’e ait. Şarkının hedef kitlesi melodik olarak ergenlere yönelik ama sözleri onlara yönelik değil. Format olarak Tarkan’ın yıllar önce seslendirdiği “Gel gel acıtmayacak” şarkısının formatında. Ama aynı etkiyi vermekten çok uzak.

“Doldur İçelim” albümde yer alan pek çok şarkının da düzenlemesini yapan Ozan Çolakoğlu’na ait. Bu şarkı seksenlerin taverna şarkılarına benzeyen şarkı sözlerine sahip. Allah aşkına doldur içelim diye söz mü kaldı. Avam bir şarkı sözü ama altında uçuk kaçık bir modernlikte müzik. Tek kelime ile olmamış.

Albüm için şunu rahatlıkla söylemek istiyorum, vasat bestelerin üzerine çok uçuk düzenlemeler yapılmış. Türk popunun sıcaklığı yok. Ana akım pop belki ama içinde alternatif öğeler de var. Bu Edis’i ancak sıradan bir yorumcu yapar. Reklam ve tanıtımlarla onu şişirmek bu albümle özellikle şişirmek ona da haksızlık topluma da haksızlık.

“Dur De” albümün ikinci romantik şarkısı ama alternatif gibi tınısı var. Olmaz.

“Köle” ana akım popun dışında bir şarkı.  Ama yine de fena değil. Şarkı yükseldikçe ilgi çekmeyi başarıyor.

Albümün kapanış şarkısı Erkin Koray’ın “Gün Ola Harman Ola” adlı klasiğinin coverı. Neden bu şarkı seçilmiş? Bu en Erkin Koray’ın en spesifik şarkılarından biri. Düzenlemeyi Gürsel Çelik yapmış. Şarkı Anadolu rock tınıları içeriyor, olabildiğinde poplaştırılmış ama olmamış. 

Bu albümde benim anlamadığım bir şey var. Çok ciddi bir yatırım var. Çok ciddi bir iddia var ama bunu desteklemeyen bir albüm var. Nasıl olacak bu iş? Bu kadar iyi bir tanıtım daha iyi bir albüme yapılsaydı daha yüksek verim alınmazmıydı? Yazık demekten başka bir şey gelmiyor. Albümü dinleyin sizde göreceksiniz, çok vasat bir albüm. Her şeyden önemlisi albümde hit yok, adam gibi bir slow yok. İyi bir ses ama vasat şarkılar.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Roman 

2. Çok Çok 

3. Yalan

4. Sevişmemiz Olay

5. Banane 

6. Eyvallah 

7. Doldur İçelim 

8. Dur De 

9. Köle 

10. Gün Ola Harman Ola

22.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM