Modern Folk Üçlüsü – 40 Yılın Anısına (Odeon Müzik – 2010)

Modern Folk Üçlüsü – 40 Yılın Anısına (Odeon Müzik – 2010)

 

Yetmişli yılların en popüler gruplarından biri olan Modern Folk Üçlüsü bir CD ve bir DVD’sinden oluşan bu albüm setinin CD bölümünde grubun 16 önemli klasiği yer alıyor. Plaklardan alınarak bir dönemin efsane müzik şirketi Odeon Müzik tarafından dijital mastering edilen şarkılar içinde grubun türkü formunda ki şarkılarını yeniden dinleme şansı buluyorsunuz.

Adı gibi folk müziğini alan ve modern düzenlemelerle sunan Modern Folk Üçlüsü ‘nün bu albümünde yer alan 16 şarkı içinde grubun Nilüfer ve Tanju Okan ile beraber seslendirdiği iki tarihe geçen şarkısı var. “Kim Ayırdı Sevenleri” ve “Arkadaş Dur Bekle” . Bu plak Modern Folk Üçlüsünün en modern çalışmaları olarak tarihe geçmişti. Bir aranjman olan “Kim Ayırdı Sevenleri” zor vokal şan partisyonu ile yorumlanması zor olan bir şarkı. Ama usta ses Tanju Okan ve Modern Folk Üçlüsü muhteşem bir şan tekniği ile seslendirmiş şarkıyı. “Arkadaş Dur Bekle” ise bir Eurovision Şarkı Yarışması finalisti olarak tarihe geçmişti. Bu şarkıyı dinlerken biraz masteringi kulağımı tırmaladı. Tizlerin ön planda olduğu tüm basların kısıldığı bir mastering yapılmış plaktan aktarılırken.

Albüm setinin DVD bölümünde Modern Folk Üçlüsünün 2 Ağustos 2005 tarihinde İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda verdiği konserin görüntüleri var. Usta orkestra şefi Orhan Şallıel’in kurduğu ve yönettiği senfonik orkestra eşliğinde sahne alan Modern Folk Üçlüsü’nün bu kayıtlarının bu DVDde yer alması muhteşem bir fikir.  Grubun “35. Yıl Konseri” adıyla verdiği konserin kayıtları ile dünya standardında bir albüm seti olan “Modern Folk Üçlüsü – 40 Yılın Öyküsü”nu piyasada bulmak biraz zor, ama bulabilirseniz kaçırmayın derim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

CD

1. Ali Paşa Ağıtı

2. Deriko

3. Su Gelir Ark Uyanır

4. Tello

5. Sarhoş Oğlan

6. Leblebi

7. Gelin Ayşe

8. Diley Diley Yar

9. Dudili

10. Dözerem

11. Klasikler Kız Sen Geldin Çerkeşten

12. Ağlamak Geliyor İçimden

13. Unutalım Her Derdi

14. Hiç Belli Olmaz

15. Kim Ayırdı Sevenleri

16. Arkadaş Dur Bekle

DVD

1. Doce Cascabeles

2. Monday Mornıng

3. Jamaıca Farewell

4. Ali Paşa Ağıtı

5. Yoh Yoh Esin Afşar

6. Gülem Gülü Neylerem

7. Ali Veli

8. Sen Nerdesin Timur Selçuk

9. Takalar Nükhet Duru

10. Bombili Bom

11. Dönme Dolap Ayşegül Aldinç

12. Efe

13. Gel Ey Denizin Nazlı Kızı

14. Klasikler Kızsen Geldin Çerkeşten Erdi Bahar Sardı Yine Cihanı

15. Ayrılık Brillant Dadaşova

16. Leblebi

23.02.2019
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM