Gülden Karaböcek – 1971/1973 Orijinal Kayıtlar ve Remixler (Median – 2018)

Gülden Karaböcek – 1971/1973 Orijinal Kayıtlar ve Remixler (Median – 2018)

Müzik dünyasının efsane kadın Arabesk vokallerinden biri olan Gülden Karaböcek'in ilk dönemlerine ait olan on sekiz şarkının orijinal kayıtları ve bu şarkılara yapılan remixlerinden oluşan iki cdlik bir albüm projesi olan bu albümde nostalji ile günceli aynı albüm setinde duyuyoruz.

Gülden Karaböcek'in türkü formatında seslendirdiği ilk şarkılarının yanı sıra aranjmanları da bir arada dinliyoruz. Mesela Nilüfer'in "Kalbim Bir Pusula" adlı şarkısını "Şaka Yaptım" sözleri ile dinliyorsunuz. 
Albümün ilk cdsi yorumcunun 1971-1973 yıllarında seslendirdiği şarkıların orijinal versiyonları var. Bu şarkılar arasında çok ilginç şarkılar da var. Mesela "Dur Bırakma Beni" adlı şarkıyı dinleyince ben de şaşırdım. Gülden Karaböcek'te Arabesk kraliçesi olmadan önce yetmişlerde aranjmanlar seslendirmiş. Yorumcunun kariyerinde ki en modern şarkısı "Dur Bırakma Beni". Çok da güzel seslendirmiş. "Yaralı Kalp" ile vals bir şarkı dinliyoruz. "Tövbe Ettim Sevmeye Ben" Türk filmlerindeki melodramları dinliyoruz. "Güleceksin Ağlanacak Halime" adlı şarkı aynı dönemde Kamuran Akkor'un "Evet mi Hayır mı"sözleriyle seslendirdiği aranjmanın farklı sözlü versiyonu. Bir rock'n roll. Bunu da duyunca Gülden Karaböcek'in müzikal anlamda aldığı yolun çok uzun olduğunu göreceksiniz.  
Yorumcu yetmişlerde Süheyl Denizci orkestrası ile de beraber çalışmış. Ve bir pop- cazz şarkı olan "Kalbim Çarpar" adlı şarkıyı seslendirmiş. Bu albümü dinlerken Gülden Karaböcek'in yetmişli yılların başında müzikal anlamda çok ciddi bir arayış içinde olduğunu görüyoruz. Bu dönemde seslendirdiği türkü formundaki şarkıların sesine daha yatkın olduğunu da görüyor ve onun neden daha sonraki yıllarda Arabesk müziğinde başarılı olduğunu anlıyoruz. Oda aranjmanlarla başlamış kariyerine sonra türkülere kaymış sonrada kendisini Arabesk eserlerde zirvede bulmuş.
On sekiz şarkının orijinal versiyonunun yer aldığı ilk cdyi dinledikten sonra bu şarkıların remixlerinin yer aldığı ikinci cdyi merakla dinlemeye başlıyorum. Bu eski kayıtlara nasıl remix yapılır diye düşünüyorum. Ancak orijinal kayıtların üzerine ritim bindirerek olabilir. Başka türlü. Bu zor bir remix yöntemidir. İstediği kadar iyi olsun bir yerden sırıtır. 
Remixleri yaparken aranjörler djlik yönteminden çok aranjörlük yöntemini uygulamışlar. Ritim yazarak onun yanına orijinal kayıtları eklemişler. Kötü olmamış. İyi soundlar yakalanmış. Armageddon Türk iyi bir iş çıkarttı diyebilirim. Ancak az önce de dediğim gibi plak kayıtlarının üzerinde remix yapmak zor iş. Ben kişisel olarak acapelladaki zevki almıyorum. Remixler içinde en güçlü olanı "Oy Beni Beni" olmuş. İyi bir disco sound yakalanmış. Bir diğer başarılı remix "Zalim Sevgili".  Slow aranjman "Dur Bırakma Beni"ye yazılan ritim şarkıya ekstra güç katmış. Sağlam bir balat olmuş. Bu şarkının mixi de diğerlerine göre daha iyi oturmuş. 
Vokallerle biraz fazla oynanmış ama dediğim gibi bu tarz remixlerden bir şey yapmak mucize. Buna rağmen Armageddon Türk iyi bir iş çıkartmış. 
İki CDlik tarihe tanıklık eden bir albüm olan "1971/1973 Orijinal Kayıtlar & Remixler"albümü güzel düşünülmüş bir albüm projesi.  Hem Gülden Karaböcek'in önemli bir dönemini açığa çıkartıyor hem de o dönem yapılan şarkıların remix denemeleri ile farklı bir çalışma yapılmış.
Nostalji tutkunlarının arşivlerine eklemesi gereken bir çalışma. Gülden Karaböcek'in müzikal perspektifinin ne kadar geniş olduğunu kanıtlayan bir derleme albüm olmuş. 
Albümde Yer Alan Şarkılar:
CD1 - Orijinal Kayıtlar 
1.   Adaletin Bu Mu Dünya
2.   Oy Beni Beni 
3.   Gönül Dağı(Gel Gizli Gizli)
4.   Şaka Yaptım(Bil Bakalım)
5.   Dumanlı Dumanlı
6.   Dur Bırakma Beni
7.   Yaralı Kalp
8.   Derdimi Dökersem 
9.   Unuttum Artık Seni
10.  Tövbe Ettim Sevmeye Ben
11.  Güleceksin Ağlanacak Haline
12.  Kalbim Çarpar
13.  Hasta Gönlüm
14.  Oy Bende Yara Bende
15.  Anca Beraber Kanca Beraber
16.  Zalim Sevgili
17.  Koşma Koşma
18.  İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım
CD2 - Remixler:
1.   Adaletin Bu Mu Dünya (Armageddon Turk Radio Edit) 
2.   Şaka Yaptım (Armageddon Turk Mix)
3.   Kalbim Çarpar (Armageddon Turk 'Electro Swing 1940's' Mix)
4.   Oy Beni Beni (Armageddon Turk '12-inch Nu-Disco' Mix)
5.   Derdimi Dökersem (Armageddon Turk Mix)
6.   Unuttum Artık Seni (Armageddon Turk 'Oriental JAMM' Mix)
7.   Oy Bende Yare Bende (Armageddon Turk 'Anadolu Breakbeat' Mix)
8.   Zalim Sevgili (Armageddon Turk '1970's Pool Party' Mix)
9.   Dur Bırakma Beni (Armageddon Turk 'Bedroom' Mix)
10.  Yaralı Kalp (Armageddon Turk Mix)
11.  Adaletin Bu Mu Dünya (Armageddon Turk tended Mix)  
 
07.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM