Modern Folk Üçlüsü – 40 Yılın Anısına (Odeon Müzik – 2010)

Modern Folk Üçlüsü – 40 Yılın Anısına (Odeon Müzik – 2010)

 


Yetmişli yılların en popüler gruplarından biri olan Modern Folk Üçlüsü bir CD ve bir DVD'sinden oluşan bu albüm setinin CD bölümünde grubun 16 önemli klasiği yer alıyor. Plaklardan alınarak bir dönemin efsane müzik şirketi Odeon Müzik tarafından dijital mastering edilen şarkılar içinde grubun türkü formunda ki şarkılarını yeniden dinleme şansı buluyorsunuz.
Adı gibi folk müziğini alan ve modern düzenlemelerle sunan Modern Folk Üçlüsü 'nün bu albümünde yer alan 16 şarkı içinde grubun Nilüfer ve Tanju Okan ile beraber seslendirdiği iki tarihe geçen şarkısı var. "Kim Ayırdı Sevenleri" ve "Arkadaş Dur Bekle" . Bu plak Modern Folk Üçlüsünün en modern çalışmaları olarak tarihe geçmişti. Bir aranjman olan "Kim Ayırdı Sevenleri" zor vokal şan partisyonu ile yorumlanması zor olan bir şarkı. Ama usta ses Tanju Okan ve Modern Folk Üçlüsü muhteşem bir şan tekniği ile seslendirmiş şarkıyı. "Arkadaş Dur Bekle" ise bir Eurovision Şarkı Yarışması finalisti olarak tarihe geçmişti. Bu şarkıyı dinlerken biraz masteringi kulağımı tırmaladı. Tizlerin ön planda olduğu tüm basların kısıldığı bir mastering yapılmış plaktan aktarılırken.
Albüm setinin DVD bölümünde Modern Folk Üçlüsünün 2 Ağustos 2005 tarihinde İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda verdiği konserin görüntüleri var. Usta orkestra şefi Orhan Şallıel'in kurduğu ve yönettiği senfonik orkestra eşliğinde sahne alan Modern Folk Üçlüsü'nün bu kayıtlarının bu DVDde yer alması muhteşem bir fikir.  Grubun "35. Yıl Konseri" adıyla verdiği konserin kayıtları ile dünya standardında bir albüm seti olan "Modern Folk Üçlüsü – 40 Yılın Öyküsü"nu piyasada bulmak biraz zor, ama bulabilirseniz kaçırmayın derim.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
CD
1. Ali Paşa Ağıtı
2. Deriko
3. Su Gelir Ark Uyanır
4. Tello
5. Sarhoş Oğlan
6. Leblebi
7. Gelin Ayşe
8. Diley Diley Yar
9. Dudili
10. Dözerem
11. Klasikler Kız Sen Geldin Çerkeşten
12. Ağlamak Geliyor İçimden
13. Unutalım Her Derdi
14. Hiç Belli Olmaz
15. Kim Ayırdı Sevenleri
16. Arkadaş Dur Bekle
DVD
1. Doce Cascabeles
2. Monday Mornıng
3. Jamaıca Farewell
4. Ali Paşa Ağıtı
5. Yoh Yoh Esin Afşar
6. Gülem Gülü Neylerem
7. Ali Veli
8. Sen Nerdesin Timur Selçuk
9. Takalar Nükhet Duru
10. Bombili Bom
11. Dönme Dolap Ayşegül Aldinç
12. Efe
13. Gel Ey Denizin Nazlı Kızı
14. Klasikler Kızsen Geldin Çerkeşten Erdi Bahar Sardı Yine Cihanı
15. Ayrılık Brillant Dadaşova
16. Leblebi
07.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM