Pamela - Yara (Pasaj Müzik - 2018)

Pamela - Yara (Pasaj Müzik - 2018)

Alternatif rockun önemli yorumcularından biri olan Pamela “Yara” adlı albümünde çok güzel bir iş çıkarttı. Arabesk müziğinin en popüler dokuz şarkısını rock ve alternatif soundlarla yeniden düzenleterek muhteşem bir biçimde yeniden yorumlandı. Bir cover albüm olan “Yara” kim ne derse desin son yıllarda yapılan an başarılı cover albümü olmuş. Hatta bana sorarsanız bu albüm tüm zamanların en iyi cover albümleri arasına girebilir. Bunu sağlayan en önemli faktör şarkılara yapılan düzenlemeler. Bu düzenlemeler şarkıları adeta yeniden doğurdu. 


Albümde yer alan şarkıların düzenlemelerine imza atan Hüseyin Çebişçi ve Cihangir Aslan’ı özel tebrik etmek istiyorum çünkü çok iyi aranjmanlar yapmışlar. Şarkıları tamamen rock formatına çevirmişler, yeni introlar, yeni ara sololar yazmışlar, şarkıları daha agresif ve dramatik davul partileri ile yoğunlaştırmışlar. Buna Pamela’nın da yorumu eklenince ortaya muhteşem bir dinleti çıktı.

Albümün açılış şarkısı “Ağla Halime” ilk yetmişlerin sonlarında Nil Burak- Ferdi Özbeğen tarafından seslendirilmişti. Orijinali Yunanca olan ve hem Türkiye’de hem de Yunanistanda hit olmuş bir şarkı. “Ağla Halime” nin bu düzenlemesi ve ikinci şarkı “Konuşsana Bir Tanem” tek kelime ile muhteşem olmuş. İki şarkıda yeniden doğmuş.

Pamela bu albümde müthiş duygusal seslendirmiş şarkıları. “Kal Benim İçin”  (Bir Ayrılık Şarkısının Sen) , “Taht Kurmuşsun Kalbime” klasiklerini dinleyince inanamadım. Çok iyi işlenmiş şarkılar. Sanki sıfır şarkılarmış gibi dinledim. Bu albümü dinlerken Pamela’nın ve müzik şirketinin bu albüme neden promosyon yaparak asılmadığını anlamadım. Albümü yaptı ve tek kelime ile bu albümü sokağa attılar. Bu neyin düşüncesi anlamadım. Kalite desen var, ticari doneler desen var. Albüm efsane şarkıları içeren efsane düzenlemelerden oluşan efsane bir albüm olmuş. Biraz tanıtım yapılsa biraz duyurulsa iş uçacak ama hiçbir şey yapılmamış. Çok garip.

Arif Sağ imzalı “Sarhoş”’ , Ümit Besen’in daha az bilinen şarkılarından “Senden Önce de Ağladım” ile devam eden albümü şaşkınlık içinde dinledim. Ne demek istediğimi ancak bu albümü dinlerseniz anlayacaksınız. Mesela “Senden Önce de Ağladım” adlı Ümit Besen şarkısını o kadar iyi düzenlemişler ki şarkıyı dinlerken “vay be ne kadar iyi bir besteymiş” diyesim geldi.  Albümü mixi de gayet başarılı olmuş, sağdan soldan panlar adeta coşturuyor. İyi bir müzik sistemi veya kulaklıktan dinlediğinizde bunu bariz anlıyorsunuz.

Koyu bir Arabesk şarkısı olan “Kaç Kadeh Kırıldı” albümün yedinci şarkısı. Bu şarkı sağlam bir damardır. Haklı bir başarısı da vardır. Her insanın yaşadığı normal bir duygu olan aşk acısını en somut ve duygusal biçimde anlatan bir şarkıdır. Şakir Askan ve Burhan Bayar ikilisinin efsane şarkılarından biridir. Pamela ve ekibi bu şarkıyı da coverlamış. Aynı kaliteli düzenleme bu şarkıda da var. Burada yapılan cover düzenleme diğerlerine göre biraz daha orijinaline sadık kalınsa da yine de farklı bir tarza girmiş şarkı.

Albümün sonlarına gelirken Ersay Üner imzalı “Sözüm Ona Sevdim” adlı şarkısını görüyoruz. Bu şarkı yakın geçmişten Demet Akalın tarafından seslendirilen bir şarkı. Bu versiyonu dinleyince “yorumcu farkı” diyorsunuz. Pamela şarkıyı almış bir yerden başka bir yere götürmüş.

Pinhani’nin müzik dünyasına kazandırdığı şarkı “Sen Olmayınca” albümün dokuzuncu şarkısı. Yakın geçmişten iki şarkı ile finale geliyor albüm. Albümün kapanış şarkısı ise “Ağla Halime” nin remixi. Bu remixi çok samimi söylüyorum işi müzik olan herkes dinlemeli. Ufuk Kevser ve Cihangir Aslan efsane bir remix yapmış.

Albümün neden “Yara” adını aldığını dinleyince çok iyi anladım. Bu albümde gerek Pamela  yorumuyla gerekse aranjörler Hüseyin Çebişçi – Cihangir Aslan – Evren Arkman ve Efe Demiryoğuran yaralara dokunan sound ve düzenlemeler yapmışlar. 

Adam gibi bir albüm dinlemek, çevrenizdeki kuru gürültüden ibaret pop şarkılardan kurtulmak için, hüzünlenmek için, ağlamak için, sinirlenmek için, yıkıp dökmek için kısaca her türlü duyguyu yaşamak için bu albümü edinin ve dinleyin.


Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Ağla Halime 

2. Konuşsana Birtanem

3. Kal Benim İçin 

4. Taht Kurmuşsun Kalbime 

5. Sarhoş 

6. Senden Önce de Ağladım 

7. Kaç Kadeh Kırıldı 

8. Sözüm Ona Sevdim 

9. Sen Olmayınca 

10. Ağla Halime (Remix)

23.08.2018
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM